Bu yazımızda girişimcilikte her zaman başarının garanti olmayacağına, başarısız durumların da yaşanabileceğine değinerek olası kriz durumlarında nasıl yollar izlenmesine vurgu yapacağız. Krizi atlatmak için garanti yollar neler? Kriz ile nasıl başa çıkabilirsiniz. İşte yazımızda bulunacak alt başlıklar;

  • Kriz sermayesi oluşturulmalı
  • Rehavete kapılmamak gerek
  • Erteleme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz
  • Masraflarınızı minimum seviyede tutmalısınız
  • İlk tercihiniz her zaman çözüm aramak olsun

Girişimci olmak, yönetici olmak, bir durumu, işi idare etmek kolay işler değildir. İşleriniz her zaman yolunda gitmeyebilir, bazı durumlarda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu noktalarda, krizi atlatmak için garanti yollar sizin işinize oldukça yarayacaktır. Aslında girişimci insanların kararlılığı, gerçekten girişimci ruha sahip olup olmadıkları ortaya çıkar. Çünkü olumsuz durumlarda pes edebilen sayısı çok. Eğer siz de pes edenlerdenseniz başarılı olmanız çok zordur. İniş çıkışların da olacağı girişimcilikte krizi atlatmak çok da zor değildir. Peki nedir bu kriz ve hangi sebeplerden dolayı oluşur? Krizi atlatmak için garanti yollar nelerdir?

Kriz genel anlamda zarar oranının kar oranını geçtiği zamanlarda meydana gelir. Yani artık gelir değil de olabildiğince giderler artış gösteriyorsa gerçekten yanlış giden, düzeltilmesi gereken şeyler var demektir. Bunların nedeni olarak ise düzensiz harcamalar, muhasebenin yetersiz oluşu ve/veya sermayenin etkin kullanılamaması gösterilebilir.

İşte krizi atlatmak ve gelirlerinizi daha iyi idare etmek adına uygulamanız gereken adımlar:

Kriz Sermayesi Oluşturulmalı

Kriz Sermayesi Oluşturulmalı

Kriz Sermayesi Oluşturulmalı

Her zaman tedbirli olunması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Çünkü ileride neyin ne olacağını hiç bir şekilde bilemeyeceksiniz. Olası bir kriz anında hem elinizin sıkışmaması hem de daha rahat hareket etmeniz adına önceden biriktirdiğiniz, bir kenara koyduğunuz paraları bu anlarda kullanabilirsiniz. Böylelikle hem etraftan borç isteme gibi arayışta bulunmazsınız hem de mağdur olmazsınız.

Rehavete Kapılmamak Gerek

İş yaşamınızda işleriniz çok çok iyi gidebilir. Ama bu her zaman iyi gideceği anlamına gelmez. Bu tamamen sizin çalışma temponuza ve işi en iyi biçimde idare etmenize de bağlıdır. İşlerin iyi gitmesi sizi rehavete düşürmemeli de. Çünkü rehavete kapıldıktan sonra ardını toplamak çok zor olabilir. Bir anda kendinizi olumsuzluklarda görebilirsiniz. Bundan ötürü işinizi her zaman aynı disiplinle takip etmeli ve ilk günkü gibi, hatta daha fazla biçimde, işinize odaklanmalısınız. Özel sektörde ayakta kalmanın, rekabette önde olmanın temel koşullarından birisi çok çalışmaktır. Çalışmalarınızı istikrarlı biçimde devam ettirir ve rehavete kapılmazsanız daha başarılı olursunuz. Böylelikle olası krizi de önlemiş olursunuz.

Erteleme Alışkanlığınızdan Vazgeçmelisiniz

İşiniz için acil olan bir parayı bulmak adına borç almış olabilirsiniz. Ki, bu çok doğal bir şeydir. Ancak yaptığınız bu borçları zamanında teslim etmeli, ertelememelisiniz. Çünkü siz erteledikçe belki de daha fazla borç almaya alışacak bu sefer de kendinizi ister istemez borç yükünde bulacaksınız. Bu hem sizin planlarınızı aksatır hem de erteleme durumunda borçlu olduğunuz kişilere karşı güveninizi azaltır. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak adına borçlarınızı ertelememeli ve planlı bir bütçe ile hareket etmelisiniz.

Masraflarınızı Minimum Seviyede Tutmalısınız

Masrafları Kısmak Adına Sanal Ofisler Tercih Edilebilir

Masrafları Kısmak Adına Sanal Ofisler Tercih Edilebilir

Özellikle girişimcilik sektöründe yeni iseniz ilk etaplarda masrafları minimumda tutmak sizin ilerideki iş süreciniz için avantaj sağlayacaktır. Peki masrafları nasıl minimumda tutabilirsiniz? Öncelikle nasıl bir ofiste çalışmak istediğinize karar verin. Eğer bireysel ve sadece bilgisayarınız üzerinden işlerinizi sürdüreceksiniz geniş çaplı, donanımlı hazır ofisler yerine sanal ofisleri tercih edebilirsiniz. Neden mi sanal ofis? Çünkü herhangi bir ofis alanı ile sınırlandırılmaksızın tamamen sizin kendi tercih edeceğiniz ortamlarda çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Eğer ki ofisinizi Kamara sanal ofislerine taşırsanız sekreter/telesekreter, kargo teslimatı, adresinizi resmi adres olarak gösterebilme ve gerektiği zamanlarda toplantı salonlarını kullanma gibi avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Bu, sizin iş yaşamınızda daha profesyonel olmanızı sağlamakla herhangi bir ekstra masraf yapmanıza da gerek kalmayacaktır. Girişiminizi bu ofis yöntemini kullanarak başlatmak, devam ettirmek ekonomik anlamda size büyük katkı sağlayacaktır.

İlk Tercihiniz Her Zaman Çözüm Aramak Olsun

Olası iş krizlerinde, karşılaşacağınız sorunlarda hemen sonuca odaklanmamak gerekir. Öncelikle yapmanız gereken şey çözüm aramak olsun. Örnek vermek gerekirse; ekibinizde birden çok kişi olabilir. İlk karşılaştığınız kriz sorununda bu kişilerden herhangi birini veya bir kaçını işten çıkarmak gibi düşünce değil de ortayı bulma, en azından krizi atlatana kadar anlaşma yoluna girmelisiniz. Bu durumlarda gerek çalışma arkadaşlarınızın gerekse de sizi destekleyen kişilerin yine sizin yanınızda olması beklenir. Bir diğer yöntem ise bahsettiğimiz üzere masraflardan kısmaktır. Gereksiz gördüğünüz her şeyi kısmalı, belki de küçülmeye gitmelisiniz. Bu gibi kısa vadeli planlar sizi uzun vadede ayakta tutmaya yetecek güçte olabilir.

Genel olarak bakıldığında hiç bir girişimin sürekli başarılı olacağı gibi bir garantisi yoktur. Bu sebepten ötürü her zaman olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olunmalı ve ekonomi anlamında har vurup harman savurmamalısınız. Nasıl ki başarı kriterlerinden biri çok kazanmaksa bunu disiplinli ve planlı şekilde idare etmek de önemlidir. Bazı durumlarda yapacağınız stratejik hamleler sizi ayakta tutabilir. Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz üzere ofis tercihini ilk etapta sanal ofis tarafından kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte diğer başlıklarda bahsettiğimiz ana fikirleri de çalışma hayatınızda uygulayarak kriz dönemlerinizi en iyi biçimde idare edebilirsiniz.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri