Bu yazımızda iş kurma esnasında oluşabilecek hatalara göz atarak bu hatalardan çıkarılması gereken derslerin neler olduğuna dikkat çekeceğiz. İşte iş kurma esnasında oluşabilecek hatalar ve yazımızdaki alt başlıklar;

  • Sektörü hafife almak
  • Ekibi iyi seçememek
  • Müşteri ihtiyaçlarını kontrol etmemek
  • Alt yapıyı iyi hazırlamadan işe koyulmak
  • İlham verici çalışma alanının eksikliği
  • Hatalardan ders çıkarmamak

Girişimcilikte, özel sektörde veya herhangi bir alanda kişiler iş kurarken bazı hatalara düşebilir. Bu hataların boyutları birbirinden farklı olmakla birlikte gidişatı etkileyebilecek nitelikte de olabilir. Nitekim her şeyin dört dörtlük olmayacağı, her zaman başarının sağlanmayacağı, bazı zamanlarda bu gibi hatalarla karşılaşmanın mümkün olacağı girişimcilik sektöründe girişimcilerin her an her şeye hazır olmaları da gerekmektedir. Öncelikle hataların nelerden kaynaklandığını belirlemeli daha sonrasında ise bu hataları çözüme kavuşturmak adına neler yapmaları gerektiğinin yollarını aramalıdırlar.

Nitekim bir girişimcide bulunması gereken en önemli özelliklerden biri de kriz anlarında, başarısız dönemlerde sorunun çözümünü bulmak ve alternatif çözümler üretmektir. Ancak hataların yapılacağını yine unutmamanızda hatta bazen doğru yolu bulmak, daha iyi dersler çıkarabilmek için hatalara olumlu yönde bakmanızda da fayda vardır. İşte iş kurma esnasında yapılan belli başlı hatalar;

Sektörü Hafife Almak

Sektörü hafife almak, kişinin kendi işi ile alakalı o sektörde ne olursa olsun her türlü başarıya ulaşacağını kendince garanti etmesidir. Peki bu düşünce neye dayanılarak ortaya çıkıyor? Belki sermaye gücü belki çok geniş bir çevre, müşteri ağı belki de başka sebepler bilinmez. Ancak şu bilinmelidir ki her ne kadar sermayeniz ve çevreniz büyük olsa bile çalışılmadan, daha büyük hedefler konulmadan ileriye gidilmez. İleriye gidebilmek için her zaman bir muhasebe yapılmalı, iş analizi ortaya konularak gidişatı kontrol etmelisiniz. Diğer türlü ancak lafta kalır ve başarısızlıklarla karşılaşma ihtimaliniz de bir hayli fazla olur.

Ekibi İyi Seçememek

Ekibi İyi Seçememek

Bir iş kurduğunuzda beraber yola çıkacağınız ekibinizi de seçebilirsiniz. Ki çoğu girişim, belli bir grubun bir araya gelerek ortaya çıkan fikirlerin birleşmesi sonucu ortaya çıkmış ve başarılar da elde etmiştir. Ancak güvenebileceğiniz ve sizi asla yarı yolda bırakmayacak bir ekiple yola çıkmanız sizin yararınıza olacaktır. Nitekim “birlikten kuvvet doğar” sözünün bir karşılığı olarak ekip halinde işler yapabilirsiniz. Çünkü girişimcilik sektöründe başarılı olmak biraz da ekiple alakalı bir durumdur. Ekibinizdeki herkesin alanında iyi kişiler olması, iletişim faktörünün de ön planda olması sizin başarıya ulaşmanızı daha kolay hale getirecektir.

Müşteri İhtiyaçlarını Kontrol Etmemek

İş kuracak ve ortaya bir ürün çıkaracaksınız ancak bu tamamen size ait mi olacak? Yani iş kurma sırasında hizmet vereceğiniz ürün veya platformunuz müşterilerinizin görüşlerine açık mı? Buna sadece müşteri değil çevrenizdeki kişiler de dahildir. Ortaya çıkarılacak yeni ürünün hem daha iyi piyasası olması adına hem de kolay kullanışlı olması için müşterilerinizin önerilerini ve varsa sorularını dikkate alarak işinizi o yönde daha iyi geliştirebilirsiniz. Aksi durumda müşteri ihtiyaçlarını yok saymak ürününüzün tamamıyla hizmete hazır olduğunu göstermez. Müşteri ile birlikte hareket etmek ayrıca müşterilerinize olan saygınızı da gösterir.

Alt Yapıyı İyi Hazırlamadan İşe Koyulmak

Sahaya çıkacağınız zaman kesinlikle tam donanımlı bir halde olmanız gerekmektedir. Alt yapısını iyi ayarlayamadığınız işin gelişmesi de zaman alabilir. Şöyle ki, iş sürecinde kendinizi müşterilerinize, topluma ne kadar duyurursanız, belirttiğimiz gibi ekibiniz ne kadar iyi olursa alt yapınız da o kadar iyi olur. Bunun için her yolu denemeniz de mümkündür. Bu yollardan birisi şüphesiz teknoloji alanı. Sosyal medyada, internet platformunda kendinizi tanıtacak sayfalar açmalı ve müşterilerinizi oraya da çekmelisiniz. Bunun dışında diğer şirketlerle olan iş birliğiniz, sözleşmeleriniz ve her şeyin planlama dahilinde olması sizin alt yapınızın sağlam olduğunun, olacağının da işaretçisidir.

İlham Verici Çalışma Alanının Eksikliği

İlham Verici Çalışma Alanının Eksikliği

İlham Verici Çalışma Alanının Eksikliği

Çalışma alanınızdaki objeler, ortam, çevre hatta düzen bile çalışmalarınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek kadar önemli faktörlerdir. Sizin daha motive olmanızı sağlayacak, içinizi açacak ve çalışmalarınıza daha iyi odaklanabileceğiniz çalışma ortamını oluşturmak o kadar da zor değil! Kamara, bu noktada son derece modern ofislerini girişimcilerin hizmetlerine sunarak daha iyi ortamlarda çalışmalarını sürdürmelerine zemin hazırlıyor. Siz de iş kurma sırasında Kamara’yı ziyaret ederek bu ortamları daha yakından görebilir ve işinize uygun hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis türlerinden birine sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bir çok imkandan da yararlanacağınız Kamara ofislerinde gerek sektörden gerekse de başka meslek dallarından bir çok arkadaş da edinerek sosyal çevrenizi genişletmiş olacaksınız.

Hatalardan Ders Çıkarmamak

Belki de yapılan en büyük hatalardan biridir bu. Çünkü hatalar sizi doğruya ulaştıran geçiş noktalarıdır. Tümüyle hata olarak değerlendirmemeli ve hatalardan ders çıkarılması gerektiğinin de farkına varılmalıdır. Diğer türlü hem modunuzu hem de işe olan bağlılığınızı kaybederek daha da başarısız olabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek bahsettiğimiz gibi gerek iş kurma esnasında gerekse de iş sürecinde oluşabilecek hatalardan dersler çıkararak tekrar aynı hatalara düşmeme gayreti içine girmektir.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri