Günümüzde, özellikle de teknolojinin, sosyal medyanın çok yoğun bir biçimde kullanıldığı bu dönemde artık neredeyse tüm dünyadan haberdarız. Haberlerden, yeniliklerden, gelişmelerden, kısacası gündeme dair her şeyden haberdarız. Bunun beraberinde çevremizdeki arkadaşlar olsun, akrabalar olsun ve gerekse de aile faktörü olsun kişinin üzerinde bir psikolojik baskı oluşturabilir. Nasıl ve neden mi? Her gün yeni bilgiler öğrenirken çoğu başarılı girişimlere de denk geliyorsunuzdur. Veya alanında uzman olmuş, belli birikim ve kazanımlarla bir yerlere gelmiş kişilere de şahitlik yapıyoruz. İster istemez kendimize “ben neden onlar gibi olmayayım?” sorusunu sorabiliyoruz. Medyadaki haberlere de gerek yok aslında, çevremizdeki kişilerde de bu durumu görebiliyoruz. Bu da insan üzerinde hırs da yapabiliyor stres de oluşturabiliyor. Peki siz kendinizi nasıl nitelendiriyorsunuz? Ya da kendi kendinizi tanımak için neler yaptınız, hangi soruları kendinize sordunuz?

Gerek okuduğunuz/bitirdiğiniz bölümle alakalı gerekse de ilgi alanınızın olduğu başka sektörlerle alakalı işler yapabilirsiniz. Öncelikle bunun farkına varılması gerekir. Bunun farkına varılması için de kendinizi tanımanız adına sorular sorabilirsiniz. Peki bu sorular ne?

Yazımızda, kendi kendinizi tanımak adına hangi soruları sormanız gerektiğini dört başlık altında açıklamaya çalışacağız. İşte kendinize yöneltmeniz gereken o sorular:

1-Kim Olmak İstiyorum?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi gerek kendi okuduğunuz, eğitim aldığınız alanda gerekse de eğitim aldığınız alandan bağımsız diğer sektördeki alanlarda kendinize yer bulabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde kesin bir kararınızın olması gerekiyor. Ne yapmak istediğinize, neyi nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz.

Bunun için de yeteneklerinizi, becerilerinizi bilmeniz gerekmektedir. Veya yapmak istediğiniz iş ile alakalı geliştirmeniz gereken yönleri belirlemek size başlangıç için büyük katkı sağlar. Bu başlangıç aşamasında vereceğiniz karar diğer süreçlerin daha kolay ve hızlı geçmesine sebep olacaktır. Bu karar verme aşaması en önemlisiydi.

2-Neden Bunu İstiyorum

Karar verirken veya verdikten sonra da sorulabilecek soru bu. Neden bunu istiyorsunuz? Belki çok paralar kazanmak için belki de alanınızda en iyisi olmak için olabilir. Veya da tecrübe kazanmak için. Cevabı kişiye göre değişebilir bu sorunun.

Bu işi yaparken zevk almaya da çalışın tabi. Çünkü belki de bir hırs uğruna girişeceğiniz işte sırf bu hırs yüzünden gereken mutluluğu yaşayamaz dolayısıyla verim de alamazsınız.

Bir hırs uğruna mı bu yola çıktınız ya da iyi bir kariyer için mi? Veya da ailenizi gururlandırmak amacıyla mı bu yoldasınız? Çok neden sayabiliriz. Neden bu yola çıktığınızı kesinlikle belirlemelisiniz ki planlarınızı ona göre yapmalısınız.

3-Sağlığım Ne Durumda?

Person Holding White Ceramic Mug With Lemon Near Book and Sliced Bread on White Comforter

Her şeyin başının sağlık olduğunu tekrar hatırlamak gerekir. Kendi işinizi kurarken de sağlık faktörünü atlamamanız gerekir. Çünkü gerek iş toplantıları, görüşmeler, iş yetiştirmek için harcayacağınız ekstra mesailer sizin vücudunuzu dolayısıyla da sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bu duruma, bu koşullara hazır mısınız? Kendinize bu noktada güveniyor musunuz?  Gerek fiziksel gerekse de psikolojik olarak sağlığınızın her zaman üst düzey olması gerekir. Çünkü tüm bu saydıklarımız insanda stres de yaratacak ve olumsuz da etkileyecektir çoğu zaman. Bu durumlarda daha çok ayakta kalmak adına sağlığınıza dikkat etmeniz yeterlidir.

Tabi ki çok aşırı profesyonel destek almanıza gerek yok. Düzenli beslenme, sizi zinde tutabilecek gıdalar tüketmek ve belli aralıklarda egzersiz yapmak hem vücudunuzu yenileyecek hem de yoğun tempoda yorgunluğ hemen hissetmeyeceksiniz.

4-Nasıl Tanınmak İstersin?

Girişimcilikte başarı için çevre koşullarına da inanmak zorundasınız. Nasıl mı? Sizin müşteri kitleniz gerek şirketler arasında olabilir gerekse de normal halk arasından kişiler de olabilir. Siz dışarıya nasıl bir izlenim vermek istersiniz? Bu prestiji yakalamak da tamamen sizin elinizde. Eğer iyi tanınmak istiyor ve daha çok kitlelere ulaşmak istiyorsanız planlarınızdan, disiplinden ve çalışma performansınızdan taviz vermemeniz gerekiyor. Çünkü küçük bir aksaklık beraberinde büyük sorunları da getirebilirken bu da sizin profilinizi olumsuz etkiler.

Bu durumla karşılaşmamak ve daha iyi bir profil çizmek adına iyi çalışma ortamına, iyi bir ekibe ve en önemlisi daha çok çalışmaya ihtiyacınız var. Bunların hiç birinden taviz vermemelisiniz başarı için.

İyi Bir Çalışma Ortamı ve Kazanacağınız Prestij İçin Kamara Ofislerini Tercih Edebilirsiniz

Kendi kendinizi tanımak adına sorduğunuz soruların neredeyse tümüne cevap verdiniz. Yapmak istediğiniz işin başlangıcını da yaparak adeta kariyer yolculuğunuzu başlatmış oldunuz. Peki son sorduğumuz sorudaki tanınmayı, yani iyi tanınmayı nasıl daha kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz?

İyi çalışma koşulları, planlı bir çalışma süreci ve iyi bir ekip derken kişinin prestijli olmasının adımlarını belirttik aslında. Bu koşulları da ancak iyi bir ofiste çalışarak elde edebileceğinizi unutmayınız. Bu noktada seçim yapacağınız ofis türlerinin sizin çalışma sürecinde belki aylarca belki de yıllarca etkisi olacaktır, olumlu veya olumsuz. Kim olumsuz etkisi olsun ister ki?

Bu noktada Kamara ofisleri en ideal ofis türlerinden biri olacaktır sizin için. Çünkü Kamara, girişimciler için en kolay çalışma alanını sunarken sınırsız konforu da size sunar. Böylece daha rahat bir çalışma ortamına kavuşur ve çalışmalarınızı daha verimli bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Kamara nedir, içinde neler var, sizler için hangi imkanlar var onlara değinelim.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimcilere ve şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunan bir şirkettir. Ayrıca Kamara’da toplantılarınızı daha rahat yapabileceğiniz toplantı salonları da mevcuttur.

Kamara’da faydalanacağınız imkanlar ise;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar sizi hem zaman maliyetinden hem de para maliyetinden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca belirttiğimiz gibi daha kolay ve rahat çalışma ortamı da sağlar. Bu da sizin başarıya ulaşmanızı daha da kolaylaştırır.

Bunların haricinde yine bahsettiğimiz üzere Kamara ofislerinde onlarca belki yüzlerce girişimci arkadaşlarınız, komşularınız olacak. Bunun da kaymağını yemelisiniz 🙂 Nasıl mı? İş gereği sohbetlerde bilmediklerinizi öğrenmek, eksik yanlarınızı tamamlamak adına bu müthiş bir fırsattır. Belki de çoğu şeyi bu vesileyle öğreneceksiniz. Kamara teras katlarda, mola yerlerinde bu sohbet ortamlarını kurabilirsiniz.

Kendi kendinizi tanımak adına sorduğunuz tüm bu soruları net bir biçimde cevaplandırıp planınızı yaptıysanız artık bir şeylere karar vermişsiniz demektir. Çünkü kendi kendinizi tanımak için yönelttiğimiz bu sorular sizin gelecekteki plan ve kararlarınızı da etkileyecek, en önemlisi şuan bulunduğunuz konumda nerede olduğunuzu kesin olarak beliriyor olacaksınız.