fbpx

Kusursuz Bir Staj Ortamı İçin Olmazsa Olmazlar

Üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri alanla alakalı iş ortamını görmeleri, yeteneklerini sergilemeleri ve tecrübe kazanmaları adına belirli firmalarda staj yapmaları beklenir. Burada amaçlanan, staj yapan öğrencinin staj yaptığı yerde becerilerine bir şeyler katması, tecrübe sahibi olması ve o ortamı görmesidir. Nitekim mezun olduktan sonra iş sahasına çıkacağı için bu zorluklarla karşılaşmaması veya zorlukları en aza indirgemesi adına staj yapılması gerekli bir şeydir. Peki kusursuz bir staj ortamı nelere bağlıdır? Öğrencilerin stajını hangi ortamlarda, ne şartlarda yapacağı gelişimleri açısından da büyük önem taşır.

Kariyere yön veren, öğrencilerin dönüm noktası olan ve gereken kusursuz bir staj programı için gerekenleri bu yazımızda belirli başlıklarla sizlere sunacağız. İşte kusursuz bir staj ortamı için gerekenler;

1-Alanınıza Göre Proje Geliştirme İmkanı

Man Wearing White Hard Hat Leaning on Table With Sketch Plans

Üniversitede öğrenim boyunca elde ettiğiniz teorik bilgileri iş sahasının ilk adımı olan stajyer döneminde yer alacağımız projelerde pratiğe dökebilirsiniz. Bu vesileyle karşılaşacağınız hatalarla, sizde görülen eksikliklerle daha önce tanışır ve bu eksik, hatalı olan yönlerinizi tamamlamaya başlarsınız. Stajyerliğin belki de size katacağı en önemli olumlu yanı budur. Kendinizi keşfetmektir yani. Profesyonel alanlarda profesyonel projelerde yer almak, hata yapsanız bile, size ayrı bir motivasyon katacak, alanınıza olan ilginiz daha da artacaktır.

2-Motive Edici Yöneticiler

Four People Discussing Near Table Inside Room

Bu başlığımız aslında yöneticileri ilgilendiriyor. Çünkü işi veren, yöneten ve stajyer öğrencileri yönlendiren kişiler yöneticilerdir. Hatasını yüze vuran değil de hatayı birlikte ayıklayan, size destek olan bir yöneticiye sahipseniz çık şanslısınız. Nitekim iyi bir yönetici olmanın kuralı da budur. Eleştirmek, kötülemek, reddetmek yerine sabretmek, paylaşımcı olmak ve iyi yönlendirmektir. Çünkü stajyer öğrencinin ilerideki iş hayatına motivasyonlu başlaması için de bu gereklidir. Yöneticinin bu kritere de önem göstermesi gereklidir.

3-Gelişimi Takip Eden Bir Şirket Kültürü

Her şirket belirli bir amaca yönelik kurulmuştur. Ancak bütün bu şirketler amaçlarına uygun yönetilebiliyor mu? Misyona, vizyona sahip mi veya bunlar neler? Bu gibi kriterleri de değerlendirerek nerede staj yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Bu sizin gelişiminiz için de etkili olacaktır. Nitekim daha önce bahsettiğimiz iyi yöneticilerin olduğu bir şirkette gelişiminiz daha iyi olacaktır. Aksini düşündüğümüzde ise, yani hem şirketin ne olduğu belli olmayan hem de iyi yöneticileri olmayan bir şirkette staj görevini yerine getirmek çok zorlu olacaktır öğrenci için.

4-Ekip Ruhunu Yaşayacağınız Bir Ekibe Katılmak

Low Angle Photo of People Doing Huddle Up

Projelerde yer almanız gerektiğini daha önce de belirtmiştik. Peki proje tek bir kişiyle mi yürür? Elbette ki hayır. Bir projede yer alıyorsanız doğal olarak bir ekipte de yeriniz olacaktır. O ekibin bir parçası da siz olacaksınız. Bu ekip ruhunu yakalamak, iyi projelerde yer almak gibi kriterleri de göz önünde bulundurarak staj yeri seçimi yapılmalıdır. Çünkü iş hayatında da yapacağınız projeleri genellikle bir ekip halinde yürüteceksiniz. O ekibe ayak uydurmak, iletişiminizi, vizyonunuzu geliştirmek ve düşüncelerinizi daha da genişletmek bu ekipten kazanacaklarınıza bağlıdır. Hata yapmaktan korkmayın, sadece kazanacaklarınıza odaklanın.

5-İletişim Becerilerinizi Geliştirebilecek Bir Ofis Ortamı

Stajlar sizi her alanda geliştirebilecek niteliktedir. Kusursuz bir staj ortamı için de iletişim becerisi ön planda olacaktır. Alanında kaliteli profesyonel kişilerle çalışmak sizi iletişimden tutun da alanınızdaki temel becerilerinize kadar geliştirecektir. Tabi staj yaptığınız ofislerin kalitesi de önemli. Şirketlerdeki ofis ortamlarını da staja başlamadan önce araştırabilirsiniz. Bu noktada Kamara’da şirketlerini kuran, çalışmalarını sürdüren bir çok girişimci bulunmaktadır. Bu girişimcilerin yanında, yani onların çalışmalarını sürdürdüğü Kamara ofislerinde staj yapabilirsiniz.

Neden Kamara Ofislerinde Çalışan Girişimcilerin Yanında Staj Yapılmalı?

Çünkü bahsettiğimiz gibi Kamara’da çeşitli alanlarda, çeşitli sektörlerde şirketini kuran yüzlerce hatta binden fazla girişimci mevcuttur. Bu girişimciler çalışmalarını daha kolay, daha rahat yürütebiliyor. Dolayısıyla size ve diğer bütün işlere daha çok zaman ayırabilirler. Bu da doğal olarak sizin lehinize bir sonuç doğuracaktır.

Bu kadar şeye zaman ayırabilirler çünkü ofisleri Kamara’da! Kamara, girişimcilere ofis hizmeti sunan ve bunun yanında tüm kolaylıkları da sağlayan bir şirkettir. Kamara’da bir girişimcinin arayacağı her şey mevcuttur. Siz de mezun olduktan sonra iş hayatında kendi işinizi kurup şirket açmak isterseniz Kamara’yı tercih edebilirsiniz. Neden mi?

İşte Kamara’da faydalanacağınız bir çok imkan;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarını kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisler.

Tüm bu imkanlar doğrultusunda işinde başarısız olmak mümkün mü? Tabi ki gereken önemi verdiğiniz müddetçe başarıyı yakalayabilirsiniz.

Kamara’da alanınıza göre hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofislerden birini tercih ederek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Kusursuz bir staj dönemi geçirdikten sonra edineceğiniz tecrübeler, kazanacağınız iletişim becerileri ve göreceğiniz kaliteli ofisler sizi ilerleyen yıllar için aydınlatacaktır. Tabi bu noktada bahsettiğimiz gibi Kamara’da çeşitli çalışmalarını sürdüren girişimcilerle çalışmak size çok iyi de gelecektir.

Tüm bu özellikleri kazandığınızda işte o zaman “kusursuz bir staj dönemi geçirdim” diyebileceksiniz. Kusursuz bir staj ortamı için olmazsa olmaz bu nitelikleri staj döneminde kazanmanız ve başarılı olmanız dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir