The Simpsons homer simpson episode 12 season 20 20x12Limited Şirketi mi, Şahıs Şirketi mi?

Herhangi bir iş kurma ya da girişimcilik fikri olan herkes şirket kurmayı aklından geçirmektedir. Ancak bir şirketin nasıl kurulacağını ya da kuruluş aşamasındaki bazı detayları bilmeyen kişiler bu konuda zorluk yaşayabilmektedir. Şirket kurmayla ilgili olarak kişilerin aklını en çok meşgul eden konuların başında açacakları şirketin bir şahıs şirketi mi yoksa bir limited şirketi mi olması gerektiği gelir. Bu kararın verilmesinde kurulacak olan işin niteliklerinin iyi bir şekilde analiz edilmiş olması önem taşır.

Şahıs Şirketinin Avantajları Nelerdir?

Genel hatları ile bu iki şirket hakkında bir görüş  gerekirse şahıs şirketinin kişileri pek çok masraftan kurtaracağı düşünülerek daha avantajlı olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra şahıs şirketinin bir güne kadar inebilen çok kısa süreler içinde kurulması ve işleyişe hazır hale gelmesi de bu şirket tipinin avantajlarındandır. Limited şirketine kıyasla yaklaşık yüzde 90 daha uygun fiyatlı bir rakamla 300 lira civarında bir tutar ödenerek şirketin açılması sağlanabilir. Çoğu zaman plansız bir şekilde açılan ya da iş potansiyeli üzerinde uzun süre düşünülmeden faaliyete geçen şirketler göz önünde alındığında da kayıpları en aza indirmek adına mutlaka şahıs şirketinin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede çok kısa bir süre içinde şirketin kapanması da sağlanabiliyor.

Limited Şirketinin Avantajları Nelerdir?

Şirket kurulurken ileriye dönük olarak planlamalar yapılacağı için mutlaka ödemeler de hesaba katılarak şirket seçimi yapılmalıdır. Bu konuda şahıs şirketi, limited şirketteki en az iki kişilik Bağkur ödemesi ve vergilendirmeler konusunda daha avantajlı gözükmektedir. Ancak limited şirketinin ciro rakamlarının 20 bin lira ve üzerinde seyrettiği durumlarda şahıs şirketlerine oranla çok daha az vergi ödemesi sağlanabiliyor. Limited şirketlerinin en büyük avantajlarından biri de çoğu zaman ihtiyaç duyulan bankaların gözünde ciddiye alınmak olmaktadır. Prestij bakımından daha üstte bulunan limited şirketlerinin aynı zamanda bir altyapıya da sahip olması beklenir. Limited şirketleri başta olmak üzere tüm şahıs şirketleri de sanal ve hazır ofis hizmetlerinden faydalanabilir.