Related image

Eğer küçük işletme sahiplerinin ortak bir sloganı olsaydı büyük ihtimalle şöyle olurdu;

“Başarılı olmak beş yıl öncesine oranla daha zor fakat yine de başaracağım”.

917 küçük işletme sahibi ile yapılan ankete göre her 10 kişiden 6’sı 5 yıl önceye oranla işletmelerini ayakta tutmanın daha zor olduğunu söylüyor.

Katılımcıların yüzde 72’si verdikleri bu mücadele ile birlikte geçen yıldan daha fazla satış yapabilecekleri konusunda iyimserler.

Bununla birlikte zamanın ilerlemesinin küçük işletme sahipleri için artıları da var.

Yerele Verilen Önem Arttı:

Tüketiciler arka bahçelerindeki işletmelere olan ilgilerini arttırdılar ve daha çok tercih etmeye başladılar. Ankete katılanların yarısından fazlası tüketicilerin kendi işletmelerini desteklemelerinin öncelikli nedeninin yerel olmalarından kaynaklandığını söyledi. Beş yıl önce katılımcıların sadece yüzde 42’si tüketicilerin yerelliği önemsediğini ifade etti.

Pazarlama Daha Hızlı ve Ucuz Hale Geldi:

İş dünyasında var olmanın beş yıl önceye oranla daha kolay olduğunu söyleyen yüzde 12’lik kesimin neredeyse tamamı bunun online pazarlama imkanlarının gelişmesinden ve daha ucuz olmasından dolayı olduğunu söylüyor. Bugün küçük işletme sahiplerinin onda dokuzu sosyal medya pazarlaması yapıyor, beş yıl önce bu rakam onda birdi…

Daha Fazla İş Yönetimi Aracı Var:

İş yeri yönetiminde dijital programlarının ağırlığı arttırıldı, kullanımı yaygınlaştı.

Tüketiciler Daha Bilgili:

Tüketiciler alışveriş konusunda daha tutumlu olmaya başladılar. Katılımcıların yüzde 71’i tüketicilerinin kendilerinden beş yıl önceye oranla daha fazla ekonomik olmalarını beklediğini söyledi. Artık daha çok sayıda tüketici indirimleri, promosyonları takip ediyor.

Ekonomik ve teknolojik yapı değişirken geçtiğimiz beş yılda pek çok değişim oldu. Birçok işletme sahibinin bulunduğu konum da değişmedi. Küçük işletme sahipleri hem mevcut müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt vermek hem de çalışmalarını yeni müşteri tiplerine göre yeniden düzenlemek istiyorlar, bu onların en çok endişe ettiği konulardan biri.
İleriye dönük olarak, hemen hemen 10 katılımcıdan 6’sı iş yerlerinin beş yıl içinde büyümesini umuyor. 2018 yılı için katılımcıların yüzde 26 işlerinin büyüyeceğini umuyor. Yüzde sekizi ise iş yerlerinin kapanabileceğini söylüyor.

HAZIR OFİS İLE İYİMSERLİĞİNİZİ ARTTIRIN
Bir iş kurarken ilk düşünülenlerden biri belki de ofistir. İş yerinin maliyeti ise pek çok girişimcinin imkanlarını zorlamaktadır. Maddi sıkıntının yanı sıra ofis seçmek, ofisin teknik ihtiyaçlarını karşılamak çok fazla zaman ve emek gerektirir. Kamara’nın sunmuş olduğu Hazır Ofis sistemi ile girişimciler freelancerlar bütçelerini zorlamadan kaliteli bir iş yerine sahip olabilirler. Hazır Ofis sisteminde ofisinizin yazıcısı, faks cihazı, telefon bağlantısı, yüksek hızda interneti, espresso makinası hazır. Hazır Ofiste çalışmaya başlamak için sadece laptopunuzu alıp gelmeniz yeterli. Hazır Ofis sistemi ile işiniz dışında hiçbir şeyi düşünmenize gerek kalmıyor.

Image result for small business gif