Hemen hemen her bireyin kendine özgü bir yaşam tarzı vardır. Bu yaşam tarzı içinde gerek okul sıralarında olsun gerekse de büyük şirketler için toplantı odalarında olsun bazı şeyler değişmez, üstüne konularak devam eder ancak. Yaşam tarzından kastımız insanın kendi bilinci, iradesi ve disiplinini kapsar. Düşünce yapısı ve davranışlar da bu durumu destekler niteliktedir. Yine belirtmek gerekirse herkesin kendine göre doğru ve yanlışları vardır. Bu doğru ve yanlışları, davranışları hayatın her alanında göstermek isterler. Peki iş hayatında nasıl bir tavır ortaya koymalısınız? Karakterinizi ortaya koymanın yolları nelerdir iş hayatında? İş hayatı size taviz mi verdirecek yoksa yolunuzdan şaşmadan devam etmenizi mi sağlayacak? Bu soruları da ancak tecrübe kazanarak ve iş hayatında kendinizi bularak cevaplandırabilirsiniz.

İş hayatı çok yönlü bir hayattır, süreçtir. Bu süreçte bir çok şeyi iç içe almalısınız. Özel hayatınızı iş hayatı ile dengelemelisiniz örneğin. Sonrasında ise iş hayatınızda karşılaşacağınız onlarca, yüzlerce olay olacaktır. Yeni kişiler tanıyacak yeni işlere imza atacaksınız. Bunların hepsini yaparken de belli kararlar alıp ona göre hareket edeceksiniz. Tabi ki herkes alınabilecek en iyi kararı almayı, ulaşılabilecek en iyi sonuca ulaşmayı ister. Peki bu alınacak karar yolunda ve ulaşılacak sonuç yolunda nasıl bir karakter sergilemelisiniz? İşte tam bu noktada size soruyoruz: Karakterinizi ortaya koymanın yolları nelerdir bu durumlarda?

Bir kaç başlık altında karakterinizi nasıl bir şekilde ortaya koymanız gerektiğine değineceğiz.

Kendi Gücünüzün Farkında Olmak

Group of People Holding Hands Together

Kendi kendinizi tanımak atacağınız her adımın sağlam olacağına işarettir. Çünkü siz kendi gücünüzün farkına vardıysanız ne yapmanız gerektiğini de hangi zamanlarda hangi adımları atmanız gerektiğini de bilirsiniz. Eğer bir lider veya yönetici iseniz bunu bilmek sizin için şart olacaktır. Çünkü yöneteceğiniz bir ekipten de sorumlu olarak kararlar sizde dönecektir. Kararlarınızın ve atacağınız adımlarınızın sağlam olması sizin farkındalık gücünüz ve kendinizi tanımanız ile çokça alakalıdır.

Duruşunuzdan Taviz Vermemelisiniz

İş hayatında kendi gücünüzün farkında olmanın yanında dışarıya göstereceğiniz profil de çok önemlidir. Kendi çizginizden, duruşunuzdan taviz vermemelisiniz. Taviz verdiğiniz anda bir anda istemediğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz, ki bu çok tehlikeli bir durumdur. Bir anda kendinizi çok farklı yerlerde bulabilirsiniz. Dolayısıyla işleriniz ertelenir, zararı size dokunur. İşin özü duruşunuzdan, kararlarınızdan ve iş disiplininden taviz vermemelisiniz.

“Hayır” Demeyi Öğrenin

Belki de kararlılığınızı ispatlayacak kelime budur: Hayır! Gerek özel hayatınızda gerekse de iş hayatınızda bu kelimeyi sıklıkla kullanmalısınız. Çünkü özellikle iş hayatınız oldukça yoğun, stresli ve tempolu geçecek. Dolayısıyla herkesin öneri veya teklifini kabul etmek gibi bir lüksünüz olmayacak, olmamalı da. Belki de hayır deme cesareti göstermeyerek ertelediğiniz işler ilerde size oldukça pahalıya patlayacaktır. Planlı ve dizaynlı bir çalışma süreciniz varsa sizin için uygun olmayan, lehinize uygun olmayan tüm önerileri kabul etmemelisiniz.

Stratejik ve Planlı Hareket Edin

White Paper With People Diagram Print

Karakterinizi ortaya koymanın yolları arasında her başlıkta olduğu gibi plan da yer almaktadır. Plan, düzen, strateji ve taktik bir girişimcinin anahtar kelimeleri olmalıdır. Nitekim bu kelimeler iş sürecini olumlu yönde etkileyebilecek kelimelerdir. Bunların da farkında olması lazım girişimcinin. Plan ve stratejinin önemine gelirsek; işlerin dizaynı, düzenli gitmesi ve yakalayacağınız istikrar tamamen buna bağlıdır. Ne yapacağınızı bilmek istiyorsanız planlı bir iş süreci oluşturmanızda fayda var. Aksine bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Değerlerinize Sahip Çıkın

Kaybetmek kazanmaktan çok daha kolaydır. Siz bir şeyleri kazanırken oldukça zorlu yollardan geçip çeşitli engellerle karşılaşarak kazanmışsınızdır. Karakter de böyle edinilir. Yaşadığınız olaylar, içinde bulunduğunuz çevreler ve tecrübeleriniz size bir karakter kazandırmıştır. Özel hayatınızda, iş hayatınızda kazandığınız bu karakteri ortaya koymak kadar devam ettirmeniz ve kaybetmemeniz de önemlidir.

Nitekim bahsettiğimiz gibi “Hayır” kelimesini kullanmamak sizi farklı ortamlara, işlere sürükleyebilir. Bu da ister istemez sizin taviz vermenize ve farklı bir kişiliğe bürünmenize yol açabilir. Bunlara gelmemek adına kendinizden taviz vermemeli ve olabildiğince değerlerinize sahip çıkmalısınız.

Karakterinizi ortaya koymanın yolları arasında bir kaç başlığa değindik. Bu başlıklar neticesinde ortaya koyacağınız karakter size başarı sağlayacaktır. Peki başarının ölçütünü sadece bu başlıklar mı oluşturuyor?

Bulunduğunuz Ortamlar Başarınızı Etkileyebilir!

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki nerede çalışırsanız çalışın hangi ortamlarda bulunursanız bulunun göstereceğiniz karakter, davranışlar ve disiplininiz hep sabit ve değişmez olmalıdır. Bu, sizin oturmuş bir karakterinizin olduğunu gösterir. Böylelikle başarıyı da uygulayacağınız stratejilerle erken yakalarsınız.

Başarıya daha iyi ulaşmak adına başka  neler yapılabilir? Ofisinizi, ekip arkadaşlarınızı ve diğer tüm kriterleri de değerlendirmek zorundasınız. Çünkü başarı geniş yönlüdür. Her şey etkiler başarıyı.

KAMARA Ofislerinde Başarıya Daha Erken Ulaşın!

Ofisinizin konumu, çevresi ve size sunacağı hizmetler de çok önemlidir. Nitekim geniş baktığımız zaman hepsinin sizin için avantajlı olduğu bir ortamda her şey istediğiniz gibi gelişecektir.

Bu noktada ofislerinizi Kamara ofislerine taşıyabilirsiniz. Çünkü Kamara, girişimcilere değer veren, her türlü imkanı onlar için sunan ve kolaylıklar sağlayan bir kuruluştur. İçinde yer alan binden fazla mutlu girişimci bu cümlelerin kanıtı niteliğindedir 🙂

İstanbul’un çeşitli semtlerinde şubeleri olan ayrıca yavaş yavaş Avrupa’ya da açılan Kamara’da geniş ve ferah ofisler sizi bekliyor! İşinize bağlı olarak hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis türlerinde bir tanesini tercih ederek işlerinize başlayabilir, devam edebilirsiniz.

Bahsettiğimiz üzere Kamara, girişimcilerine olabildiğince çok imkan tanımaktadır. İşte sizin  de yararlanacağınız o imkanların tümü;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu fırsatlar doğrultusunda Kamara ofislerinde size düşen sadece bilgisayarınızı masaya kurarak işinize odaklanmak olacaktır. Çünkü zaman kaybı olarak nitelendireceğimiz diğer tüm işleri Kamara sizin yerinize yapacaktır. Ayrıca uygun ofis kiraları ile de maliyetten de zarar görmeyeceksiniz. Uygun fiyatlarla yüksek verimli işlere Kamara ile başlayın!

Karakterinizi ortaya koymanın yolları arasında yer verdiğimiz başlıkları her yerde olduğu gibi Kamara’da da uygulayabilirsiniz. Çünkü dediğimiz gibi göstereceğiniz karakter değişmemeli ve her zaman aynı duruş sergilenmelidir.

Çalışırken eğleneceğiniz, eğlenirken yeni deneyimler öğreneceğiniz Kamara’da yeni kişilerle tanışma fırsatına da sahipsiniz. Belirttiğimiz üzere Kamara, binden fazla mutlu müşteriye ev sahipliği yapıyor. Bulunduğunuz şubede yer alan onlarca, yüzlerce girişimci ile arkadaşlık, komşuluk yapabilir; fikirlerinizi daha iyi şeklide paylaşarak eksik kaldığınız noktalarda size gelen önerileri değerlendirebilirsiniz.

Kamara için ofisler, şubeler ve diğer tüm detaylı bilgilere ulaşmak için “Sorularla Kamara” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.