Güven, başarının şartıdır. Her insanın da kendine göre prensipleri, işleri hakkında yöntemleri ve düşünceleri vardır. Kendine güvenen insanların olaylara bakış açısı da farklı olabilir haliyle. Çünkü karasız kalmak gibi bir durumla karşılaşma ihtimalleri çok az olmakla birlikte nerede ne yağacağını bilen insanlardır. Nitekim kendine güvenmek demek kararlı bir yapıya sahip olmak demektir. Peki kendine güvenen insanlar diğerlerinden neyi farklı yapıyor? Ya da neleri farklı düşünüyor da işlerini güvenleri ile birleştirdiğinde iyi sonuçlara taşıyabiliyorlar?

Yazımızda kendine güvenen insanlar hangi düşünce ve davranışlara sahiptir onlara değinerek iş hayatındaki güvenin önemini vurgulayacağız. İşte kendine güvenen insanların sahip olduğu bir takım düşünce ve davranışlar:

1-Ne Yaptığından Emin Olmak

Ne yapacağını bilen insan yolunu da çizerek hedefine ulaşmayı amaç haline getirir. Ancak ne yaptığından, ne yapacağından emin olmayan belli bir yol izlemeyen bir kişinin hedefine ulaşması da pek mümkün olmayabilir. Somut olarak olmasa bile soyut bir düşünce haline girerek hayattan, işinizden, kariyerinizden ne beklediğinizi ve hangi konumlara gelebileceğinize dair küçük de olsa hedefler koyarak onları bir kağıda yazıp kendi açınızdan görünür yerlere koymak sizi o hedefe kilitleyecektir. Çünkü biliyorsunuz ki hedefinize ulaştığınızda başarmış olacak ve kendinize olan güveniniz de haliyle artacaktır.

2-Kendinizi Sadece Kendinizle Kıyaslamak

50 U.s. Dollar Banknote

Kendinizi sürekli başkalarıyla kıyaslamak sizi bilinçaltınızda ister istemez iyi olmadığınıza ve onlardan daha başarısız olduğunuza götürür. Bu da sizin moral motivasyonunuzu olumsuz etkileyerek güveninizi kırar ve sizin hedefinize yoğunlaşmanıza engel olur. Bu noktada kıyaslamanız gereken tek kişi yine sizin kendiniz ve sizin olmak istediğiniz konumdur. Bugün yapacağınız dün yaptığınızın önüne geçmediyse çok da ileriye gidemezsiniz. Her gün işlerinizi ve yaptıklarınızı, yapacaklarınızı üstüne koyarak devam ettirmek sizi ileriye taşır ve güveninizi de tazeler.

3-Daha Fazla Çözüm Daha Fazla Öz güven Sağlar

Sorunlar sizin hayatınızın her alanında karşınıza çıkma ihtimali yüksektir. Bu hatalarla yüzleşmekten de korkmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Hatalara, sorunlara çözüm getirmeniz sizin güveninizi de tazeler. Çünkü sorunlara çözüm getirme yeteneğinizi kendinizde gördüğünüzde bundan sonraki karşılaşacağınız sorunlarda sizi daha tecrübeli yapacakken sorunlarla yüzleşmeye daha çok cesarete teşvik edecektir.

4-Korkularınızın Önüne Geçmek

Bahsettiğimiz üzere sorunlarınızdan kaçmak sizin sorunlara karşı korkunuzu daha da artırır. Bunun da çözümü kesinlikle sizin korkularınızın üstüne gitmeniz ve o korkuları yenmeye çalışmanızdır. Sadece sorunlar değil başarısızlıktan korkup ileriye gidememe sorunu yaşayan bir çok insan da mevcuttur. Belki işlerinizde, ilk denemelerinizde başarısız olabilirsiniz ancak bu sizi yıldırmamalı. Çünkü çoğu başarılı girişim yüzlerce başarısız denemeden sonra gerçekleşmiş ve büyük etkiler de oluşturarak başarılarını günümüzde de devam ettirmektedirler.

5-Ekibe Güvenmek de Önemlidir

Ekibinizi idare etmek, yönetmek gibi yeteneklere sahipseniz avantajlısınız demektir. Siz de biliyorsunuz ki şirketinizde işlerinizin devamı, sürekliliği ve başarılı da olsa başarısız da olsa ortaya bir şeyler çıkarmak en az sizin kadar ekibinize de bağlıdır. Ekibinize de bu noktada güvenmek zorundasınız.çünkü ekibinizi siz idare edecek ve yöneteceksiniz. Bu güveni oluşturmalı, kendinizde olan yetenekleri, teknik becerileri ve şirket anlayışınızı onlara aktararak iş ortamını en iyi biçimde idare edebilirsiniz.

