Kariyer başlangıcında veya kariyere başlamadan önce verilen ani kararlar size “iyi ki” de dedirtebilir “keşke” de. Çokça hikaye vardır böyle, duymuşuzdur etraftan. Verilen veya verilmeyen kararlarla pişmanlık duyan bir çok kişi nasihat tarzında söylemlerde de bulunuyorlar. İnsanlar geleceğini şekillendirmek, planlamak adına bulunduğu konumda kararlar vermektedir. Ancak bu kararlar bahsettiğimiz gibi insanı pişmanlığa da sürükleyebilir. Kariyerde pişmanlık yaşamamak adına neler yapılabilir peki? Bu soruya ilk cevabımız kesinlikle cesaretli davranmak olacaktır. Çünkü çoğu karar, uygulamaya geçememe kesinlikle bir şeylerin olamayacağı korkusundan, cesaretsizliğinden kaynaklanmaktadır. Girişimcilikte, bu sektörde kesinlikle bir şeylere cesaret etmeli ve riskleri almalısınız. Bu riskleri alır ve olumlu sonuç alırsanız girişimci profili çizersiniz kendinizde.

Verilen kararlar çoğu zaman pişmanlıklar getirir. Bu yazımızda sizlere kariyerde pişmanlık adına hangi pişmanlıkların daha çok yaşandığına ve sebeplerinin neler olduğuna değineceğiz. Siz de bu başlıkları dikkatli bir şekilde süzerek kariyerinizde hata yapmadan devam edin, etkili kararlara imza atın!

1-Para İçin Meslek Tercihi Yapmanın Pişmanlığı 

1 Us Bank Note

En popüler olan pişmanlıklardan biridir mutlaka. Çünkü bir çok öğrenci bölüm, meslek seçerken seçtiği bölümün geleceğini, kazandıracağı paraları düşünerek hareket etmektedir. Bu bağlamda kendi başka yeteneklerini bir kenara bırakarak karar vermektedir. Ancak burada unutulan şeyin para için seçtiği meslekte yeterliliği olacak mıdır sorusu. Seçeceği meslek belki de kendisine yakından uzaktan alakalı değil, yapamayacağı meslektir. Bu yüzden ne kadar mezun olup işe başlasa da o etkileşim, haz olmadığında yani işi severek yapamazsanız büyük pişmanlıklar yaşarsınız. Bu da işinizin size çok zor gelmesine ve işten gün geçtikçe soğumanıza sebebiyet verir.

2-İşinden Ayrılmama Pişmanlığı

Kariyerde pişmanlık olarak ikinci başlığımız işinden ayrılmamanın pişmanlığı olacaktır. Peki insan işinden neden ayrılmak ister? Kariyerinizde, iş sürecinde veya işten bağımsız gerçekleşen olaylarda hayat size farklı iş imkanları sunar. Hiç bilmediğiniz anlarda önünüze çeşitli fırsatlar çıkar. Ancak alıştığınız işi bırakmamak, düzeninizi bozmamak ve kendinizi riske atmamak adına belki de sizin için güzel olacak bu fırsatları değerlendirmeden reddediyor olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda da o fırsatların sizin için iyi olacağını anladığınızda iş işten geçmiş olabilir ve işinizi bırakıp fırsatları değerlendirmediğiniz için büyük pişmanlık yaşayabilirsiniz. Dikkatinizi çekmek gerekirse bu başlık altında da cesaret ve riskten bahsettik. Girişimcilikte cesaretli olanın ve risk almanın önemini yine vurgulamak gerekir.

3-Öz güven Pişmanlığı

Yine cesaretten, öz güvenden bahsedeceğiz bu başlıkta da. İnsanlar ortaya bir fikir çıkararak ve bu fikrin peşinden giderek girişimlerini başlatır. Ancak bunu yapan kadar en az yapmayan da vardır. Belki de aklına gelen fikir insanlık için çok büyük bir kazanç olacak ancak öz güven ve cesaret eksikliği sebebiyle bu girişimi başlatmaya çekiniyor olabilirler.

