fbpx

Kira Kontratı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Şey!

kirakontratiornegi

Kira Kontratını Doğru Şekilde Hazırlamak

kirakontratornegi

Kira kontratı, mülk sahibi ile mülkü kiralayacak kişi arasında yapılan bir sözleşmedir. Kira kontratı mülk sahibi ve kiracının haklarını koruma altına alarak ileride meydana gelebilecek olası problemlerin önüne geçmektedir. Dolayısı ile kira kontratını doğru bir şekilde hazırlamak gerekir. Kira sözleşmesi 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerdeki bilgilerin tamamı mülk sahibi ve kiracı tarafından doğru bir şekilde ve büyük bir titizlikle doldurulmalıdır. İlk bölümde kiralama ile ilgili; kiralanacak mülkün cinsi, adresi, mülk sahibi ve kiralanacak yerin adresleri, iletişim bilgileri, kiralama sürecinin başlangıcı ve bitişi, kira bedeli gibi önemli bilgiler yer alır. Bu bölümü doldururken son derece dikkatli bir şekilde ve eksiksiz olarak doldurulduğundan emin olmak gerekir. İkinci bölüm kiralanan mülk ile birlikte teslim edilen demirbaşlar ile ilgilidir. Mülk kiralandığı zaman içindeki demirbaşlar da kiracıya teslim edilir. Dolayısı ile bunlar mutlaka sözleşmede belirtilmelidir. Kira kontratında son bölüm ise genel koşullardan oluşur. Kiracının kirayı nasıl ödeyeceği, kirayı hangi bankaya yatıracağı gibi bilgiler bu bölümde yer alır. Doğru bir sözleşme yapabilmek için tüm bu bölümlerin, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması elzemdir.

Kiralama Hakkındaki Son Gelişmelerden Haberdar Olun

kirakontrati

Kiralama ile ilgili son gelişmeleri takip etmek, kiralayacağınız ya da kiraya vereceğiniz mülkün son dönem piyasasını bilmek, doğru bir kiralama işlemi yapmak için elzemdir. Dolayısı ile bir mülk kiraya vereceğiniz zaman ya da bir mülkü kiralamak istediğinizde son dönemlerde o mülke eşdeğer diğer mülklerin kiralama durumu, fiyatı gibi bilgileri araştırmak gerekir. Daha önce yapılmış olan kira kontrat örneği bulmak, incelemek bu konuda fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Yakın tarihlerde yapılmış kira kontratı örneği, son dönemde kiralamanın nasıl olduğu konusunda da bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Kira Kontratı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kirakontrat

Sözleşmeyi yapan kişi mülk sahibi değilse, mülk sahibi tarafından noter aracılığı ile vekalet verilip verilmediğinden emin olması gerekir. Kira başlangıç ve artış dönemleri kesin olarak kontratta belirtilmelidir. Kontratınızda mülk sahibi ve mülkü kiralayan kişinin T.C kimlik numaralarının bulunması zorunludur, buna dikkat edilmelidir. Kira kontratı yaparken yanınızda kefil bulundurmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Kira kontratının her sayfasında kiracı ve mülk sahibinin imzalarının olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kiranın hangi zaman aralığında, ne şekilde, hangi bankaya yatırılacağı gibi bilgiler kesin olarak, detaylı bir şekilde kontratta belirtilmelidir. Kira bedeli havale ya da eft olarak gönderilecekse açıklama kısmına mutlaka “2020 yılı Haziran ayı kira bedeli” şeklinde bir açıklama geçilmesi gerektiği kontratta belirtilmelidir. Kira kontratı, tüm bu bilgiler doğrultusunda eksiksiz, detaylı ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır.  Kira kontratı örneğine sitemizden ulaşabilirsiniz. Bu şekilde doldurulan kontratlar ileride herhangi olası bir problem yaşanmasını önleyecektir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır? Kira Kontratı Örneği

Kira Sözleşmesinin Önemi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir