fbpx

Kariyer Yolculuğunda Sorgulanması Gereken Varsayımlar

Öğrenciyseniz, yeni mezunsanız veya işe yeni başlayan biriyseniz çokça sorgulanacak şeyler vardır. Bu sorgulamalar sonucu kişinin işine hazır olup olmadığı da belli olacaktır. Kariyer yolculuğunda sorgulanması gereken varsayımlar nelerdir peki? Uzun bir süreç sonucunda hala belirsizlik olacak mı yoksa bu belirsizlikler yerini sorgulayarak net bir sonuca mı bırakacak?

Bu yazımızda kariyer yolcuğuna yeni çıkan, piyasaya, iş dünyasına yeni atılan veya atılmayı bekleyen kişilerin sorgulaması gereken bir kaç varsayımı ele alacağız. Siz de bu sorulara açıklık getirerek ne kadar hazır olduğunuzu belirlemelisiniz.

1- Mezuniyet Notu Çok Önemlidir/Önemli Değildir

accomplishment, celebrate, ceremony

Sizce de mezuniyet notu o kadar önemli mi? Veya gereksiz mi? Biliyorsunuz ki üniversitede 4 üstünden değerlendirme yapılıyor. Elbette ki 3,3.5 gibi ortalamalar çok güzeldir ancak ortalaması 2 veya 2.5 gibi olan kişiler işe giremeyecek mi? 2.5 ortalamaya sahip biri geri kalan 1.5 notunu nerelerde harcamış?

İşe alım süreçlerinde not ortalamasına çok dikkat eden firmalar da mevcut etmeyen firmalar da mevcuttur. Bilinmesi gereken bir şey var ki o da en az not ortalaması kadar üniversite yıllarında kişinin kendini teknik anlamda geliştirmesi ve üzerine koymasıdır. Örneğin mühendislik alanında olan bir öğrenci için o 4 yıl sadece sınavlara hazırlanıp geçmek amaç olmamalıdır. Sınavlara çalışırken aynı zamanda projeler geliştirmesi, uygulamalar yapması gerekiyor ki iş sahasında çok sıkıntı çekmesin. CV öz geçmişine de katkıda bulunması adına çok önemlidir bu.

Ancak tam tersini düşündüğümüzde, yani hem not ortalaması az olan hem de üniversite yıllarını dolu dolu geçirmeyen, sürekli eğlence peşinde olan kişilerin ise pek de önü açık değildir.

2-Referans  İle Torpil Aynı Şey Değildir

Karıştırılan bu iki kavramın açıklaması, sorgulanması da gerekiyor. Peki bu iki kavram nedir, farkı nelerdir?

Torpil dediğimiz şey, kişinin koşulsuz şartsız, mülakatlara bile girmeden işe direkt alınmasıdır. Bu çok da doğru bir yöntem olmamakla birlikte şirketin, kurumun geleceği için de tehlike nedenlerindendir.

Referans ise kişinin önceden çalıştığı, projede yer aldığı yöneticiler tarafından belirlenip diğer iş mülakatlarında, başvurularında ön elemeleri daha rahat geçmesi için sunulur. Bu sayede işe alım biraz daha kolaylaşır. Ama sırf referans var diye de yeteneklerden ve tecrübelerden vazgeçilmemelidir. Referansın yanında size yardımcı olacak en iyi şey sizin alanınızla alakalı bilgi ve birikimlerinizdir. Bunlar sayesinde işe alım süreciniz çok daha rahat geçecektir.

3-Tecrübe Kazanmak Sadece Staja Bağlıdır

apple, class, conference

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi daha. Kariyer yolculuğunda sorgulanması gereken varsayımlar arasında belki de sabit görüşlü olunan tek varsayım. Stajyer olmak, iyi yerlerde staj yapmak tabii ki çok önemlidir, size katkıları büyük olur ancak tecrübe kazanmayı sadece staj üzerinden değerlendirmek yanlış olur. Başka yöntemlerle de tecrübe kazanılabilir. Nedir bu yöntemler? Okuldaki projelerde yer almak, işinizle alakalı part time çalışmak, etkinlikler düzenlemek gibi davranışlar da size tecrübe ve birikim katacaktır. B davranışlar da bize stajyerliğin tek başına yeterli olmadığının kanıtıdır.

4-Hedef Her Şeydir

Değildir. Hedef belirlemek, yolu çizmek her şey değildir. Sanırım sadece hedef belirlemek de sizi başarılı yapmaz. Neden mi? Çünkü hedefiniz size yardımcı olmalı. Yani hedefiniz sizi harekete geçirmeli tutkunuzu artırmalı ve size motivasyon katmalıdır. Harekete geçmeden sadece hedef belirlemek hedefe ulaşamamanın, başarısızlığın ilk adımıdır. Her şey dediğimiz kısım hedefin hareket kazanması, sizi yola çıkarmasıdır.

5-Sadece Okunulan Bölümle Alakalı İşler Yapılabilir

Kariyer yolculuğunda sorgulanması gereken varsayımlar arasından bir tanesi daha. Vizyonlu, geniş düşünen ve kararlı biriyse kendi bölümü dışından başka işlere de atılabilir. Örneğin avukat olan birinin ticari zekası yüksekse pazarlama alanda çokça başarılı işler çıkarabilir. Nitekim bunu yapabiliyorsa zaten girişimci oluyor. Adından söz ettiren, başarılı girişimleriyle piyasada yer tutan kişiler de yola böyle çıktı zaten.

Bunun yolu da yine girişkenlikten, araştırmaktan geçmektedir.

Çalışacağınız Ofisleri de Sorgulayın, Araştırın

Girişimci iseniz ve geniş düşünen araştırmacı biriyseniz, hedefleriniz de yüksekse işlerinizi ancak kaliteli ofislerde geçirmeniz en doğrusu olacaktır. Tabi bunun için de geniş kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Kaliteli ofislere, size en iyi hizmeti sunacak ofislere ulaşmak zor değildir. Kamara bu noktada sizin için en ideal ofislerden biridir.

Kamara, sizin gibi girişimcilere, girişimci adaylarına veya hangi sektörden olursa olsun çalışan herkese, derneklere, firmalara, şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Ayrıca Kamara’da sadece ofislerle sınırlı kalmayacak toplantı odalarını da dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Kamara Girişimciler İçin Her Şeyi  Düşündü 😉 

Girişimciler Kamara’da çok rahat! Ofislerde hemen hemen her şeyi bulabileceksiniz. Ayrıca işiniz için gereken zamanları da bularak daha iyi odaklanabileceksiniz. Nasıl mı? İşte Kamara’nın size sunacağı fırsatlar;

 • Rahat ofis ortamı,
 • Ergonomik ve kullanışlı ofis mobilyaları,
 • Tüm ofis ekipmanları mevcuttur,
 • Profesyonel sekreter hizmeti,
 • Telesekreter,
 • Gerektiğinde toplantı salonlarını kullanabileceksiniz,
 • Sanal ofis tercihinizde stopaj vergisi ödemezsiniz,
 • Resepsiyon,
 • Temizlik hizmeti,
 • Fiber hızlı internet,
 • Tüm faturalar kiraya dahildir,
 • Arkadaşlık, komşuluk kuracağınız yüzlerce girişimci,
 • Sohbetler ve çalışma sıralarında Kamara tarafından ücretsiz çay, kahve servisler.

Tüm bu imkanlar eşliğinde bahsettiğimiz kaliteli çalışma ortamına kavuşarak istediğiniz başarıları elde edebileceksiniz. Ayrıca bu başarılarınız sizi iş dünyasında daha tanınır hale de getirir ve prestij sahibi olursunuz. Bu şekilde müşterileriniz de artar 🙂

Kariyer yolculuğunda sorgulanması gereken varsayımlar genel hatlarıyla bu şekildedir. Bu varsayımları araştırarak, sorgulayarak ve üzerinde durarak yanlışları ayırt edebilir ve bu sayede de kendinize daha verimli bir çalışma ortamı hazırlarsınız.

Kamara’da bir diğer kazancınız ise yeni insanlar, yeni girişimciler tanıyacak olmanızdır. Bu vesileyle işleriniz hakkında daha çok bilgi sahibi olmakla birlikte istişareler sayesinde işleriniz hakkında kafanızda soru işareti ve stresler de kalkacak. Sohbetler sırasında çay ve kahveler yine Kamara’dan 😉

Kariyerinize daha iyi yön vermek adına kariyer yolculuğunda sorgulanması gereken varsayımlar sizin yönünüzü de belirler. Onun için sürekli araştırın ve sorgulayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir