Loopagain loop coffee work apple
Girişimcilik
aslında her zaman uygun zamanda uygun adımı atmayı beklemek zorunda olduğunuz bir satranç oyunu gibidir. Yanlış bir hamle yaptığınızda sizin hedefe doğru ilerlemenizi yavaşlatabilir. Öncelikle uygun bir fikrinizin olması lazım. Her girişimcinin çok iyi bildiği gibi, fikir satar! Ne kadar orijinal bir fikriniz var ise o derece kazançlı bir girişimcilik faaliyeti yürütebilirsiniz. Lakin başta söylediğim gibi girişimcilik bir satranç oyunudur. Oynayacağınız taş fikriniz, satranç tahtasındaki alan ise zamandır. Doğru zamanı beklemek en zor fakat en önemli adımdır.

Peki biz doğru zamanın geldiğini nasıl anlayacağız? Bu sorunun cevabı karmaşık olmakla birlikte kabaca piyasa sizin faaliyete geçireceğiniz fikir için ne kadar uygun? Piyasanın ihtiyacı var mı? Sorularının cevaplanması gerekir. Eğer gerçekten bu cevaplardan sonra “Evet” sonucunu alırsanız tamamdır. Şimdi faaliyete geçmenin tam zamanı demektir.

Zaman demişken, kriz dönemleri bir girişimci için en uygun zamanlar arasında olmaktadır. Burada krizin tanımını iyi yapmak gerekir. Bir siyasi veya askeri krizden bahsetmiyoruz. Bizim bahsettiğimiz kriz türü, piyasanın şiştiği, diğer deyişle var olan çözümlerin cevap vermede yetersiz kalması durumudur. Basit bir örnekle şöyle anlatayım. Bir zamanlar haberlerde adliyelerin yangın merdivenlerinden sarkan dava dosyalarını ve adliye personelinin isyanına şahit olmuştuk. Arkasından ne oldu? “Arabuluculuk” diye bir meslek hayatımızda yer edindi. Sonuçta, belirli bir seviyede piyasanın ihtiyacına karşılık verdi ve çözüm üretti. Biz de bu haberleri görmemeye başladık. Başka bir örnek de vermek gerekirse “Filo Kiralama” işi yapan şirketlerdir.

Son olarak, “Anı yaşamak” ve “Anda kalmak” arasında çok büyük farklar vardır. Yaşadığınız anın farkında olun ve anda kalın. İyi bir girişimci etrafında olup bitenlerin farkında olan ve rasyonel sonuçlar üretebilendir.  Farkındalık, sizi bu satranç oyununda bir sonraki adıma götürecektir.

Bir girişimin start verilmesi için ise profesyonel bir başlangıç mekânı gerekir. Bu mekân sizin kriz ve hareket merkeziniz olacaktır. Bunu satranç oyununda oturduğunuz sandalyeye benzetebilirsiniz. Her ne kadar yeni bir oluşum dahi olsanız, prestij en eski satış yöntemlerindendir. Sonuçta girişiminizden bir kar elde etmek için harekete geçersiniz. Bu noktada Kamara hizmetinizde. Siz mekan, fatura vb. yan işlerle vaktinizi harcayarak anı kaçırmayın ve işlerinizle daha iyi ilgilenme fırsatı yakalayın. Geri kalanını sizin için Kamara hazır ofis tamamlıyor.  

Oktay EMLİK