İş hayatına atılmadan önce iş hayatının kişiye kazandıracağı bir çok şeyi düşünmüşüzdür. Ancak olumsuz olayların da olabileceğini saptamak gerekir. Çünkü iş hayatı büyük bir sorumluluğa iter insanı. Artık en etkili kararların alınmasının gerektiği bir dönemdir çünkü. Bu iş hayatında zorluklar ile karşılaşmak da an meselesidir diyebiliriz. Çünkü planlamanın aksadığı, bir şeylerin yanlış gittiği bir zaman diliminde bu zorluklar art arda gelebilir. Bu zaman içindeki dönüm noktaları şüphesiz zorluklar karşısında göstereceğiniz tavırlardır.

Zorluklar ile karşılaştığınızda neler yapar, hangi stratejileri uygularsınız? Bu kısımlarda vereceğiniz kararlar çok önem taşımaktadır. Gerek şirketin geleceği için gerekse de bulunduğunuz durumu lehinize döndürmek için.

Vereceğiniz karar kesinlikle işten çıkmak, işi bırakmak gibi kararlar olmamalı. Neden mi? Çünkü karşılaştığınız zorluklar sizin işe bağlılığınızı gösterir. İşe bağlılığının yanında zorluklarla nasıl mücadele edebiliyorsunuz, hangi kararları alıyorsunuz veya çözüm yolu bulmak için nelere başvuruyorsunuz bunların tümü bu zorluklar karşısında daha da belirir. İyiyken, başarılı iken hiç bir problem olmaz ancak eksikliklerinizi, hatalarınızı zorluklar ile yüzleşince görme ihtimaliniz var. Bu gibi olaylara da olumlu yönden yaklaşmak önemlidir. Çünkü eksik ve hatalı noktalarınızı bilmek size o eksiklerin giderilmesi gerektiğini hatırlatacak ve belki de sizin dönüşümünüz burada başlayacak. Ayrıca zorluklar size ekstra bir tecrübe de katacaktır. Bu gibi kötü dönemlerde nasıl mücadele verilmesi gerektiğini öğrenerek diğer karşılaşacağınız sorunlarda daha da dikkatli olacaksınız.

Peki bu zorluklar nasıl daha kolay atlatılır? Yazımızda iş hayatında karşımıza çıkabilecek zorluklar karşısında neler yapılması gerektiğine bir kaç başlık altında değineceğiz. İşte zorluklar karşısında yapılması gerekenler!

Kendinize Olan Güveni Asla Elden Bırakmayın

Grayscale Photo of a Man Wearing Coat

İradeli olmak, bir sorun karşısında devam edebilmek için kendinize olan güveninizi yitirmemelisiniz. Elbetteki çıkacak sorunlar karşısında moral, motivasyon düşecektir ancak bunu o anlık bitirmek gerekir. Moralsizlik durumunu ancak kendinize inanarak yok edebileceğinizi unutmayınız. Girişimci ve ileri görüşlü olmak da bunu gerektirir. Bu kritik noktalarda alacağınız riskler sizi çok ileriye de taşıyabilir. Bunun bilincinde de olmak gerekir. Bunun yanı sıra eğer ekip halinde çalışıyorsanız sizin durumunuz ekibinize de yansıyacaktır. Bu yüzden kararlı olmalı ve ekibinize de güven aşılamalısınız.

Rakipleri Analiz Etmek

Bunu sadece önünüze çıkan sorunlar karşısında değil de geneler yayarak yapmalısınız. Çünkü önceden analiz yaptığınız veriler, sorunlar karşısında size yol gösterici olabilir. Bu da zorluk dönemini daha kolay atlatmanıza vesile olabilir. Peki neden rakipleri izlemek gerekiyor?

Sonuçta aynı sektörde yer alıyor ve aynı işi yapıyorsunuz. Bunu bir hırs olarak değil de size destek katabilecek şeklinde düşündüğümüzde rakiplerin izlenmesi sizin nerelerde eksik olduğunuzu veya hangi adımlarda iyi olduğunuzu da ortaya çıkarır.

