Bu yazımızda iş yerinde üretken ve verimli olmanın öneminden ve bu alışkanlıkların nasıl kazanılacağından bahsedeceğiz. İşte yazımızın içeriğinde kullanacağımız alt başlıklar:

  • Küçük değişimlerin gücüne inanmak
  • Sorumluluklarınızın farkında olmayı bilin
  • Hata yapmaktan korkmamalı, ders almalısınız
  • Dikkat dağınıklığı ile baş etmelisiniz
  • İşlerinizi erteleme gibi düşünceleriniz olmamalı
  • Çalışmaya odaklanmayı artıracak düzen kurmalısınız
  • Mola vermeyi unutmayın

Girişimcilikte işlerden iyi sonuçlar almak için şirket içinde verimliliğin yüksek üretkenliğin de fazla olması gerekmektedir. Bunun temel koşulu da çalışmaya dayanmaktadır. Sadece girişimci bazlı düşünmesek bile her bireyin işlerinde başarılı olması çok çalışmasına dolayısıyla verimli olmasına bağlıdır. Peki iş yerinde üretkenlik nasıl kazanılır ve istikrarlı hale getirilir? İş yerindeki üretkenliği artırmak için yapılması gerekenler ana başlıklarıyla şunlardan oluşur:

Küçük Değişimlerin Gücüne İnanmak

İşiniz hakkında yapacağınız değişiklerin size olumlu etkisi olabilir. Anca yıllar boyu kazanılmış alışkanlıklar tek bir anda değiştirilmez. Bunu aşmak için de küçük küçük başlamalı ve böylece devam ettirmelisiniz. Küçük değişimleri görmezden gelmemeli ve bu değişimin temelini oluşturduğuna kendinizi inandırmalısınız. Bir de bakmışsınız ki bu küçük değişimler birikerek büyük sizin iş hayatınızda büyük bir değişim oluşturmuş ve siz bu değişimin avantajlarından en iyi şekilde yararlanmışsınız. Bundan ötürü küçük değişimlerin gücüne her zaman inanmalısınız.

Sorumluluklarınızın Farkında Olmayı Bilin

İş Yerinde Sorumluluk

Yazımızın girişinde verimlilik ve üretkenliğin çok çalışmayla doğru orantılı olduğuna dikkat çekmiştik. Sorumluluklarını bilen ve yerine getiren kişi işine bağlı olan kişidir. Siz de başarılı olmak adına işinize sıkı sıkıya bağlanmalı ve sorumluluklarınızın bilincinde olmalısınız. Sorumluluklarını yerine getirerek işi seven kişilerin daha başarılı olduğu da bir gerçektir.

Hata Yapmaktan Korkmamalı, Ders Almalısınız

Devasa işler içine girerek başarılarından söz ettiren ve iş dünyasında iz bırakan kişilerin en büyük özelliklerinden birisi de pes etmemeleri ve işlerine olan odaklanmalıdır. Hedeflediğiniz yere ulaştığınızda neleri kazanacağınızı bilmek sizi ayrı bir motive edecektir. Bu yolda elbette hatalar yapacak ve işin bir parçası üzerinde saatler belki günler harcayacaksınız. Gerçek girişimci ile sözde girişimci arasındaki ince çizgi de burada oluşsa gerek. Bu noktada karşılaşacağınız hatalar sizi işinize karşı soğutmamalı, işinizden yıldırmamalıdır. Buna izin vermeyecek olan kişi yine sizsiniz. Hatalar karşısında alternatif çözümlerinizi ortaya koyarak planlı bir ilerleyiş sağlayabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı İle Baş Etmelisiniz

Siz çalışırken dikkatinizi neler dağıtabilir? Önce bunları belirlemeli sonra da bunlardan kurtulmak adına stratejiler geliştirmelisiniz. Dikkat dağınıklığının temel nedenlerinden biri çok yoğun tempoda çalışılması sonucu fiziksel ve zihinsel olarak yaşanılan yorgunluktur. Bunu aşmak tamamen sizin işlerinizi devam ettirdiğiniz saat düzeni ile alakalıdır. Esnek bir saat düzeni planlayıp işleri devam ettirmek en mantıklı olanıdır. Gerekmedikçe de bu düzeni bozmamalısınız.

İşlerinizi Erteleme Gibi Düşünceniz Olmamalı

İşlerinizi Ertelememelisiniz

Yine zaman planlamasının önemini tekrar vurgulayacağımız bir başlık aslında bu. Çünkü ertelemelerin sebebi ya zamanın yetmeyecek olmasıdır ya da gerçekten iş hakkında bir sorunun giderilemediğidir. Ya da yapılması ön planda olan işlerin yapılması gerektiğidir. Peki nedir bu önce yapılması gereken işler? Bunlar genellikle ofis içinde temizlik, düzen, ofis ihtiyaçlarının karşılanması ve gelen kargoların teslim alınması gibi uğraşlardır. Bunlar küçük gibi görülebilir ancak temel anlamda bakıldığında yapılması zorunlu ve yeri geldiğinde de zaman alıcı uğraşlardır. Bu gibi uğraşların işlerinizin önüne geçmemesi ve işlerinizi erteletmek zorunda bırakmaması için Kamara ofisler ile tanışmalısınız. Çünkü Kamara ofislerinde bu gibi uğraşlarla siz değil sizin yerinize Kamara uğraşarak sizin işlerinize daha iyi odaklanmanızı, neticesinde işlerinizi ertelemenin de önüne geçmenizi sağlayacaktır. Kamara’da hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofisler kiralamanız mümkündür.

Çalışmaya Odaklanmayı Artıracak Düzen Kurmalısınız

Siz çalışırken sizin dikkatinizi neler bozabilir? Örneğin masanın veya etrafın dağınık olması olabilir. Bu noktada düzenli olmayı deneyerek çalışma alanınızı sürekli düzenli tutabilirsiniz. Ya da bir diğer örnek olan çalışanlarınızın iş saatleri içinde işin dışına çıkmalarıdır. Burada en temel anlamda yapmanız gereken şey ise o ortamdaki disiplini oluşturmak ve herkese işiniz hakkında sorumluluk duygusunu aşılamaktır. Görüldüğü üzere odaklanmayı engelleyecek olan kriterler sizin uygulayacağınız çözüm adımları ile ortadan kalkmaktadır.

Mola Vermeyi Unutmayın

İş sırasında özellikle de kafanızın oldukça yoğun olduğu zamanlarda mola vererek dinlenmeye geçebilirsiniz. Bu dinlenme esnasında iş dışında olan gelişmelerle ilgilenmek en mantıklı olanıdır. Gazete, dergi okumak, ekibinizden kişilerle veya diğer arkadaşlarınızla sohbetler kurmak sizin zihninizi dinlendirecek aktivitelerdir. Moladan dönüldüğünde ise işe olan veriminiz öncesine göre daha da artacaktır.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri