İstikrar nedir, nasıl tanımlarsınız? Şirketinizin vizyonu ve geleceği için neler yaptınız, nelerden vazgeçtiniz veya hangi aşamaları geçtiniz? İstikrarı sağladınız mı? İşletmenizin büyümesi nelere bağlı? Bu soruların cevaplarını işlk anda cevaplayabiliyorsanız doğru adımdasınız demektir. Çünkü işletmenizi büyütmeye karar vermiş ve bu yolda adım atıyorsunuz. Peki işletmenizin büyümesi size ve şirketinize neler katar? İşletmenizin büyümesi için hangi yollardan daha geçmelisiniz. Bu yazımızda işletmenizin büyümesi nelere bağlıdır ve yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

Yazımıza ilk giriş kelimemiz yazımızı şekillendiren kelime aslında: İstikrar. İşletmenizin büyümesi, sizin doğru alışkanlıklarınızın devam etmesine, yöneticilerin irade gücüne ve edindiğiniz günlük alışkanlıkların şirketinize pozitif katkı sağlamasıyla doğru orantılıdır.

İstikrarın temelinde kişinin alışkanlıkları yatar. Tabii ki olumlu alışkanlıkları. Çünkü kişi edindiği alışkanlıkları sayesinde zihninde bir tasarı oluşturur ve bu tasarının peşinden gider. Yani başarıya ulaşmak için çabalar. Nitekim şirket yöneticilerinde de, işletmelerinin büyümesi, daha geniş sınırlara ulaşması ve daha çok başarı elde etmesi için bir çaba vardır. Şirket yöneticileri, kendilerinde edindiği olumlu davranışları şirketi üstünde sergileyerek istikrarı yakalamış olur ve sonucunda da başarı kavramı ortaya çıkar.

 

İşinde başarılı olmayı , sürdürülebilirliği amaçlayan bir girişimci doğru alışkanlıklara sahip olmalıdır. İş dünyasında sergilenen kötü alışkanlıklar işinizi kaybetmenizi , itibar görmek ve başarıya ulaşmanızda ki hedeflerinizi yok etmektedir.

Peki sizi başarıya, şirketinizi de büyümeye götürecek bu olumlu alışkanlıklar nelerdir? Aslında her insan için rutin diyebileceğimiz önemi küçük gibi görünen alışkanlıklar çok büyük başarıların temelini oluşturmaktadır. İsterseniz yazımıza bu alışkanlıkları sıralayarak devam edelim.

1-Erken Uyanın

early wake up ile ilgili görsel sonucu

Evet, erken uyanmak birinci ve en temel adımı oluşturuyor. Zaten başarılı ve çoğu çalışkan girişimci işlere erken koyulur, bunun için güne erken başlar. Bu sayede güne daha zinde, motivasyon ve enerjik başlayabilirsiniz.  Hedeflerinize ulaşabilmek için kişisel ve mesleki açıdan erken kalkmaktan daha iyi bir alışkanlık yoktur.

2- Günlük Hedefler Belirleyin

daily planning ile ilgili görsel sonucu

Bütün yerine parça düşünmeyi denemelisiniz. Yani gün gün kendinize hedefler koyarak, o gün koyduğunuz hedefe ulaşmaya çalışmalısınız. Bu sayede erken uyanmanın ardından yapacağınız planlı işler size hem zaman kazandırır hem de her yaptığınız işin ardından size motivasyon kazandırır. Tabi bu günlük hedefleri sabah erken saatlerde, zihnin en berrak olduğu zamanlarda koymanızda fayda var. Günün sonunda listede yapılacak işlerin sonuna yapıldı anlamına gelen tik işaretini koyduğunuzda yüzünüzde başarı tebessümü eksik olmayacaktır.

3- E-Posta Kutunuzu Güncel Tutun

email ile ilgili görsel sonucu

Artık işler eskisi gibi teknolojiden bağımsız ilerlemiyor. İşiniz hakkında gerek diğer şirketlerden gerekse çalışanlarınızdan size önemli mailler gelebilir. Bu mailleri kaçırmamak adına günde bir kaç defa kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

4- Zamanınızı Yönetin

zaman yönetimi ile ilgili görsel sonucu

Zaman sizi değil, siz zamanı yönetin. Başarılı olan insanların çoğu kendini zamana göre ayarlayan, planlı bir şekilde işlerine devam edenlerdir. Şirketinizde her an her saniye iş yapmak, çalışanlarınızı kontrol etmek zorunda değilsiniz. Arada küçük molalar vererek, işleri de aksatmadan, kafanızı zinde tutabilir aynı anda işlerinizi de zamana göre kontrol edebilirsiniz.

5-İşinizi Önem Sırasına Göre Yapın

Gün olur ki bir çok işi o günde yetiştirmek zorunda kalırsınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi günlük iş listesi oluşturarak güne başlayın. Peki bu liste nasıl olmalı? Tabii ki önem derecesi yüksek olan işi ilk sıraya koyarak. Bu sayede, şirketinizin menfaati doğrultusunda işlerin önemini siz belirleyin ve hangisini ilk sırada yapacağınıza siz karar verin.

6- Çalışanlarınıza Karşı Pozitif Olun

Pozitif kalmak, motivasyonu yüksekte tutmak şirket açısından çok önemlidir. Nitekim motivasyonu düşük olan bir yönetici diğer tüm çalışanları olumsuz etkileyerek iş verimini azaltıcı yönde etki yapar. Aksi halde motivasyonu yüksek olan yönetici herkesi olumlu etkiler, çalışanlarıyla daha çok iletişim kurarak onlarla bütünleşir ve bu sefer de iş verimi olumlu derecede artar.

7-Aylık Raporlar Tutun, Başarılarınızı Gözden Geçirin

Bu ay şirketim ne kadar kazandı, ne kadar giderim oldu diye karmaşık düşünmeyin. Şirketinizin veri tabanında bunlara yer verin ve aylık veya haftalık raporlar tutarak işlerinizi bu yönde devam ettirin. Diğer türlü karışıklıklar meydana gelecektir. Bu raporları tuttuktan sonra da başarılarınızı gözden geçirin ve üstüne koymaya çalışın. Bu sizin işinize olan bağlılığınızı artıracağı gibi motivasyonunuzu da yukarı çekecektir. İşletmenizin büyümesi de gerçekleşecektir bir yandan.

8-Kendinizi Geliştirin

İstikrarı yakaladınız sakın bırakmayın, kendinizi ve şirketinizi geliştirmeye olduğunuz yerden daha ileriye gitmeye  gayret edin. Sadece bir işe bağlı kalmadan çeşitli işleri kovalayın ve bu çalışkanlığı da çalışanlarınıza aşılayın. Bu sayede çalışanlarınız da kendini geliştirme noktasında sizi örnek alarak devam ettirecektir.

Yukarıda ele aldığımız 8 adımda edineceğiniz alışkanlıklar işletmenizin büyümesi için temel alışkanlıklardır. Bunları düzenli bir şekilde devam ettirebilen yönetici, girişimci bir  zamandan sonra istikrarı da yakalayarak görecek ki işletmesi dün olduğu yerden daha ileriye gitmiş, daha çok başarı kovalıyor. Bunun için bu alışkanlıkları edinmeniz işletmenizin büyümesi için faydalı olacaktır.