Jim Rogers kimdir, neler yapmıştır ve sırları nelerdir? Birlikte tanıyalım. Jim Rogers, Rogers International Commodities Index (RICI) kurucusudur. Rogers’ın tüm dünya genelinde katıldığı seminerlerde yaptığı dünya ekonomisi, ülkelerin gelecek konumları ile ilgili ekonomik verileri araştırması ve analiz etmesi ile tanınmaktadır. Bu metinde Para Kazanmanın Sırları konusunda tavsiyelerini kaleme aldık.

Dünyaca tanınan ünlü yatırımcı Jim Rogers, günümüzde yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken özellikleri sıraladı ve nasıl daha çok para kazanılacağına dair tavsiyeler vermiştir. Jim Rogers’in Para Kazanmanın Sırları için önerileri şu şekildedir;

Asla Kimseyi Dinlemeyin

“İnsanlar bana sürekli neye yatırım yapmak gerektiğini soruyorlar. Benim bu soruya tek yanıtım var: Beni dinlemeyin, hatta kimseyi dinlemeyin.”  Jim Rogers bu sözüyle insanların kendi kararlarına güvenip kararlarını uygulamasına yönelik teşvik etmiştir. Dışarıdan gelen söylemlere çok dikkat edilmemesi gerektiğinin görüşündedir.

Bildiğiniz Şeylere Yatırım Yapın

Jim Rogers burada girişimci ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken konunun, hangi konuda hakkında çok bilgileri varsa ona yönelmesi yönündedir. Bir yatırımcının başarılı bir yatırımcı olması için derin bilgisine sahip olduğu şeylerin üstüne gitmek ve yatırımını onun üstüne yapmaktır. Böylelikle tek bir işte yoğunlaşır ve başarıya da ulaşır.

Kendinizi Dinleyin

Herkes her şey hakkında bir şey söyler, bilgileri de vardır. Siz de elbet en az bir konu hakkında bilgi sahibi sahibisinizdir. Eğer hangi konuda ilerlemek veya yatırım yapmak istiyorsanız oturun ve düşünün, günlük hayatınıza da bakarak bir konuya odaklanın.

Farkınıza Varın

Hangi televizyon programlarını izliyorsunuz veya hangi dergileri takip ediyorsunuz?

Bunlara dikkat ettiğinizde kısa zaman içinde gerçek ilgi alanlarınızın farkına varacaksınız ve bu da sizin hangi konuda bilgili olduğunuzu gösterecek.

İlk Adımı Atacaksınız

İşte o andan itibaren başarılı bir yatırımcı olma yolunda ilerleyeceksiniz. Çünkü hangi alana düşkünseniz o alanla ilgili her şeye ulaşmaya çalışacaksınız.

Örneğin kitaplarını bulup okuyacaksınız, makalelerine ulaşacaksınız ve daha fazlası. Bu şekilde o alanla ilgili daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Başkalarını Görmezden Gelin

Bu arada size arayıp, ulaşıp ilgi alanınızın dışında bir alana yönlendirmeye çalışan insanlara taviz vermeyin. Sizin o alanla değil kendi seçtiğiniz alanla alakanız var.

Herkesten Önce Bilirsiniz

Bildiğiniz şeylere konsantre olun ve değişimleri fark edin. Bu şekilde değişimleri ve risk almanız gereken yerleri herkesten önce siz göreceksiniz.

Pes Etmeyin, Yeniden Deneyin 

Bir şeyden çok kazanç elde ettiğiniz zamanlarda “yeter” demeyin. Daha da fazla üzerine gidip daha fazla kazanç elde etmeyi amaçlayın.

Uzun zamandır bir işe yatırım yapıyorsunuz ancak başka bir işe açılmaya cesaret edemiyorsanız öyle anlarda, daha önce yapmıştım yine yapabilirim deyin ve yapmaya başlayın. Böylelikle başarıdan başarıya koşacaksınız.

Jim Rogers’in para kazanma ile sırları bu şekildedir. Girişimcilerin, yatırımcıların yatırım yapma işine girecekleri zaman gerek kararsızlıklarda gerekse cesaret veya motivasyon eksikliklerinde ulaşmaları gereken ilk şey Jim Roers’in bu tavisyleri olmalıdır.

Bu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Diğer faydalı içerikler için Kamara Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.