İtibarlı bir şirket size neleri çağrıştırıyor ? Girişimcinin hayali genellikle kendi şirket veya ofisini kurup kendi işini başkalarından bağımsız bir şekilde yürütmektir. Peki şirket kuruldu diyelim, bu yeterli mi sizce? Tabii ki değil. İtibarlı bir şirket haline dönüşmek istiyorsanız çeşitli aşamalardan geçip, şirketiniz için bir çok yenilikler yapmalısınız. Çünkü şirket işi basit bir iş olarak düşünülemez.

İnsanlar benim şirketimin ismini hiç duydu mu, hakkımda ne biliyorlar, ne kadar tanınmışlığım var gibi soru işaretlerini ancak birazdan değineceğimiz adımlar sayesinde giderebileceksiniz. Şirketinizin daha ilk gününden devam eden süreç ve son gününe kadar yapmaya devam edeceğiniz işler, faaliyetler şirketinizin itibarını korumak ve yükseltmek adına etkili olacaktır.

İtibar demek, şirketinizin ne kadar büyük ve kaliteli olduğunu göstermek demektir. İtibar  açısından şirketiniz, özellikle diğer şirketlere oranla, çok büyük de görülebilir, çok küçük de görülebilir. Bu tamamen sizin elinizde tabi.

Önemli olan itibarınızı yükseltmek ve kaliteli bir iş hayatı sürmektir. Bunun için bu yazımızda şirketiniz için itibarınızı nasıl yükseltebilirsiniz, neler yapabilirsiniz yazımızda bu maddelere yer vereceğiz.

1- Kurumsal Kimlik

logo kartvizit ile ilgili görsel sonucu

Kurumsal kimlik nasıl oluşturulmalı? Neler yapılmalıdır?

Şirketlerde bilindiği gibi logo görsellik ve imaj açısından oldukça önemlidir. Öncelikle şirketinizin amacı ve ismine göre logo yaptırabilirsiniz. Bu, insanlar tarafından hatırlanmanıza da yardımcı olacaktır. Profesyonel olma ve kurumsal kimliğe kavuşma adına bir diğer yapmanız gereken şey ise kartvizit çıkarmak ve bunları insanlara ulaştırmak gerekir. Faturalar ve diğer tüm kurumsal baskılar da profesyonel olma yolunda gerekli araçlardır.

Bu logo, kartvizit ve fatura gibi çalışmaları bütçeniz kontrolünde başkasına da yaptırabilirsiniz, imkanınız varsa kendiniz de yapabilirsiniz. İlk başta biraz maliyet istese de işiniz ve itibarınız için değeceğine kesinlikle emin olmalısınız.

2- Web Sitesi

İlgili resim

Bilindiği üzere günümüz dünyasında teknoloji zirvede yer alıyor. Gerek sosyal medya, gerek mail üzerinden yazışmalar gerekse de web siteleri bunların bir parçasıdır. Logo, fatura gibi adımlardan sonra işin teknoloji boyutuna geçerek şirketiniz adına bir web sitesi açabilir veya açtırabilirsiniz.

Bu sayede insanlar size bilgisayar, mobil gibi araçlar üzerinden de ulaşarak sizin şirketinizi tanımaya başlar. Web sitenize koyacağınız iletişim, adres bilgileri insanların sizi bulması konusunda kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca daha bir profesyonel kimlik oluşturmuş olacaksınız.

3-Aynı Sektörler Tarafından Bilinmek ve Saygı Görmek

İlgili resim

Sektörler arası rekabet ve iletişim çok önemlidir. Nitekim, rekabet ortamında her şirket daha fazla işler hakkında yoğunlaşma ve çalışma örneği göstererek piyasada adından söz ettirmek isteyecektir. Tabi bu tatlı rekabetin yanı sıra şirket yöneticileri arasında toplantılar ve ikili ilişkiler gibi ortak alanlar oluşacaktır. Bu, sizin itibarınız için son derece önemlidir. Çünkü diğer firmalar tarafından tanınmak ve saygı görmek sizin ne kadar değerli olduğunuzu gösterecektir. Bunun için iletişiminizi sürdürmek ve aktif olmak gerekiyor.

 4- Müşterilerin Gönlünü Kazanabilmek

Piyasada ne kadar pazarlamak beceriniz yüksek olursa olsun en etkili yöntem kesinlikle tavsiyedir. Size gelen müşteriler sizden, şirketinizden memnun kaldıkça sizi başkalarına da önererek müşteri kazanmanıza destek olacaktır. Bu tamamen sizin işinizi düzenli ve kaliteli biçimde yürütmenizle alakalıdır. Belki de bir müşteri sayesinde yüzlerce müşteriye ulaşabileceksiniz. Ve bu sadece tavsiye yoluyla gerçekleşecek. İtibarınız da artacak ve şirketiniz iyice yayılacaktır.

5- Şirket veya Ofisinizin Konumu

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Şirket konumu sizin insanlar, müşteriler tarafından gerek ulaşım konusunda gerekse çevredeki diğer şirketlerle iletişim konusunda önemlidir. Bunun için şirketinizi Kamaraya taşıyabilir ve istediğiniz ofisi istediğiniz şubede seçebilirsiniz. İstanbul’un en kaliteli yerlerinde ofis kurmak size çok değer ve itibar katacaktır. Hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve size gelen müşteri veya ziyaretçileriniz için toplantı odaları Kamarada mevcuttur. Ayrıca işe odaklanma durumunda da sıkıntı çekmeyeceğiniz bu ofis ortamlarında, profesyonel hizmetlerden de yararlanarak işlerinizi en iyi şekilde ekibiniz halinde devam ettirebilirsiniz.

İtibarlı bir şirket olabilmek için bu adımları takip edebilir ve şirketinizde uygulayabilirsiniz. Hem tanınma, hem saygın olma yolunda itibar kazanmak her girişimcinin isteyeceği ilk şeydir belki de. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz.