Girişimciliğe başlamanın ve girişimciliği başarılı bir şekilde devam ettirmenin bir çok koşulu vardır. Bunlardan biri de şüphesiz insanın kendine güvenerek yoluna devam etmesi ve bir şeyleri hayata geçirmek için cesaretli davranmasıdır. Bu noktada kendine güvenen insanlar hep bir adım daha öndedir.  Tabi bunun da altının doldurulması gerekmektedir. Nitekim elinde hiç bir belge olmadan, ortaya bir şey koymadan sadece kendine güvenerek hareket etmek de insanı hataya sürükler. Ortaya bir şey çıkaracağınızdan emin olmalı, bir şeyler için çaba göstermelisiniz ki kendinize olan güveniniz artsın. Dolayısıyla bunların hepsinin birleşiminden ortaya güzel şeyler çıkacaktır.

Bu yazımızda kendine güvenen insanlar ve kendilerinden bulunan belli başlı alışkınlıklarına değinerek kendine güvenmenin öneminden bahsedeceğiz. İşte kendine güvenen insanların alışkanlık edindiği davranış biçimleri:

1-Ne Yaptığından Emin Olmak

Man and Woman Smiling Inside Building

Amacı olmayan bir gemi batmaya mahkumdur her zaman. Siz de bir işi ne için yaptığınızı belirler ve amaca yönelik hamlelerde bulunursanız netlikten bahsedebiliriz. Aksini düşündüğümüzde amaçsız bir çalışma temposuna girer ve neyi, ne için yaptığınızı da bilemezsiniz. Bu durum sizi çıkmaza sürüklemekle birlikte yapacağınız işten verim almanızı da engelleyecektir. Bundan kurtulmak için de işlerinizin amaçlarını saptamalı ve amaca yönelik işler ortaya çıkarmalısınız.

2-Kıyaslamayı Kendisiyle Kısıtlamak

Özel sektörlerde işlerini gerçekleştirmeye çalışan herkes, özellikle de yöneticiler, şirket sahipleri bir noktada kendilerini başka şirketlerin yönetici ve/veya çalışanları ile kıyaslayarak durum tespiti yapabilirler. Bu davranış sizin moralini bozmaktan başka bir şeye sürüklemez. Dolayısıyla kendinizi bir çıkmazda bulursunuz. Çünkü kim olursa olsun insanlar kendisini bir başkasıyla kıyasladığında iyi olsa bile kendini ona göre başarısız ve yetersiz hisseder. Bu da kendi içinde huzursuzluğa neden olacaktır. Bunun yerine kişi kendini, kendisiyle kıyaslamalı ve olduğu yer ile olması gereken yer arasındaki farkı kapatmaya, hedefine ulaşıp daha büyük hedefler koymaya yönelmelidir. Başarının bir kriteri de budur.

3-Sorunları Büyütmek Yerine Çözüm Üretmek

Person Pointing at Flowchart

Sorunlar, başarısızlıklar hayatınızın, özellikle de iş hayatınızın, her anında karşınıza çıkabilir. Ki, bu da çok doğaldır. Amaç, bu sorunlara karşı nasıl davranmanız gerektiğidir. Eğer biraz tecrübeliyseniz, sektörde uzun zamandır yer alıyorsanız ne yapmanız gerektiğiniz az buçuk kestirebilirsiniz: Durumu en iyi biçimde idare etmek ve çözüm üretmek. Bazı acemi ve işinde yeni olan çalışanlar, yöneticiler bu durumlarda heyecanlarına yenik düşerek sorunları çözmek yerine daha da büyüte gibi hatalara düşebilirler. Burada suçlu aramamalı, sorgulayarak sorunu daha derinlemesine incelememeli, bir an önce ekibinizle birlikte bir araya gelerek sorunlara karşı çözümler üretmelisiniz.

Bu çözümler sizin ve ekibinizin de kendine olan öz güvenini artıracak ve aynı tür sorunla karşılaşma durumunda daha somut adımlar atabileceksiniz.

4-Güçlü Yönlere Odaklanmak

Başarılı olmak için her şeyin bir kaç şeyini, bir şeyin de her şeyini bilmek zorundasınız. Sizin de kendinize göre işinizde veya bulunduğunuz sektörde bir şey üzerinde uzman olabilirsiniz. Bu noktada daha az bilgili olduğunuz şeylerin üstüne giderek geliştirmek yerine, ancak tamamen de uzak durmayarak, güçlü olduğunuz dalda ilerlemeli ve kariyerinize bu noktada yön vermelisiniz. Bunun sonucunda ortaya daha iyi işler çıkacak ve bu da direkt sizin moral, motivasyonunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

5-Korkuların Üzerine Gitmek

Kendinize güvenmenin bir diğer yolu da yapacağınız işe başlarken cesaretli olmaktır. Cesaretinizi de ancak korkularınızın üzerine giderek, korkularınızı, daha doğrusu endişelerinizi yenerek kazanabilirsiniz. Bu noktada nasıl endişeler oluşabilir insanın aklında?

İlk olarak başaramama korkusu, sonrasında ise maddi olarak batarım korkusu ve daha bir çok endişe, korkudan bahsedilebilir. Kişi en azından denemekten korkmamalıdır. Çünkü onlarca girişimci hiç bir zaman ilk deneyişinde başarılı olamamıştır. Çoğu da ilk deneyişinde başarısız olduğu için vazgeçmiştir. Sizce hangisi?

Tabii ki eğer çok başarılı olmak istiyor ve sektöre de atılmak istiyorsanız gereken riski de alıp, cesaretli davranarak faaliyete geçmektir. Emin olun bir kaç adımdan sonra kendinizi sektörün içinde bulacak ve başarı merdivenlerini sırayla tırmanmaya başlayacaksınız.

6-Bardağın Dolu Tarafından Bakmak

Olaylara olumsuz yaklaşmak bir süre sonra sizi kötümser yapar, bu da işlerinize olumsuz etki yapar. Bunun yerine olayların size yarayan noktalarına odaklanmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu sefer de iyimser olacak ve siz istediğiniz gibi sonuçlara ulaşacaksınız. Kendine güvenen insanlar zaten olayların olumsuz kısımlarını büyütmezler ve onları da onarmak isterler. Bu noktada belirttiğimiz üzere olayların daha çok sizin işinize yarayacak taraflarına bakmak size katkı sağlayacaktır.

7-Her Zaman Hazırlıklı Olmak

Pencil Near White Printer Paper

Zamanın sizin için neler getireceği hiç bir zaman bilinmez. Gerek sizin gerekse de işlerinizin adına oluşabilecek fırsatları ancak hazır biçimde iseniz değerlendirebilirsiniz. Sadece fırsatları değil, işleriniz hakkında oluşturduğunuz planlamaları da hayata geçirmek için hazırlıklı olmanızda fayda vardır.

Kendine Güvenen İnsanlar İçin Kaliteli ve Rahat Çalışma Ortamları Kamara’dan!

Girişimcilerin başarıya ulaşma yolunda verdikleri kararlar, uyguladıkları stratejiler büyük önem taşır. Siz de nerede, hangi koşullarda çalışacağınıza iyi karar vererek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kamara ofisleri bu noktada en iyi tercihler arasında olabilir. Çünkü Kamara’ya taşınarak sadece ofislerden değil bir çok şeyden de yararlanma fırsatını yakalayacaksınız.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, firmalara, derneklere ve şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti vererek daha iyi, kaliteli ve rahat ortamlarda çalışmalarına zemin hazırlar.

İşte Kamara’da yararlanacağınız birbirinden güzel ve etkileyici imkanlar:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan yararlanacağınız Kamara’da işinize odaklanmak çok daha kolay olacaktır. Çünkü siz ekstra işlerle uğraşmayacak, zaman harcamayacaksınız. Dolayısıyla da bu zamanı işlerinizde kullanarak daha verimli olabileceksiniz.

Kendine güvenen insanlar daha çok rahat ve konforlu ortamlarda çalışmayı da severler. Zaman ve para kaybı yaşamayacağınız Kamara’da bu hizmetler eşliğinde başarılarınızın üstüne koyarak kariyerinize daha iyi bir yön verebilirsiniz.

Ayrıca Kamara’da sosyal anlamda da çok aktif olabileceksiniz. Çünkü sizin gibi onlarca girişimci orada olmakla birlikte, işlerinizden artan zamanlarda onlarla birlikte vakit geçirebilecek, çay, kahve eşliğinde sohbetler kurabileceksiniz. Gerek işleriniz hakkında sorunlarınıza çözüm arayacak gerekse de gündelik yaşamdan konuşarak iş stresinden bir nebze de olsun uzaklaşma şansına sahip olacaksınız.

Tüm bu alışkanlıklara sahip olması gereken kendine güvenen insanlar, disiplinli ve planlı biçimde çalışmalarını sürdürerek başarıya çok rahat ulaşabilir. Siz de bu alışkanlıkları edinerek kendinize olan güveninizi artırmalı ve korkularınızın da üstüne giderek bu işi yapabileceğinizi kendinize, çevrenizdekilere inandırmalısınız.