download

Bu hafta Let’s Talk’a Reztoran.com’un kurucusu Irmak Dönmez’i misafir ettik. Her hafta olduğu gibi kısır, sarma ve poğaçalarımızı tabaklarımıza alıp hikayesini dinlemeye başladık. Kısaca Reztoran.com’dan bahsedelim. Kullanıcıların İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da 700’ün üzerinde restoranlara gerçek zamanlı rezervasyon yapmasını sağlayan bir site ve mobil uygulamadır. Restoranlar hakkında yorum, menü fiyatları görerek rezervasyon yapabiliyorsunuz ve Reztoran.com bu deneyimi en iyi şekilde yaşamanızı sağlıyor. Rezervasyon yapmak ücretsiz. Restoranlar ise rezervasyon yönetimlerini Reztoran.com altyapısını kullanarak takip ediyor, hem işleri kolaylaşıyor hem de kullanıcılar anlık müsaitlik kontrolü yapabiliyor.

Reztoran tutmazsa, kaç senemi kaybedeceğim diye korkmadan kurmaya karar verdim.

İş tecrübesi stajlarla sınırlı olan Irmak’ın başarısı herhangi bir ön yargıya sahip olmadan sektörü açık görüşle sektörü tetkik etmekte saklı. Farklı restorancılarla görüşüp onların ne istediğini anlamaya çalıştı. Tüm dünyada başarılı olan firmaların iş modellerinin her detayını inceledi.

İlk ekibimiz evimizde çalışıyordu.

Evlerinin bir odasını ofise çeviren başlayan Irmak birçok başarılı girişimcide olduğu gibi ev / iş ayrımını bir kenara bıraktı. Tabi bunu hoş karşılayan ekip arkadaşları olsa da zaman zaman ofise davet etmesi gereken kişiler oluyordu.

Mülakatları yapmak için hazır ofis tuttuk.

Evde görüşme yaparlarsa ön yargıya maruz kalmaktan korktuğu için günlük hazır ofis tuttular ve tüm mülakatları bir günde ofiste yaptılar.
Daha önce benzer iş modelleri ile gelmiş başarılı başarısız tüm firmaları incelediler. Restoran rezervasyonları üzerinde çalışmış kişilere varsa ulaşmaya çalıştılar. Aynı hataları yapmamak için bol bol hikaye dinlediler.

Şuanda başarıya ulaştık diyemeyiz.

Şuanda sektöre yakın ve internet camiasının tanıdığı isimler Reztoran.com’un yatırımcısı. Tabi onlar için başarılı olmak demek Reztoran’ın olduğu her şehirde restoran rezervasyonu denildiğinde akla gelen marka olabilmek. Yine de şuana kadar kat ettikleri yolu alkışlarla dinledik.