Yeni okuma şansı yakaladığımız Hatasız Düşünme Sanatı’nda yazar Rolf Dobelli insanın istemeden düştüğü 52 düşünce hatasını anlatıyor. Bu yazımızda size 3 hatayı Kaçınmanız gereken düşünceler olarak, iş hayatımızdan örneklerle anlatacağız.

Doğrulama Eğilimi

Tüm düşünce hatalarının anası olarak da ifade edilen doğrulama eğilimine kısaca “istediği gibi anlama” da diyebiliriz. Örneğin yeni bir strateji belirlediniz. Bu yenilik sebebiyle ortaya çıkan tüm başarıları kutlarız, yeni stratejinin başarısı olarak görürüz. Olumsuz her şeye de özel durum, öngörülemeyen zorluk deriz. Stratejimizin başarısız olduğuna inanmak istemeyiz.

Veya Google’ın başarısını anlatmak için içeride beslediği yaratıcılık kültürünü işaret edersek ve buna örnek olabilecek başka şirketleri de bulursak aynı yanılgıya düşmüş oluruz. Çünkü içeride yaratıcılık kültürünü besleyen yüzlerce hatta binlerce başarısız firma var.

Bununla mücadele etmenin tek etkili yolu sevdiklerinize kıymak. Bir fikriniz mi var, ona kıyın. Bir planınız, stratejiniz? Kıyın. Onları bir kenara yazın ve onları doğrulamayan kanıtlar bulmaya çalışın.

Temel Oran İhlali

Ahmet atletik bir vücuda sahip, deri ceketi ve yarış motoru; yanında kız arkadaşı eğlence mekanına gidiyor. Hangisi daha olası?

A) Ahmet 1. Ligde oynayan bir futbolcudur

B) Ahmet bir öğretmendir

Çoğu insan A tahmininde bulunur. Ancak hata yapmış olurlar. Çünkü Türkiye’deki öğretmen sayısı, 1. Ligde oynayan futbolcu sayısının binlerce katıdır. Detaylı açıklama gözümüzde bir insanı canlandırdı ve bu sebeple istatistiksel gerçeklerden uzaklaştık. Her gün gazetelerde, siyasilerde bu hatayı görüyoruz.

Hem iş hayatımızda, yatırımlarımızda, tahminlerimizde istemesek de en çok olma ihtimali olan şeyler ortalama bir işe sahip olmak, orta ölçekli bir firmada saplanıp kalmak seçenekler arasında en muhtemelidir.

Ortalamaya Gerileme

Diyelim ki hava ölçülen en düşük değerlere ulaştı. Büyük ihtimalle hava ileriki günlerde ısınacak, mevsim normallerine yükselecektir. Aynı şekilde işlerin kötü gitmesi, aşırı sıcaklar, aşkta şans, borsa performansı, mesleki başarı ne olursa olsun doğası gereği dalgalanıyorsa en dip noktayı görünce yukarı çıkacak, aynı şekilde tavan yaptıysa aşağı inecektir.

Okuldaki öğretmenler cezanın övgüden daha çok işe yaradığını düşünüyorsa sebebi ortalamaya gerileme olabilir. Sınavda en yüksek not almış beş öğrenciyi övüp en düşük not almış beş öğrenciyi cezalandırırsa bir sonraki sınavda ceza alanların daha yukarı çıktığını, övgü alanların gerilediğini görecektir. Ama burada ceza ve övgünün etkisini ölçmek çok zor çünkü her öğrenci farklı sınavlarda farklı performans gösterebilir.

O sebeple bazen beklemek de çabalamak kadar sonuç verebilir.

Kaçınmanız gereken düşünceler yazımızın sonuna geldik. Benzer içerikler için sitemize göz atmaya devam edin.