Bazı dönemler vardır ki bu dönemler kriz dönemi olarak kayıtlara geçmekte ve özel sektörde yer alan şirketler de bu durumdan oldukça olumsuz etkilenmektedir. Buna göre şirketlerdeki birçok unsur, faktör bu krizi durdurmaya gücü de yetmemektedir. Peki şirketlerin daha iyi bir kriz yönetimi yapmaları için nelere ihtiyacı vardır? Hangi yöntemler uygulanarak şirketler kriz dönemlerine hazır edilir? Ya da kriz dönemlerinde şirket yönetimi olarak sizler ne yapmalısınız. Kriz dönemi sorunlarına ve şirketlerin nasıl davranması gerektiğine değineceğimiz bu yazımızda şu alt başlıklara yer vereceğiz:

 • Krizden kurtulma planları,
 • Risk değerlendirme analizleri düzenleyin,
 • Kapsamlı planlarınızı geliştirin,
 • Kriz zamanında müdahale edebilecek ekibinizi oluşturun,
 • Yer değişikliği yapmak için alan seçenekleriniz olmalı,
 • Bir bulut gibi olmalısınız,
 • Her zaman için tedbirli olmalı, tecrübenizi konuşturmalısınız,
 • İlgili yazılar

Ekonomik krizin etkisini yoğun hissettirdiği dönemlerde, dünyada milyonlarca insan ailelerini ve evlerini bu fırtınadan korumaya çalışırlar. Peki ya şimdi ne kadar şirket olası bir krize hazırlıklı? Görünüşe göre düşünüldüğünde daha az sayıda şirket ekonomik krize hazırlıklıdır. Aslında istatistiklere göre ekonomik krizle karşılaşan küçük ölçekli işletmelerin % 40’ı bir daha faaliyetlerine devam edememektedir.

Krizden kurtulma planlarına sahip olan şirketler geliştirdikleri öngörüleri ile kayıplarını en aza indirmek üzere daha iyi bir noktada bulunmaktadır. Kriz anında planlama yapmanın bir faydası olmaz, planlamanın önceden yapılması gerekmektedir. Şirketinizin düşüşe geçmemesi için aşağıdaki önlemleri almalısınız.

Krizden Kurtulma Planları

Krizden kurtulmak ya da krizi daha iyi yönetmek adına birçok şirket kendince yöntemler ileri sürmektedir. Buna göre krizden kurtulmak için şirketlerin öne sürmüş olduğu yöntemler çoğunda işe yararken bazılarında ise işe yaramamaktadır. Anlık olarak gelişen durumlara karşı anlık kararlar alabilmek ve anlık çözümler üretmek kimine göre doğru bir yaptırım iken kimine göre de geç kalınmış hamledir. Çünkü çoğu şirket anlık olarak olumsuz etkileyebilecek olaylara karşı hazırlıklı olmamakla birlikte herhangi bir alt yapısı da bulunmamaktadır. Bu gibi şirketlerden biri olmamak adına risk faktörlerini iyi analiz etmeli ve önlemlerinizi uzun vadeli olarak almalısınız.

Bununla birlikte daha birçok yöntemin ele alınması gerektiği kriz dönemlerin de şu yolların da izlenmesi gerekir:

Risk Değerlendirme Analizleri Düzenleyin

Risk Değerlendirme Analizleri Düzenleyin

Şirket kapsamında ortaya çıkabilecek kriz veya diğer sorunlara karşı risk değerlendirme faktörlerinin ön plana çıkması gerekmektedir. Buna göre birçok departman kendi verilerine göre risk analizi yapmalı ve bu analiz sonucu da yaptırımlar uygulamalıdır.

Düzenlenecek risk değerlendirme analizleri şirketinizin tüm fonksiyonlarını ayrı ayrı incelemelidir; muhasebe, bilişim teknolojileri ve insan kaynakları kendi raporlarını ortaya koymalıdır. Personelin güvenliği, kritik iş veri ve bilgileri olası bir kriz anında mali kayıpları önceden belirlemek için ayrıntılı analiz edilmelidir. Her ayrıntı planınız için bir veri olacak ve onu iyi kılacaktır.

