fbpx

Kafe Ortamında Çalışmak

Girişimciler için, özellikle işini bireysel şekilde devam ettiren girişimciler için zaman ve mekan işlerinden bağımsız olur. O an bilgisayarını nereye kurarsa işini oradan yürütebilir. Böyle bakıldığında çok esnek ve rahat bir çalışma ortamı gibi düşünülebilir. Dışarıdan bakıldığında da imrenilecek kadar düzeyde olabilir. Ancak içeriden durum nasıl? Örneğin kafe ortamında çalışmak ne kadar doğru bir stratejidir? Çalışma ortamı sabit olmayan girişimci çalışacağı yeri seçerken zorluk yaşıyor mudur?

Eğer çalışma ortamında sessizlik isteyen, dikkatini dağıtacağı etkenleri istemeyen bir girişimci düşünürsek bu ortamı seçmek ve oraya kurulmak oldukça zordur. Çünkü ortamın sessizliğini kendisi ayarlayamaz çünkü serbest ve özgür ortam. Kimseye karışamaz da, sonuçta resmi bir çalışma alanı değil. Sesli ortamı bastırmak için kulaklık takmak zorunda kalacak belki de. Peki işine olan dikkati ve odağı ne olacak? Girişimcinin aklı, zincirleme bir hata döngüsü içerisinde dağılacak ve dikkatini toparlayamayacaktır.

Ä°lgili resim

Girişimciliğe başlayan bir girişimci için prestij çok önemlidir. Bu prestiji de ancak elde edeceği başarılar sayesinde edebilir. Başarıya ulaşmak için de pür dikkat işine odaklanması ve işini kusursuz yapması gerekecektir. Yine bunları gerçekleştirmek için iyi bir iş ortamı edinilmelidir.

Farklı olaylardan yaklaşacak olursak; Kafe ortamında çalışmak ile sadece işine odaklanma sorunu değil bununla birlikte ekonomik, profesyonellik sorunlar da yaşanıyor. Peki bunlar nedir, biraz da bunlara değinelim.

Girişimcilerin çalışma saatleri değişiklik gösterse de aceleye gelmez. Dolayısıyla kısa değil saatlerce sürer. Kafede saatlerce gerek iş için gerekse normal sohbet için oturan kişi hiç mi çay, kahve içmeyecek veya yemek yemeyecek? Ekonomik sorunlardan bahsettiğimiz olay da bu işte aslında. Sürekli bir şeyeler söyleyeceksiniz içmek için ve bir bakmışsınız ki hesap kabarmış. Gelir elde edeyim derken gider çıktısı sürekli artıyor. Bu, oluşabilecek sorunlardan sadece bir tanesi.

Diğer sorun olarak profesyonelliği ele aldık. Girişimcinin müşterileri de ziyaretçileri de mutlaka olur. Müşterilerini sürekli kafe ortamında ağırlamak, karşılamak karşı tarafa ister istemez olumsuz bir izlenim bırakır. Sadece bununla da bitmiyor tabi. Mesela kafe ortamında resmi adres olarak i yerinizi gösteremiyorsunuz ve sekreterleriniz olmuyor. Dolayısıyla sabit bir telefon ve kurumsal kartvizit gibi şeyler de bulunmuyor. Tamamen profesyonellikten uzak bir görüntü sergileyerek işlerini devam ettirme amacı vardır. Sadece o anlık işim görülsün demeyle de girişimci olunmaz, bu unutulmamalıdır.

Girişimci Hangi Ortamlarda Çalışmalıdır?

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Profesyonellikten, ekonomik sorunlardan ve müşterilerden bahsettik genelde. Bunların ardından gelen başarı/başarısızlık ve işine odaklanmayı da eklersek bunların hepsi girişimciliğin anahtar kelimeleridir aslında. Peki bunları yapmak için ne gerekli? Tabi ki kişinin kendisine ait her şeyin donanımlı ve profesyonelliğin olduğu bir ofis ortamı gereklidir. Kamara bunun için ideal bir seçenek olacaktır.

Kamarada Bu Ortamı Rahatlıkla Bulabilirsiniz

Kamara, 7 farklı şubede 1000’den fazla müşteriye hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofislerin yanında toplantı salonları gibi hizmetleri veren bir kuruluştur.

Sadece belli meslek gruplarına değil, bütün meslek gruplarına, bunlara freelancerlar ve home-office çalışanlar da dahil, hizmet etmektedir.

Girişimcinin ihtiyacına göre hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofislerden birini seçerek başka bir işle meşgul olmadan sadece işine odaklanma fırsatına sahip olacaktır. Fırsatlar ve imkanlar bununla da sınırlı kalmıyor tabi. Peki Kamarada başka hangi fırsatlardan yararlanacaksınız, onlardan bahsedelim.

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Hazır Ofis Avantajları

 • Ofis için bütün ekipmanlar hazır, sadece bilgisayarınızı masaya kurmanız yeterli olacak
 • Modern, ergonomik ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreterler

Paylaşımlı Ofis Avantajları

 • Tasarruf edersiniz
 • Samimi arkadaşlıklar, samimi komşu ortamı
 • İş çevreniz geniş olacak
 • Sessiz çalışma ortamı

Sanal Ofis Avantajları

 • İhtiyacınız kadar ödeme şansı
 • Müşterilerinizi kaçırma gibi sorunlar ortadan kalkıyor
 • Size bağlanan her çağrı anında e-posta olarak gönderilir
 • Arayan herkesin notu anında gönderilir
 • Profesyonel sekreterleriniz sizi en iyi şekilde temsil eder

Yine bunlarla bitmiyor imkanlar. İçinizden “Daha başka neler olabilir?” dediğinizi duyar gibiyim 🙂

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Kafe ortamında çalışmak sizin ekonominizi olumsuz etkileyeceğini belirtmiştik. Kahve, çay parası derken hesabın kabaracağı baştan belli zaten. Ancak Kamarada sizden bunlar için ekstra ücret talep edilmiyor. Siz işinize devam ettiğiniz ve talep ettiğiniz sürece istediğiniz kadar, sınırsız çay-kahve ikramları yapılır. Sadece iş yapmakla da sınırlı kalmıyor tabi. Kamara şubelerinin bahçelerinde veya komşularınızın ofislerinize sohbet için gittiğinizde de bu çay-kahve ikramları devam edecektir.

Ayrıca elektrik, fiber internet, su, ısınma gibi giderlerin hepsi kiranın içinde. Bunlara da ekstra ücret vermek zorunda kalmıyorsunuz. Bir girişimcinin ihtiyaç duyduğu ne varsa hepsi ayağının altında neredeyse.

İşe odaklanmak nasıl olacak diye düşünmeyin. Çünkü Kamara ofislerinde herkes girişimci ve herkes kendi işleriyle ilgileniyor olacak zaten. Dolayısıyla sessizlik hakim ve herkes birbirine karşı anlayışlı. Bu anlayış beraberinde komşuluk ve mutluluğu da getiriyor zaten.

Kafe ortamında çalışmak sizi hem fiziki hem de zihin olarak çok yoracak ve yıpratacaktır. Kamaraya gelerek bu yorgunlukları terk edebilirsiniz. Çünkü ofisiniz belli ve her gün hangi kafede çalışsam gibi düşüncelere kapılmayacak ve taşınma işlemleriyle uğraşmayacaksınız.

Kafe ortamında çalışmak ile Kamara ofislerinde çalışmak arasındaki farkı anlattığımız bu yazı umarız, özellikle freelancer girişimciler için yararlı olacaktır. Zarar yerine kara geçmek istiyorsan sen de Kamaraya ailesine katıl ve işine aşık olan girişimcilerin arasında yerini al.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir