fbpx

Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır? Kira Kontratı Örneği

mola

Kira Kontratı Nedir?

kirakontratiornegi

Kira kontratı, ev, dükkan gibi bir mülk kiralanacağı zaman mülk sahibi ile mülkü kiralayacak kişi arasında yapılan sözleşmedir. Kira sözleşmesinde mülk sahibi kiraya verilecek mülkü ilgili kişiye vereceğini, kiracı ise mülk sahibinden ilgili mülkü kiralayacağını beyan eder. Kiracının ve mülk sahibinin kontratı imzalaması her iki tarafın da haklarını güvence altına almış olur. Kira sözleşmesi sayesinde kişilerin hakları belirlenir ve ilerde yaşanabilecek olası problemlerin önüne geçilmiş olunur. Kira kontratında kiralanacak mülkün cinsi, adresi, kiralama sürecinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile birlikte kira bedeli yazılır. Kira kontratı yapılmadan önce kira kontratı örneğine bakabilirsiniz. Bu bilgiler kira kontratı içindeki en önemli bilgilerdir.

Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

kirakontrati

Kira kontratı, mülkü kiraya veren ve kiralayan kişiler arasında yapılan, her iki tarafın da haklarını güvence altına alan bir sözleşmedir. Kira kontratı üç bölümden oluşur. İlk bölümde kiralama ile ilgili bilgiler yer alır. Kiralanacak mülkün cinsi (ev, dükkan, araba vs), adresi, mülk sahibi ile kiralanacak yerin adresi, mülk sahibi iletişim bilgileri, mülkü kiralama sürecinin başlangıç bitiş tarihleri ve son olarak kira bedeli yazılır. İkinci bölüm teslim edilen demirbaşlar ile ilgilidir. Mülkü kiralayacak kişi kiraladığı mülkle birlikte içindeki demirbaşlara da sahip olur. Dolayısı ile bu bölümde mülkü kiraya verecek kişi mülkün içindeki demirbaşları da güvence altına almış olur. Genellikle kombi, elektrik ve su sayaçlarının yer aldığı bu bölüme posta kutusu gibi mülk içerisinde yer alan ve mülke dahil olan demirbaşlar da eklenir. Son bölümde ise sözleşmeyle ilgili genel koşullar yer almaktadır. Kiracı mülk üzerinde bir tadilat yapmak istiyorsa bunu bu bölümde belirtebilir. Kiranın nasıl ödeneceği, kiranın yatırılacağı banka hesabı gibi genel bilgiler bu bölümde bulunur. Kira kontrat örneğine yazımızın devamında yer vermiş bulunmaktayız.

Kira Kontratı Örneği

kirakontratiornegi

2020 Kira Kontrat Örneği

Dairesi:

Mahallesi:

Sokağı, Numarası:

Kiralanan şeyin cinsi:

Kiraya verenin adı, soyadı:

Kiraya verenin T.C kimlik no:

Vergi Nosu:

Kiraya verenin ikametgahı:

Kiracının adı soyadı:

Kiracının TC Kimlik no:

Vergi Nosu:

Kiracının ikametgahı:

Kiracının iş yeri adresi:

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

Kira Kontratı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Şey!

Kira Sözleşmesinin Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir