Jon Newman hand wall invention lightbulb

1989 yılında ilk taşınabilir cihaz olan Mac piyasaya sürüldü. Cihaz yedi kilo civarındayken ücreti ise 6.500 dolardı. Mac bilgisayarlar çalışanların taşıyabilmesi için çok pratik bir ürün değildi fakat bilgisayar devriminin ilk aşamasını simgeliyordu.

25 yıl sonra teknoloji gerçek anlamda taşınabilir çalışmaya olanak sağladı. İş dünyasında çalışma biçimlerini değiştiren ve Küresel Çalışma alanı sağlayan beş büyük adımı inceleyelim.

1991 – Email:

İnternetin 1991 yılında ortaya çıkmasıyla beraber elektronik posta iş dünyasının seyrini değiştirmeye başladı. Elektronik ileti internetin iş çevrelerince adapte olduğu ve önem verdiği ilk internet uygulaması oldu. Kağıtlarla dolu masalar, post itler, mektuplar ve fakslar yerini e posta gelen kutusuna bıraktı, verimlilikte devrim başladı.

1995 – Laptop: İlk taşınabilir bilgisayarlar laptoptan çok bagaja benziyordu. 90’lı yılların ortasına doğru gerçek taşınabilir bilgisayarlar trenlerde uçaklarda otel lobilerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Ofiste çalışmak zorunlulukken iş yerinde çalışmak bir seçenek haline geldi.

1999 – BlackBerry: Cep telefonu iş dünyasındakiler için olmazsa olmaz denebilecek bir ihtiyaçtı elektronik posta gönderebilen BlackBerry ile birlikte iş adamları yanlarında bilgisayar taşıma mecburiyetinden kurtuldular. Artık çalışanlar notlarına, yapılacak işlerine her yerden ulaşabilecek konumdaydı. Blackberry ile her yer bir ofis haline geldi.

2001–Wi-Fi Noktaları: Kablosuz internetin iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaşması ile insanlar kabloların ayak bağı olmasından kurtuldular. İş adamları için tasarlanmış pek çok dinlenme alanında internet kabloları yerlerini wi-fi teknolojisine bıraktı. 2001 yılında Starbucks da wi-fi kervanına katıldı ve milyonlarca Freelancer çalışma hayatlarına kafelerde devam etti.

2013– Bulut Tabanlı Hizmetler: Bulut devrimi hala başlangıç aşamasında fakat etkileri oldukça büyük. Bulut bilişim teknoloji sayesinde iş yerinizin verileri sabit, somut olarak yer işgal eden sunuculardan internet üzerine taşınıyor.

HAZIR OFİSLE SİZ DE İCAT EDİN!
Yukarıdaki gibi iş dünyasında devrim yaratan bir icadı siz de yapabilirsiniz. İş dünyasında başarılı olmak yeni bir şeyler üretmek gibi hedefleriniz varsa Kamara’dan faydalanabilirsiniz. Hazır Ofisiniz ile işiniz dışında hiçbir şeyin sizi meşgul etmesine izin vermezsiniz, ofisin bir ihtiyacı olduğunda örneğin çay bittiğinde maliyeti elbette önemsizdir ama markete gidip almalısınız. Hazır ofisinizde bu tür zaman kaybettirici işlerle uğraşmazsınız zihniniz rahat olur.
Hazır Ofis seçeneğinde konforlu ofis mobilyaları, yazıcı, yüksek hızlı internet, telefon alt yapısı profesyonel sekreterlik hizmeti gibi bir işyerinde olması gereken hemen her şey mevcut. Hazır Ofis’in molalarda yeni insanlarla tanışabileceğiniz istirahat edebileceğiniz konforlu dinlenme alanlarına sahip olduğunu da belirteyim.