6-Fırsatları Değerlendirmek ve Hazırlıklı Olmak

Kendine güvenen insanlar her zaman yeni işler için planını oluşturur ve hazırlıklı olurlar. Hazırlıklı olmak planlı olmaktır. Yapacağınız bir çok işi belli bir düzen ve plana koyarak zamanı gelince yapmak, ertelememek size başarıyı getirecektir. İşlerin ertelenmesi demek zamanın sıkışması ve işlerin üst üste binerek sizi, bu işler arasında seçim yapmak zorunda bıraktıracak duruma getirecektir. Bu duruma gelmemek adına her zaman hazırlıklı olmalı ve planlarınıza sadık kalmalısınız.

Bilindiği üzere özel sektörde başarılı olmak, iş yoğunluğunu bir düzene koyup planlarınızı zamanında yapmak da sizin fedakarlığınıza bağlıdır. İşinizi seviyorsanız gereken fedakarlığı da göstermelisiniz. Bu fedakarlık belki sizi rahatınızdan, uykunuzdan edebilir ama işlerinizi ileriye taşımanız ve sektörde başarılı olmanız için gerekli şarttır.

Aynı zamanda fırsatları değerlendirmek de çok önemlidir. Peki nedir bu fırsatlar? Fırsatlar çok çeşitlidir. Maddi olarak da fırsatlarla karşılaşabilirsiniz size fikir verebilecek, yön verecek insanlarla karşılaşmanız da fırsattır. İşlerinizle alakalı çeşitli etkinliklere, seminerlere katılmak; alanınızda sosyal olmak size daha çok insan tanıma fırsatı doğuracakken ilişki ağınızı da genişletecektir. Dolayısıyla fırsatlar beraberinde yeni fırsatları da getirerek hiç beklemediğiniz anda iş hayatınızda büyük bir dönüm noktası oluşturabilir.

Ofisinizi Kamara’ya Taşıyarak İlk Fırsatı Değerlendirebilirsiniz

İşlerinizi sürdürmek, ekibinizi yönetmek ve işinizde başarıya koşmak için gerekli ortamlar şirket, ofis ortamlarıdır. Bahsettiğimiz üzere fırsatları değerlendirmek karşınıza yeni fırsatlar da getirecektir.

Ofis anlamında daha iyi ortamlarda, kaliteli ofislerde çalışarak başarılı bir iş çıkarmak için ofisinizi Kamara’ya taşıyabilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir.

Kamara, müşterilerine çeşitli imkanlar da sunarak işlerinde daha iyi olmalarını sağlamakla birlikte işlerini daha rahat sürdürmelerine zemin hazırlar. İşte Kamara’da karşılaşacağınız imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Bu imkanlar eşliğinde Kamara ofislerinde işlerinizi devam ettirmek daha kolay olacaktır. Çünkü kendi mesleğinizle alakalı işler dışında ilgilenmeniz gereken işler Kamara tarafından yapıldığı için zaman problemi yaşamayacak ve o harcayacağınız zamanı da kendi işlerinizde kullanarak daha verimli bir iş ortamı oluşturabilirsiniz. Böylelikle işlerinize daha iyi de odaklanacaksınız.

Ayrıca karşılaşacağınız fırsatlardan biri de kendinizi daha sosyal ortamda bularak çevrenizi genişletmektir. Çünkü Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci bulunmaktadır. Bu kişilerle arkadaşlık, komşuluk kurarak iletişim halinde olabilir ve işlerden kalan zamanlarda sohbetler kurarak işleriniz hakkında fikirler de alabilirsiniz.

Kendine güvenen insanlar genelde bu düşüncelere sahiptir. Bu düşünceleri kendi iş hayatınızda da uygulayarak daha kararlı ve kendine güvenen bir girişimci olabilirsiniz. Ayrıca bahsettiğimiz üzere yenilikleri kovalayarak, fırsatları değerlendirerek ve yeni insanlarla tanışarak çehrenizi değiştirebilirsiniz.

Tüm bu düşünce ve davranışlara sahip olmak sizi kendine güvenen insanlar arasına taşıyacaktır.