Kapsamlı Planlarınızı Geliştirin

Her şeyden önce iş planının yapılması gereklidir. İş planları sadece işin nasıl ilerlediği ya da ilerleyeceği ile alakalı değil olası kriz durumlarında da bir plan yapılması demektir. Bunun için gerek bütçe, ekonomi gerekse de personel gücü gibi faktörlerin ön plana çıkacağı bir plan yapmanız sizin adınıza faydalı olacaktır.

Eğer analizler yaparken bir açıkla karşılaştıysanız, krizden kurtulma planınızda bu açığa öncelik verin ve planınızın çıkış noktası olarak belirleyin. Kapsamlı bir stratejisi olmayan şirketlerin dörtte üçü ekonomik krizin ardından üç yıl içerisinde çöküşe geçmektedir. Yapacağınız planlamaların işinizde sürekliliği sağlaması için tüm fonksiyonları kapsıyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda planlarınızın esnek, yaratıcı ve bir yedeğinin olması gerekmektedir.

Kriz Zamanında Müdahale Edebilecek Ekibinizi Oluşturun

Kriz Zamanında Müdahale Edebilecek Ekibinizi Oluşturun

Kriz zamanında uygulanacak planlar için sorumlulukların belirlenmesi gerekmekte, bazı bireylere spesifik görevler atanmalıdır. Planınızı uygulayabilecek bir ekip belirleyin. Bu ekip planın geliştirilmesinden ve revize edilmesinden sorumlu olmalıdır. Aynı zamanda tüm çalışanlarınız ve müşterilerinizle her koşulda iletişime geçmek için hazır bulunmalıdırlar.

Yer Değişikliği Yapmak İçin Alan Seçenekleriniz Olmalı

Olası bir krizden sonra ofis alanınızda faaliyet göstermeye devam edemeyebilirsiniz ve evden çalışma tüm çalışanlarınız için bir opsiyon olmayabilir. Şirketler kriz zamanlarında çabucak profesyonel çalışma alanlarını bir an önce mobilize etme yeteneğine sahip olmalıdır. Telefonlara, internete anında ulaşmalı ve idari destek alabilmelidir.

Bir Bulut Gibi Olmalısınız

Tüm verilerinizin geri kazanılabilir olduğundan emin olmalısınız. “Bulut veri kaydetme yöntemi” denilen bu yöntem ile belgelerinize ve verilere her yerden ulaşabilme yeteneğine sahip olun. İnternet üzerinden erişim temelli “Bulut veri kaydetme” yöntemi ölçeklenebilir, uygun fiyatlı ve gerektiğinde verileri hızlıca ulaşmanızı sağlayacak fonksiyonları sizlere sağlamaktadır.

Her Zaman İçin Tedbirli Olmalı, Tecrübenizi Konuşturmalısınız

Her Zaman İçin Tedbirli Olmalı, Tecrübenizi Konuşturmalısınız

İş dünyası içerisinde tecrübe yakalamak hemen olmamaktadır. Belli bir süre geçtikten sonra elde edilen bilgi ve birikimler size tecrübe olarak geri dönecektir. Bu kazanacağınız tecrübe ile birlikte şirket adına gerçekleşebilecek kazanç, başarı, müşteri, başarısızlık ve kriz dönemi gibi olaylar karşısında atacağınız adım da önemlidir. Olumlu ya da olumsuz olabilecek şeyleri gelmeden önce sezerek bunlara karşı önlem almanız gerektiğini de bilmenizde fayda var.

Krizler her zaman için olabilecek şeydir. Kriz dönemlerinde şirketlerin ekonomik olarak düşüş yaşadığı da bir gerçektir. Bu gerçeği göz ardı etmeksizin alacağınız tedbirler ve uygulayacağınız yöntemler de bir o kadar önemlidir. Buna göre bir şirket yöneticisi olarak sizin daima tedbirli ve planlı olmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

 1. Ekonomik Sorunlar ve Buna Karşı Alabileceğiniz Önlemler
 2. Krizi Atlatmak İçin Garanti Yollar
 3. Kriz Dönemleri ve Girişimcilik