Yıllardır süre gelen eğitim hayatının sonunda gerek mezun olduğunuz gerekse de eğitiminizden bağımsız bir şekilde yapmak istediğiniz işte kariyeriniz için ilk adımlarınızı atmanız gerekir. Verdiğiniz emeklerin, harcadığınız maliyet ve zamanın karşılığını almak ve neticesinde başarılı bir girişimci olmak hedeflerinizin arasında olmalıdır. Peki bu nasıl olacak? Bu adımı atmak kolay mı? Kesinlikle çok kolay değil ama imkansız da değildir. Nitekim verdiğiniz kararın arkasında sağlam bir şekilde olup gerekli araştırmaları da yaptıktan sonra artık kariyer yolculuğuna hazırsınız demektir. Kariyer yolculuğuna sağlam başlamak da büyük önem taşır. Çünkü sürecin ilerleyen kısımlarında motivasyonunuzu yüksek tutmak emin olun işe nasıl başladığınız ile bağlıdır.

Kariyerinize temiz ve sağlam başlamak nasıl olacak peki? Bu yazımızda sizlere, kariyerini başlatmak isteyen girişimcilere bir kaç ipucu vererek tüm bu soruların cevaplarını bulacağız. İşte sizi kariyer yolculuğuna sağlam başlamak için yapmanız gerekenler;

1-Kariyer Planı Yapmak

Woman Sitting in Front of Man

Belki kendi işinizde ilerleyecek, kendi işinizin patronu olacaksınız belki de yine kendi işinizle alakalı bir şirkette çalışan olarak görev yapacaksınız. Bu kararı verdikten sonra planlarınızı o yönde yapmanız gerekmekte. Çünkü ikisi arasında çok büyük farklar vardır. Birinde onlarca belki yüzlerce kişiyi yönetip büyük sorumluluğa girmek var diğerinde ise sadece size verilen görevleri yapmak ve isteğe göre kendinizi geliştirmek var. Bu ince çizgiyi belirledikten sonra sıra geldi neyi, nasıl ve ne zaman yapacağınıza.

Hedefiniz çok büyük olabilir, ki olması gereken de budur. Belki hedefinize kısa vadede ulaşamayabilir hatta başarısız da olabilirsiniz ancak yapacağınız her hamle ve kazanacağınız her tecrübe sizin ufkunuzu daha da açacak ve hangi yolda olduğunuzu bilmenizi sağlayacaktır.

Bu iş için nasıl bir ofis veya şirkete ihtiyacım var, sermayem ne kadar olmalı, kaç kişilik ekiple başlamalıyım gibi soruları ancak planlama ve iyi bir ekiple üstesinden gelirsiniz.

2-Dürüst Olun

Bu kavramı yine iki türlü değerlendirmek gerekir. Alanınızla ilgili iş görüşmesine gittiğiniz zaman öz geçmişinizi oradaki ilgili birime sunmanız gerekecek. Siz, işe daha kolay girebilmek için öz geçmişinize bilerek hatalı veya fazla bilgiler eklerseniz bu iş etiğine uymayacaktır. Dürüstlük, sadece iş görüşmelerinde değil iş sürecinde de önemli bir kavramdır. Çünkü işler devam ederken bilerek doğru olmayan şeyleri öne sürer ve işleriniz bundan zarar görürse sorumlu siz olursunuz. Sonucu ne olursa olsun dürüst davranmalısınız. Bu sayede etrafınızdaki kişilerin güvenini de kazanabilirsiniz.

3-Yeteneğiniz Kadar Kişiliğiniz de Önemlidir

Bir şirkete başvuru yaparken o şirketin sizden istediği niteliklerin, teknik özelliklerin hepsini kendinizde görmeyebilir, kendinizin yetersiz olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu çok normal bir şeydir. Önemli olanın kendinizi geliştirmeniz ile alakalı olduğunu unutmamak ve o şirkete sadece yetenek veya teknik beceriler değil de kişiliğinizden, karakterinizden de bir şeyler verebileceğinizi ayrıca o ortamda yine kişilik olarak bir şeyler kazanabileceğinizi unutmamalısınız.

4-Süreci Ciddiye Alın

Group Hand Fist Bump

Kariyer yolculuğuna sağlam başlamak kadar bu süreci en iyi biçimde devam ettirmek de önemlidir. Güzel başlangıçlar ve bazı başarılar sizi rehavete sürükleyebilir. Bu tuzağa kendinizi sakın düşürmeyin. Çünkü rehavete kapılmak ile sürekli bir şeyleri erteler ve işinizdeki ciddiyetinizi bir anda kaybedebilirsiniz. Bir başarı kazanmak size işinizi bile kaybettirebilir. Bu durum çok saçma gibi gözükse de maalesef böyle olabiliyor. Bu duruma düşmemek de tamamen sizin kontrolünüz ve iradeniz dahilinde olacaktır.

Bunun aksine işlerinizi daha ciddiye alır ve daha çok işinize düşkün olursanız kazandığınız başarıları daha çok katlarsınız. Bu da size daha çok motivasyon vererek işinize daha çok sarılmanızı sağlar.

5-Sizi Önemseyen Bir Şirkette Başlayın

Önünüze gelen ilk şirkette başlamayın. Araştırın, öğrenin ve şirketlerin hedeflerine, vizyonuna, misyonuna bakarak hangi şirkete daha yatkınsınız veya hangi şirket size daha yatkın onu belirledikten sonra karar verin. Ayrıca dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de şirketin sizi ne kadar önemsediğidir. Çünkü siz şirkette çalışarak gelişiminize katkıda bulunacaksınız. Bu süreç içinde size yardımcı olmaları ve gelişmenize katkıda bulunmaları gerekmektedir. Bu gibi ihtimallerin hepsini düşünmeli ve kararınızı o yönde vermelisiniz.

Kariyer Başlangıcınızı Yaparken İyi Ofislerde İşinizi Kurun

Tüm bu önemli maddelerin arasında şüphesiz seçeceğiniz ofis de vardır. Tabi kendi işini kurmak isteyenler için. Çünkü ofisin size neler katacağı da önemli.

Kamara ofislerini tercih etmek size çok şey katacak, çok şey kazandıracaktır.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Ayrıca bunların yanında toplantılarınızı daha rahat ve verimli yapmak adına toplantı salonlarını da sizler için kullanıma açıyor.

Peki Kamara’da hangi imkanlardan ne derece yararlanacaksınız onlara bir göz atalım;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan yararlanacağınız Kamara’da kolaylıkla zaman planlaması yapabilir ayrıca işlerinize daha iyi biçimde odaklanabilirsiniz. Çünkü sizi meşgul edebilecek çoğu iş Kamara tarafından yapılmakta, o zaman da size bırakılmaktadır. Bu zamanı iyi değerlendirmek ise sizin elinizdedir.

Kariyer yolculuğuna sağlam başlamak için ofis tercihinizi Kamara’da kullanmak size ayrıca yeni kişilerle tanışma, yeni ortamlara girme fırsatı da sunar. Kamara şubelerinde yer alan teraslar, bahçeler sayesinde komşuluk yaptığınız kişilerle sohbetler edebilir, işten kalan zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz. Bu sizin hem zihninizin rahatlamasını sağlayacak hem de yeni bilgiler öğrenme fırsatı da sunacaktır.

Tüm bu bilgiler ve ipuçları ışığında kariyer yolculuğuna sağlam başlamak daha kolay olacaktır. Nitekim yapacağınız planlamalar sayesinde ne yapmanız gerektiğini bilecek, ekip arkadaşlarınızı daha iyi yönetebilecek ve özellikle Kamara üzerinden seçeceğiniz ofisle de sizin için gerekli olan zamanları oluşturabileceksiniz. Bunların sonucunda ise mutlaka başarıya ulaşmış olacaksınız.