fbpx

Marka Yaratmanın Önemli Adımları

Girişime, girişimciliğe başlayan herkes kendi özgün markasını ortaya koyarak insanların hizmetine sunmasını ve bu marka aracılığıyla unutulmazlar arasında olmayı ister. Ancak bu markayı ortaya çıkarmak, iyi bir marka yaratmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Sizce iyi bir marka yaratmanın önemli adımları nelerdir?

Ortaya bir marka koymak yüksek maliyetli olacağı gibi daha kısık bütçelerle de ortaya koyulabilir. Bu tamamen girişimcinin elinde olan sermaye veya bütçeye bağlıdır. Bu yazımızda marka yaratmanın önemli adımları olarak bir kaç başlık altında açıklamaya çalışacağız.

1-Sanal Alemin Gücüne Güvenin

apps, blur, button

Ürününüzü iyi pazarlamak, içeriklerinizi daha iyi sunmak ve bunlarla beraber daha çok müşteri ağına ulaşmak için sosyal medyayı ve web sitenizi daha aktif tutmanız gerekmektedir. Bu sayede müşterilerinize ulaşmanız daha kolay olur ve maliyetten de kurtulmuş olursunuz. İçeriklerinizin de dikkat çekmesi önemlidir tabi. Sade ve gösterişsiz paylaşımları yaparak müşterilerinizi etkilemek daha zor bir durumdur. Paylaşımlarınızı kaliteli görseller ve tanıtım videolarıyla destekleyerek müşterilerinize sunmak daha etkili bir yöntem olacaktır. Hatta bunun için profesyonel bir ekiple bile çalışabilirsiniz.

2-Kişisel ve Özgün Bir Şey Sunun

Daha önce ortaya çıkarılmamış, henüz daha piyasada olmayan ürünleri ortaya koymak sizin avantajınıza olacak bir durumdur. Çünkü sürekli değişen ve gelişen girişimcilik sektöründe insanların yeni buluşlara, yeni hizmetlere ihtiyacı vardır. Siz olan bir şeyi tekrardan müşterilerinize yeni yapılmış gibi sunarsanız mevcut müşterilerinizi de kaybetme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu tehlikeyle karşılaşmamak ve aksine daha fazla müşterilere ulaşmak için ürününüzün özgün ve kaliteli olması gerekmektedir.

3-Teknolojileri İyi Kullanın

apple, business, computer

Mutlaka bir web siteniz olacaktır. Bu web sitenizin kullanıcılar tarafından kolay anlaşılır olması ve aradıklarını zorlanmadan bulabilmesi önemlidir. Ayrıca web sitenizin düzeni ve içeriklerinin de göze hitap etmesi çok önemlidir. Bahsettiğimiz üzere sade ve gösterişsiz içerikler, siteler müşterileri çok da etkilemez. Müşterileri etkilemek ve markanızı daha iyi sunmak adına sitenizi sürekli aktif tutmalı ve geliştirmelisiniz.

4-Ekibinizi Eğitin

3463er - Kısıtlı Bir Bütçeyle Unutulmaz Bir Marka Yaratmanın 6 Önemli Sırrı

Ortaya iyi hizmet verebilecek bir marka ortaya çıkarmayı düşünüyorsanız bunu sadece tek başınıza yapmanız mümkün değildir. Profesyonel ve alanında uzman bir ekiple çalışmak gereklidir. Ancak fikrin size ait olduğunu düşünürsek ekibinizin de size ayak uydurması ve ne istediğinizi iyi anlamaları gerekmektedir. Bunun için ekibinizle sürekli iletişim halinde olmalı, toplantılar düzenlemeli ve gerekirse bir eğitmen gibi davranarak onları projeniz konusunda eğitmelisiniz. Neyi ne zaman yapacaklarını iyi belirlemelisiniz. Bu ekip bütünlüğü sayesinde zaten ortaya kaliteli bir ürün çıkacak, girişiminiz başarıyla sonuçlanacaktır.

