fbpx

İş Kurmak Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

iskurmak

İş kurmak başkalarının yanında çalışan hemen herkesin hayalidir. Genelde kendi işini yapmak şeklinde lanse edilir ve pek çok kişinin özenerek ileriye dönük hayallerinin içerisine koyduğu bir istektir. Biz de iş kurmak hakkında “İş kurmak için ne yapılmalı? Herkes iş kurabilir mi?” gibi akla ilk gelen soruların cevaplarını birlikte arayalım istedik. Keyifli okumalar.

İş Kurmaya Hazır mısınız?

iskurmak

İş kurmak için hazır olmak aklınızda bir fikir olması demek değildir. Böyle konularda hayalperest olmamak ve ayağınızın yere sağlam basması önemli. Ancak bunu gerçekten inandığınız bir şeyin peşinden gitmek ile karıştırmayın çünkü önce gerçekten inanabileceğiniz bir şey bulmanız ve gerçekten inanmak için sebeplerinizin olması gerekir.

Fikriniz var, bu güzel bir şey ancak sizin o fikri beğenmiş olmanız hayata geçirmeniz için yeterli değil. Öncelikle fikrinizle ilgili geniş bir araştırma yaparak benzer fikirlerin nasıl uygulandığını, rakiplerinizi ve işin ne kadar mal olacağını hesap etmeniz gerekli. Fikriniz çok parlak bir fikir de olabilir, daha önce yüzlerce kez yapılmış bir şey de olabilir. Burada önemli olan bu işin nasıl yapılması gerektiğini iyice öğrenip gerekli maddi manevi koşulları sağlayabiliyor olmanız. Bunun için çevrenizden ve özellikle başarılı girişimcilerden fikir almak da çok önemli. Yalnızca fikir ve sermaye iş kurmak için yeterli altyapıyı oluşturmazlar.

Girişimci Misiniz?

girisimci

Girişimcilik için bir karakter özelliği diyebiliriz. Girişimci karaktere sahip olmayan kişiler iş kuramaz diye bir kural elbette yok ancak yeni bir şey deniyorsanız, girişimci bir ruha sahip olmanız şart. Bu, risk alabilmek, fikriniz için yeri geldiğinde gece-gündüz çalışabilmek, önünüze çıkacak fırsatları değelendirecek iç görüye sahip olmak, doğru network’leri kurmak gibi anlamlara da gelir. Bu sebeple eğer bir iş kuracaksanız, girişimci bir ruha sahip olup olmadığınıza dikkat edin.

Korkunuzun Sizi Yönetmesine İzin Vermeyin

iskurmak

İş kurmak için risk almak gerekli. Evinizi, arabanızı tüm varlığınızı ipotek ettirmek gibi bir riskten söz etmiyoruz elbette. Ancak her zaman her şey istediğiniz ve hayal ettiğiniz gibi gitmeyebilir. Bunu göze alın ancak bundan korkmayın! İşinize ve kendinize güvendikten sonra korkmanın size bir getirisi olmayacak. Temkinli ama korkusuz ilerleyin.

Bir Fikriniz Var Mı?

fikir

Başta da söylediğimiz gibi iş kurmak için bir fikrinizin olması gerekir. Bu fikir her zaman için işleyen bir fikir olmayabilir. Fikrinize güveniyorsanız sonuna kadar gidin ancak önce fikrinize güvenebileceğinizden emin olun. Fikrinizi sağlam temellere oturtun.

Ticari Zekaya Sahip Misiniz?

ticarizeka

Ticari zeka toplumda genelde kurnazlık gibi algılansa da aslında bir işin tüm maddi ve manevi yönetim süreçlerini kapsar. Aklınızın sürekli etrafınızdaki fırsatları işinizi geliştirmek için nasıl kullanabileceğinize her küçük detaydan işiniz ile ilgili bir fikir çıkarmaya odaklı çalışması gerekiyor. Bunu yapabilecek misiniz? Bunu yapamıyorsanız ama başka özelliklerinize ve fikrinize güveniyorsanız, kendinize ticari zekası olan çok güvendiğiniz bir ortak bulmanızı öneririz. Zira bu bakış açısı iş geliştirmek için oldukça önemli ve gereklidir.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

Online Çalışırken Çalışan Bağlılığı Nasıl arttırılır?

Herkes Girişimci Olabilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir