Kariyerinizde bir şeyleri tercih ederken alacağınız kararlar sizin geleceğinizi doğrudan etkileyecek ve şekillendirecektir. Bundan ötürü çok da yanılma payınızın olmaması, hatanızın en az olması gerekmektedir. Peki bu nasıl olacak? Hangi yöntemler kullanılırsa kariyer tercihinizde daha iyi kararlar alıp pişman olmazsınız? Ya da kariyer tercihi yaparken düşülen hatalar nelerdir?

Bu yazımızda kariyerine yön vermek isteyen kişilerin tercihlerinde hangi hatalarla karşılaşabilecekleri ve bu hatalardan nasıl kurtulup yollarını daha iyi açabileceklerine değineceğiz. İşte kariyer tercihi yaparken düşülen hatalar ve sizin yapmanız gerekenler;

1-Başkalarının Kararlarına Göre Hareket Etmek

Kariyer tercihinizi yaparken elbette ki yalnız olmayacaksınız. Aileniz, arkadaşlarınız derken bir çok kişiyle istişareler yapabilir onlardan fikir alabilirsiniz. Ancak şunu unutmamalısınız ki onlarla sadece istişare yapıyorsunuz. Yani onların sizin yerinize karar vermelerine izin vermeyin. Çünkü bu kritik bir karar, tercihtir. Bundan tamamen siz sorumlu olmalı ve sizin kendi kararlarınız ön planda olmalıdır. Düşülecek en büyük hatalardan biri de budur. Yani kararları sizin yerinize başkalarının vermesi ve sizin de o kararlara göre hareket etmenizdir. Buna sakın düşmeyin!

2-Yeterince Araştırma Yapmamak

Pie Graph Illustration

Bir alanda bilgi sahibi olmak o alanla ilgili ne kadar araştırma yapmanıza bağlıdır. Ki, bu alan sizin kariyerinizi ilgilendiriyor ve ciddiyse araştırmalarınızı kesin ve en ince detayına kadar yapmalısınız. Tercih edeceğiniz işin hangi ortamlarda, kimlerle yapılacağını ve size neler katabileceğini, neler kazandırabileceğini bilmek size yol haritası çizecektir. Ancak bir araştırma yapılmaksızın işe başlamak büyük risk oluşturur. Herhangi bir sorun veya istemeyeceğiniz bir şeyle karşılaştığınızda da ne yapacağınızı bilemez ve zararı siz görürsünüz. Bu zararla karşılaşmamak adına işinize başlamadan önce tüm araştırmaları yapmanız gerekmektedir. Araştırma yapmadan işe başlamak büyük hatalardan biridir.

3-Aynı Kariyere Sahip Biriyle Konuşmamak

Tecrübeye ne derecede inanıyor, güveniyorsunuz? Veya tecrübeli kişilerden ne derece faydalanabilirsiniz? Bu soruyu cevaplamak gerekirse, tecrübeli kişilerden oldukça fayda görürsünüz. Kariyerinize giden yolda olabildiğince çok kişiden faydalanın, gerekirse bunun için not bile tutun. Çünkü edineceğiniz her bil bilgi size ışık olacaktır. Bu kişilere ulaşmanın da yolları var elbette. Üniversitelerde, konferans alanlarında veya kültür merkezlerinde verilen seminer ve konferanslara katılım sağlayarak o kişilerle hem tanışma hem de bilgilerinden yararlanma fırsatı bulursunuz. Bu bilgiler sayesinde sektörün genel olarak ne olduğunu da anlamış olur kendinizi o yönde geliştirirsiniz.

4-Sadece Kazanacağınız Paraya Odaklanmak

Person Holding 10 Us Dollar Banknote in Front of Gray and Black Laptop Computer

Bir işte sırf çok fazla para kazanılıyor diye o işe başlamak verilebilecek en büyük hatalardan biridir. Çünkü amaç sadece fazla para kazanmak olmamalıdır. Daha yükseğe çıkmak, prestijli olmak ve başarıyı kovalamak, üretmek en temel hedefleriniz olmalı. Ki, para da ancak başarılı olunduğunda kazanılır. Kendinize gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymalı ve önceliğinizin başarıya ulaşmak olduğunu bilmelisiniz.

5-En İyiler Listesine Göz Atmamak

Günümüzde sektörler sürekli gelişen, değişen bir profil görünümündedirler. Siz de kariyer tercihi yaparken bu sektörlerin hangileri olduğunu yine araştırmalarınız sonucu tespit edebilirsiniz. Ayrıca çeşitli sitelerde, bloglarda denk gelirseniz en iyi, en gelişmiş veya geleceği en parlak meslekler listesine göz atabilirsiniz. Listede yer alan meslekler arasında belki kendi ilgi duyduğunuz mesleğe de denk gelebilir veya denk denk geldiğiniz mesleklerden bir tanesini kendi mesleğiniz olarak tercih edebilirsiniz.

6-İşlerin Yoğunlaştığı Yerleri Göz Önüne Almamak

Bazı meslekler bazı şehirlerde daha çok yoğun bir şekilde yayılmıştır. Özellikle ülkemizi baz alacak olursak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde daha çok yaygın olur. Eğer siz kendi yaşadığınız şehri bırakmayı düşünmüyor veya cesaret edemiyorsanız bir işe atılmanız oldukça zor olur. Araştırmalarınızın arasında bu kritere de yer vererek ona göre bir yol izlemelisiniz.

7-Çalışacağınız Ofisleri Araştırmadan Seçmek

Araştırmanın bir diğer önemi de çalışacağınız ofisleri seçme konusudur. Önünüze gelen ilk ofiste çalışmalarınızı başlatmak riskli bir yaklaşım olabilir. Çünkü ofisler de size bir şeyler katmalı. Ofisler size neler katabilir?

Araştırmalarınız sonucu tercih edilecek ofislerde daha verimli olabilirsiniz. Nitekim Kamara ofislerini tercih ettiğinizde bahsettiğimiz verimden sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Ayrıca daha verimli olması için toplantı salonlarını da müşterilerinin hizmetine açan Kamara’da bir çok imkanla karşılaşacaksınız.

İşte sizi cezbedecek, size fazlasıyla zaman kazandıracak ve maliyet olarak çok da bir şey kaybetmeyeceğiniz o imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlar neticesinde daha verimli ve istikrarlı bir iş hayatında kendinizi bulacaksınız. Çünkü Kamara ofislerinde bir girişimcinin isteyeceği her şey mevcuttur. Sekreterinden temizliğine, ofis materyallerinden güvenliğe kadar her şeyi sizin için düşünen Kamara’da kendi işinizden başka hiç bir işle meşgul olmayacak ve dolayısıyla işinize odaklanmak için zamanı fazlasıyla bulacaksınız.

Kamara’da ayrıca onlarca kişi ile arkadaşlık, komşuluk da yapabileceksiniz. Bu sayede hem işleriniz hakkında sohbetler kurabilecek, sorunlarınıza çözüm arayacaksınız hem de işten kalan zamanlarınızı olumlu değerlendirerek zihninizi rahatlatacaksınız. Bu da sizin işlerinize daha rahat kafayla devam etmenizi sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere kariyer tercihi sizin için oldukça önemlidir ve bir o kadar da geleceğinizi şekillendirebilecek kadar güçlüdür. Bu tercihe karar verirken düşmemeniz gereken hatalara yüzeysel olarak değindik. Siz de kariyer tercihi yaparken bu hatalara düşmemeli ve her ihtimali göz önüne alarak sağlam kararlar vermelisiniz.