Sektörün Dinamiklerini İyi Bilmelisiniz

Çalıştığınız sektör, iş neyse o işin tüm dinamiklerini bilmelisiniz. İş yerinizin işlevini iyi bilmek size çok şey katar. Misyonunu, vizyonunu, çalışma mantığını bilmek hatta ezberlemek sorunlar karşısında size ne yapmanız gerektiğini de hatırlatır.

İşinizi Çok İyi Yapmalısınız

Sorunlarla, zorluklarla ne zaman karşı karşıya kalınır? Tabii ki işlerin aksadığı, planların düzgün işlemediği dönemlerde bu sorunlar daha da artabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına işimizi çok daha iyi yapmalıyız. İşimizi daha çok severek ve bağlı bir şekilde devam ettirmeli, başarıyı kovalamalıyız. Bu istek ve motivasyon eninde sonunda işlerin olumlu sonuçlar vermesini sağlar. Bu tabi ki sorunların çıkmaması için garanti değildir. Ancak hasarı büyük sorunlar yerine küçük sorunlar ile karşılaşırsınız. Bu da sorunları daha çabuk atlatacağınıza işarettir.

İleri Görüşlülük Olmalı

Yapacağınız hamleleri bir ön sezi altında yapabilmelisiniz. Çünkü sonuçları önceden kestirmek sizin tedbir almanızı sağlayacaktır. Bu da sizin sorunlar çıksa bile çözüm için hazır olduğunuz anlamına gelir. İş sürecinde planlama yaparak bu alışkanlığı kazanabilirsiniz. Planlama ve üstüne gelen ön sezi sizi sorunlar karşısında ayakta tutacaktır.

Ofis Ortamınız Zorluklar Karşısında Size Yardım Edebilmeli

Sektörünüzde hangi şirkette veya ofiste çalıştığınızın büyük önemi vardır. Özellikle çevresel şartlar, zorluklar karşısında size yardımcı olacak en büyük etkendir. Nasıl mı? Etrafınızda sizin gibi girişimcilerin olduğu ortamda gerek ekip halinde gerekse de bireysel olarak fikir danışmak, istişareler yapmak size biraz olsun rahatlamak ve bunun yanında çözüm önerileri de sunacaktır.

Kamara, bu ofis ortamlarını girişimcilere sunarak hem onların daha rahat çalışmalarını sağlıyor hem de bu komşuluk ilişkisinin kapısını açıyor. Girişimcilikte planlamak, sermaye ve çalışma gibi fiziksel şartların yanında huzurlu olma, başarı ve iletişim gibi manevi etkenler de yer almaktadır. Bu maneviyatı Kamara ofislerinde fazlasıyla bulabilirsiniz!

Kamara ofislerinde sadece bundan değil bir çok imkandan daha faydalanabilirsiniz. İşte o imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Kamara’da ihtiyacınıza göre hazır ofis, sanal ofis veya paylaşımlı ofis türlerinden birini seçerek çalışmalarınıza bu imkanlar eşliğinde başlayabilirsiniz. Tüm bu fırsatları değerlendirdiğimizde bir girişimcinin isteyebileceği tüm kolaylıkları görebiliyoruz.

Özellikle zaman kaybının ve ekstra masrafların olmayacağı Kamara ofislerinde diğer meşguliyetler ile de Kamara ilgilenmektedir. Size düşen görev ise sadece bilgisayarınızı masaya kurmak ve işinize odaklanmak olacaktır.

Ayrıca yine Kamara’da bahsettiğimiz o ortamı da rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü Kamara, binden fazla girişimciye ofis hizmeti veren bir kuruluştur. Dolayısıyla çevrenizde gerek kendi sektörünüzden gerekse de diğer farklı farklı sektörlerden yüzlerce girişimci olacaktır. Bu girişimciler ile arkadaşlık, komşuluk kurabilir sohbetler edebilirsiniz.

Sohbetlerin yanı sıra bir sorunla karşılaştığınızda fikir de danışarak gelen çözüm önerilerini değerlendirebilirsiniz. Bu sizi için mükemmel bir kaynaktır!