Buradaki pişmanlığı ne zaman yaşayacaklardır peki? Gerek geçmişte gerekse de günümüzde bir çok girişim örneği mevcuttur. Bu girişimlerin evrensel olduğunu ve tüm insanlığı da ilgilendirdiğini söyleyecek olursak girişimi başlatan kişiler için hem prestij, hem kariyer hem de maddi olarak büyük kazançlar sağlamıştır. Bunu gören ve öz güvenine yenik düşen kişiler için pişmanlıklar başlayacaktır elbette. Ancak yine geç kalınmış sayılmaz. Öz güvenlerini göstererek, cesaret ederek akıllarındaki fikri hayata geçirebilirler.

4-Öğrenciyken Zamanın Dolu Geçirilmemesinin Pişmanlığı

Woman Reading Book

Unutmayın ki kariyerinizin, meslek hayatının büyük bir bölümünü üniversite yıllarında kazandığınız bilgilerle de şekillendireceksiniz. Sadece okul derslerine bağlı kalınmadan kendinize yatırım yapmak en büyük kazanımlardan biridir. Peki kendine yatırım nasıl yapılmalıdır? En basiti İngilizce öğrenmek, okuduğunuz bölümle alakalı kendinize sınır koymadan sınırları aşarak yeni bilgiler öğrenmek gibi kendinize yatırım yapabilirsiniz. Yine stajınızı güzel yerde yapıp tecrübe kazanarak da gelişim gösterebilirsiniz.

Aksi durumu düşündüğümüzde ise öğrencilerin sadece okul dersleri ile kendini sınırlayıp ekstra şeyler öğrenme çabasına girmemesi ilerideki iş hayatında kendi adına büyük sıkıntılar çıkaracaktır. Bu pişmanlığı yaşamamak, eksikliği hissetmemek adına öğrenci yıllarınızı 1. sınıftan son sınıfa kadar dolu dolu geçirip bunun meyvelerini iş hayatında toplayabilirsiniz.

Ofis Pişmanlığı Yaşamamak Adına Kamara Ofislerini Tercih Edebilirsiniz 😉

Girişimcilerin tercih edeceği, seçeceği ofisin de önemli bir parça olduğunu belirtmeliyiz. Nitekim ofislerin kalitesi, girişimci için rahat olması önemli etkenlerdir. Bu noktada hem ofis rahatlığı, düzeni ve en önemlisi profesyonel çalışma alanı adına Kamara ofislerini tercih edebilirsiniz. Sadece ofis değil toplantı salonlarını da kullanabilir ve diğer tüm imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Kamara, binden fazla girişimciye hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Siz de işinize uygun ofislerden birini seçerek bilgisayarınızı masaya kurarak işinize başlayabilirsiniz!

Kamara’da Yararlanacağınız İmkanlar;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisleri

Ofisinizin konumu, size sundukları gibi kavramlar önemli kavramlardır girişimci için. Bu noktalarda bir çok sıkıntı ve pişmanlıklar da yaşayabilirsiniz. Ancak Kamara ofislerinde daha donanımlı bir çalışma süreci geçirme imkanınızın olduğunu belirtmek gerek.

Kamara’da zaman ve maddi olarak da kazanç sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ve fazla zaman harcayacağınız işleri Kamara sizin için düşünüyor ve kendi yapıyor. Bu sayede sizin ekstra zaman harcamanıza gerek kalmayacaktır. Maddi olarak da ofislerin uygun fiyatlı oluşu, belirttiğimiz üzere ekstra masraf harcamayacak olmanız sizin maddi olarak karlı olacağınız anlamına gelmektedir.

Size düşen sadece bilgisayarınızı masaya yerleştirip işinize başlamak olacaktır. Diğer girişimci kişilerle de sohbetler ederek Kamara tarafından ikram edilen çay, kahvelerle dolu ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Kariyerde pişmanlık yaşamamak adına başlıklarda belirttiğimiz durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Nitekim göstereceğiniz cesaret, alacağınız kararlar ve geçmişteki öğrencilik kariyerinizde geçirdiğiniz zamanlar sizin iş hayatınızı olumlu, olumsuz şekilde şekillendirecektir.