5-Müşterilerinizle Sürekli Aktif Bir İletişim Halinde Olun

Girişimci için en temel yapı taş müşterilerdir. Çünkü müşteriler tarafından ne kadar geri dönüş alırsa o kadar çok kazanır ve girişimi o denli başarılı sonuçlanır. Bundan dolayı müşterilerinizi arka plana atamazsınız. Nitekim ortaya çıkarmak istediğiniz marka onlara hizmet etmek için olacaktır. En iyi hizmeti verebilmek ve olumlu geri dönüşler almak adına müşterilerinizle aranızda samimi bir bağ kurmalısınız.

Bunun için web sitenizde canlı destek, istek ve şikayet hattı veya paylaşımlarınızın altına yorum satırları açarak müşterilerinizle kesintisiz bir iletişim ağı kurabilirsiniz.

Müşteri memnuniyetinin sadece sanal üzerinden değil somut olarak ofisinize gelmekle de olabileceğini unutmayınız. Ofisinizde ağırladığınız müşteriyi memnun etmek ofisinizin düzeni, sekreterinizin iyi karşılaması gibi unsurlarla etkili olacaktır. Düzenli bir ofis ve profesyonel sekreter dahilinde müşterilerinizin sizden ve ofisinizden daha memnun kalmaları adına Kamara ofislerine geçebilirsiniz. Kamara ofislerinde müşterileriniz sizden daha memnun kalabilir, bundan dolayı da geri dönüş daha çok sağlanır.

Kamara,binden fazla müşterisine, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunan bir kuruluştur. Bunun yanında müşterilerine toplantı salonlarını da sunarak daha iyi ve profesyonel şartlarda toplantı yapmalarını sağlar.

Kamara’da rahat çalışma alanlarının yanında çeşitli imkanlardan da yararlanacaksınız. İşinize uygun hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofis seçimlerinde rahat bir çalışma ortamına kavuşacak ve ofisinizin düzeni, temizliği tamamen Kamara’ya ait olacaktır.

Ayrıca ofisiniz için gerekli tüm ofis ekipmanları yine Kamara tarafından size sağlanacaktır. Yani kalem, kağıt, fotokopi makinası, yazıcı gibi ofis ekipmanlarını sizin almanıza gerek olmayacak. Bunların bitmesi durumunda yine Kamara tarafından yenileri size teslim edilecektir. Bu sayede ekstra masraf yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Ofislerde fiber hızlı internet bulunmakla birlikte diğer kullanacağınız su, elektrik, ısınma gibi giderlerin hepsi kiraya dahil olacaktır. Yine sizin ekstra masraf yapmanıza gerek kalmadan hepsini kullanma imkanınsa sahip olacaksınız.

Sosyal olmak, istişareler yapmak ve markanızı daha geniş kitlelere tanıtmak adına Kamara ofislerinde sizin gibi yüzlerce girişimci arkadaşınız olacak ve bunlarla bahsettiğimiz işletişimi kuracaksınız. Bu sayede hem yeni meslektaşlarınızı tanıyacak hem de onlarla güzel vakitler geçirerek yeni şeyler öğreneceksiniz. Sohbetleriniz sırasında çaylar ve kahveler yine Kamara tarafından size ikram edilecektir.

Ayrıca siz olmasanız bile ofisinizde profesyonel sekreteriniz yer alarak gelen telefon, müşteri veya ziyaretçileri karşılayacak ve size bağlayacaktır. Dolayısıyla işiniz her zaman devam etmiş olacak ve müşterileriniz geri dönmeyecektir.

İşinize en iyi şekilde odaklanma, markanızı daha iyi koşularda ortaya çıkarmak adına marka yaratmanın önemli adımları arasında ofis ortamını da göstermek yanlış olmaz. Bu denli kaliteli ve profesyonel hizmetlerin olduğu bir ortamda çalışmak sizi işinize daha çok şevk edecek ve daha kısa sürede istediğiniz başarıya ulaşmanıza yarayacaktır.

Her girişimcinin istediği ve hayal ettiği ofis ortamları artık Kamara sayesinde gerçeğe dönüşüyor! Kamara şubelerine uğrayarak ofisleri ve imkanları daha yakından görebilirsiniz.

Genel hatlarıyla a-marka yaratmanın önemli adımları bu şekildedir. Piyasaya iyi bir ürün sürmek, kalitesinden bahsettirmek ve geniş müşteri ağına kapılmak isteyen girişimcilerin bu adımları göz ardı etmemeleri gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir