İş planı, işin ilerleyişi ve hedeflere ulaşılması adına önemli bir parçadır. İş planı yapmak o anı kurtarmak için değil de uzun vadede hedeflenen noktaya ulaşılması için ilk adım olarak düşünülebilir. Nitekim ilk adımın sağlam ve kararlı olması sürecin diğer taraflarını da etkileyecektir. Olumlu etkilenmesi açısından iş planınızın da tutarlı ve bir o kadar gerçekçi olması gerekmektedir. Peki iş planı nasıl oluşturulmalıdır? Hangi kriterler dikkate alınmalıdır?

İşinizin ne olduğuna göre planlar değişiklik gösterebilir. Ayrıca ortaya koyduğunuz hedefler, gelirleriniz, giderleriniz, maliyetleriniz ve daha bir çok faktör planlarınızı oluşturmada etkin rol oynayan faktörlerdir. Bunlara bakıldığında planlarınızın bu faktörlerle uyumlu ve tutarlı olması gerekmektedir.

İş Planı Yapmak Yeniden Başlangıç Gibi Düşünülebilir

İş Planı Yapmak Yeniden Başlangıç Gibi Düşünülebilir

Bazen işler istenildiği gibi gitmeyebilir. Bazen de olması gerektiğinden çok da iyi gidebilir. Bu iki durumda da ne umutsuzluğa ne de rehavete kapılmak gerekir. Yeniden başlangıç gibi düşünülerek her iki durum için de planlama stratejinizin olması gerekmektedir. Bu bir nevi ileri görüşlülük, işinizi garantiye almak olarak nitelendirilebilir. Yeniden başlangıçlar yeni hedeflere yeni kazançlara yeni müşterilere, insanlara sizi ulaştırabilir. Bundan ötürü daima kendinizi iyiye veya kötüye hazırlamalı ve her zaman için bir B planınızın olması gerekmektedir.

Planlama Yapmak Size Ekstra Güç Sağlayabilir

Yeni planlar yapmak sizi yeni umutlara, yeni diğer olaylara sürükleyecektir. Bu da haliyle sizde bir olumlu hava yaratacak olup işinize olan odaklanmanız artacaktır. Çünkü yeni planlarınızı yerine getirmek için ekstra uğraşmak isteyecek ve bunu da ekibinize yansıtmış olacaksınız. Kendinizle birlikte ekibinizi de bu işiniz için tek bir vücut yapacak ve haliyle planlarınızın istediğiniz gitmesi neticesinde işinizden fazlasıyla verim almış olacaksınız.

Gelir Gider Hesabı Yapmaya Başlarsınız

Yeni planlar sizi maddi anlamda da yeni düşüncelere itecektir. Çünkü işinizin, şirketinizin gelişimi ve geleceği için ekonominizi düşünmeniz gerekecektir. Bu ekonomi çerçevesinde gelirler, giderlerin üstünde olmalıdır ki yaptığınız işten verim almış olasınız. Peki bunu gerçeklemek için planlarınızda nelere yer vermeli ya da nelerden ödün vermelisiniz? Ya da ödün vermek zorunda mısınız? Bir şeylerden ödün vermeniz sizin bazı işlerinizi ertelemeniz ya da yine bir şeylerden vazgeçmeniz anlamına gelecektir. Bu durum her ne kadar mecburiyet gibi görünse de istenen bir durum değildir.

Ekonominizi daha iyiye götürmek adına yapmanız gereken şeylerden biri hizmetlerinizi artırarak daha çok müşteriye hitap etmektir. Bunu yaparken de elbette yine bir takım giderleriniz olacaktır. Bu giderleri azaltma yöntemlerinden biri de ofis tercihidir. Ofisinizi Kamara hazır ofislerine taşıyarak bir takım giderlerinizi azaltabilirsiniz. Bu da sizi karlı duruma itecektir.

Kamara Hazır Ofislerinde Bir Çok Avantaj Sizi Bekliyor

Kamara Hazır Ofislerinde Bir Çok Avantaj Sizi Bekliyor

Kamara’da işinize devam etmek ekonomik açıdan olduğu kadar motivasyon, sosyal anlamlarda da size katkı sağlayacaktır. Nitekim Kamara bünyesinde çalışmalarını sürdüren onlarca girişimci mevcut. Bu kişilerle arkadaşlık, komşuluk yapmanız size hem iş anlamında katkı sağlayacak hem de kendinizi yalnız hissetmeyerek daha sosyal bir ağ içerisinde kendinizi bulabileceksiniz. Bunların yanı sıra yararlanacağınız imkanlar neticesinde giderleriniz minimum seviyede olacaktır.

Planlama Yapmak İçin İstişareler Düzenlemelisiniz

İş planı yaparken tek başınıza karar vermeniz sağlıklı olmayacaktır. Nitekim bir ekip halinde beraber hareket etmeniz ve istişareler, toplantılar düzenleyerek ortak kararlar almanız çok daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle neyi nerede nasıl uygulayacağınızı daha iyi bilecek ve hiç aksatmadan planlarınızı gerçekleştirme noktasında büyük adımlar kat edeceksiniz. Planlama yağmadan önce de, yaparken de, yaptıktan sonra da birlikte hareket edecek olmanız sizi daha hızlı sonuca ulaştıracaktır. Bu da neticesinde daha çok kazanç, başarı ve müşteri demektir.

Zaman Açısından da Planlama Yapmalısınız

İşlerinizi planlarken hedefiniz elbetteki başarıya ulaşmak olmalıdır. Daha fazla kazanmak ve başarı elde etmek mutlak amacınız olmalıdır. Ancak bu amacı gerçekleştirmek için de zamanı etkin kullanmalısınız. Her anınızı, zaman dilimini mutlaka verimli geçirmeli ve tamamen işinize odaklanarak devam etmelisiniz.

İş planlarınızı yaparken uygulayacağınız adımlar ve alacağınız kararlar çok büyük önem taşır. Bu kararları alırken çevresel faktörleri de dikkate almanız gerekmektedir. Çalışma arkadaşlarınız, çalıştığınız lokasyon, müşterileriniz… Bunları hepsini birlikte düşünerek planlama yapmak ve işlerinizi devam ettirmek size ekstra katkı sağlayacaktır. Planlama yapmak size hem kısa hem de uzun vadede başarı getirecektir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

  1. Girişimcilikte Kazanç Faktörü Neye Göre Şekilleniyor
  2. Hayatınızı Değiştirecek Anektodlar
  3. Girişimcilikte Başarılı Olmak İçin Ofislerin Rolü