İş hayatı çok boyutlu, değişkenli ve başarıya ulaşıldığında tadından yenmez bir görüntü sergiler. Çok boyutlu ve değişkenlikten kastımız, iş hayatında hem olumlu hem de olumsuz şeylerle çoğu kez karşılaşacak olmanızdır. Bu iş hayatındaki zorluklar sizin rotanızı da çizecektir. Nitekim bu zorluklar karşısında neye uğradığına şaşıran da olacak, işi yarıda kesip girişimini bitiren de olacak hiç yılmayıp risk alarak başarıyı kovalayanlar da olacaktır. Bu seçimi yaparken bir çok etken de mevcuttur tabi ki. Nedir bu etkenler peki?

Tecrübe, kendine inanmışlık, çevre faktörü olarak sıralayabiliriz bu etkenleri. Nitekim kendine güvenemeyen, herhangi bir sorun karşısında çözümden çok bahane üreten ve sorunlardan kaçan birisi için girişimcilikte istikrar beklenmez. Çevre faktörü dediğimiz olay ise çevrenizdeki kişilerin sizi olumlu veya olumsuz etkilemesidir. Nitekim size destek çoksa ve arkanızda gerçekten o desteği hissederseniz ister istemez motivasyonunuz artar ve ayağa kalkarsınız. Ancak diğer türlü çevrenizdeki kişilerin “yapamazsın, edemezsin, bırak..” gibi telkinleri sizi daha da geriye götürecekken girişiminizden de olursunuz. İnanmışlık ise o kadar kötü faktöre rağmen halen daha devam etme kararlılığıdır. Bu noktada zaten sizin önünüze kimse geçemez.

Bu yazımızda girişimcilerin, işini sürdürenlerin iş hayatında karşılaştıkları zorluklar karşısında nasıl hareket edebilecekleri gerekmesine değineceğiz. İşte iş hayatındaki zorluklar karşısında uygulamanız gereken taktikler:

Kendine Güveni Bırakmamak

En önemli başlıklardan bir tanesi şüphesiz. Çünkü bahsettiğimiz üzere kişinin kendine güvenmesi sonucunda karşısına gelen zorlukların hepsinin üstünden gelmesi mümkündür. Kararlılık ve inanmışlık  bu noktada en önemli faktörleri oluşturur.

Rakipleri Göz Ardı Etmemek

two people talking

Özel sektörün olmazsa olmazlarından biri rekabettir. Bu rekabet ortamı içinde uygulayacağınız stratejiler sizi ayakta tutmak için yeterli de olabilir. Bu stratejilerden biri de rakiplerinizi analiz etmek ve yapılan işlere göre kendi konumunuzu bilmektir. Yani girişimciliğe başlarken hangi hedefle başladınız  ve şuanda hedefinizden ne kadar uzaksınız gibi soruları kendinize yöneltmelisiniz.

Çalıştığınız Şirketin Dinamiklerini Bilmek

Yönetici de olabilirsiniz herhangi bir departmanda çalışan yetkili de olabilirsiniz. Burada önemli olan çalıştığınız kurumla alakalı temel yapı taşlarını ezbere bilmektir. Yani şirketinizin vizyonu, misyonu, hedefleri neler ve ne üzerine çalışıp iş geliştiriyor? Bunları bilmek sizin iş yaşantınızda rahatlığını artıracakken ne zaman hangi adımları atacağınıza da yardımcı olacaktır.

İşi İyi Yapmak

Sorumluluk duygusu önemli bir faktördür. Gerek normal yaşantınızda gerekse de iş hayatınızda sorumlu bir bireyseniz sorunlarla çok da karşılaşmazsınız. Nitekim sorumlu bir birey işine en çok değeri veren ve işini sahiplenen bireydir. İş hayatındaki zorluklar da ancak böyle aşılabilir. İşinizi en güzel biçimde yaparak, sorumluluk alarak ve işinize gereken değeri vererek.

Ön Görülü Olmak

Yapacağınız işlerin sonuçlarını önceden kestirebilmeniz o işin nereye varacağını tahmin etmektir. Bu, ilk başlarda olmasa bile tecrübe ve deneyim kazandıkça daha çok görülecektir. Ön görülü olmak, işlerinizde yapacağınız teknikleri, taktikleri hatta pazarlamayı bile belirleyecektir aslında.

Plan Yapmaktan Vazgeçmeyin

White Ruled Paper

Plan yaparak işi siz yönetmelisiniz. İşin sizi yönetmesine izin vermeyin. Bu da ancak bahsettiğimiz üzere plan yaparak ve işinizi belli bir düzene sokarak mümkün olabilir. İşlerinizin planlı olması size bir çok şey kazandırır ve lehinize sonuçlar da doğurabilir. Bunların başında zaman kavramı gelir. Çünkü işlerinizi belli bir düzene koyduysanız zaman açısından çok sıkıntı çekmez ve işlerinizi belirlediğiniz tarihlerde bitirip, teslim edersiniz.

İş Lokasyonunu İyi Belirlemekte Fayda Var

Girişimciler, özel sektörde bulunanlar işlerini yürütmek için ofislere veya şirketlere ihtiyaçları vardır. Siz de bir çok yönden avantajlı olan ve girişimcilere karşı bir çok imkanı sağlayarak rahat bir iş sürdürmelerini amaçlayan Kamara ofislerinde kendi ofisinizi kiralayarak işinize başlayabilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşteriye, şirketlere, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Ayrıca girişimciler için toplantı salonlarını da açan Kamara’da diğer girişimcilerle kaynaşıp sohbetler kurmak için de teraslar mevcuttur. Çay, kahveler tabii ki yine Kamara’dan, hem de sınırsız bir şekilde 🙂

İş hayatındaki zorluklar çoğu zaman maddiyat ve işlerin sürekli aksamasından meydana gelmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ofis tercihinizi Kamara tarafından kullanarak çeşitli imkanlardan yararlanabilir ve işlerinizi daha etkin biçimde devam ettirebilirsiniz.

İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan faydalanacağınız Kamara’da hem maddi olarak hem de zaman olarak sıkıntı çekmeyecek üstelik daha da rahatlayacaksınız. Çünkü uygun ofis kiraları ve beraberinde bu imkanlar sizi  işiniz dışında gerekli olan işlerle meşgul etmeyecek.

Kamara’da ayrıca bahsettiğimiz gibi bir çok girişimci ile arkadaş olabilecek ve sohbetler kurabileceksiniz. Bu da sizin sosyal bir alanda çalışmanızın bir meyvesi olacaktır. Üstelik aynı sektörden kişilerle de tanışarak işleriniz hakkında istişareler edebilirsiniz. Bu da işlerinizin iyi gitmesi için yapacağınız en güzel hareketlerden biridir.

İş hayatındaki zorluklar karşısında geliştireceğiniz teknikler sizin rotanızı çizecektir. İyi anlamda olayların gelişmesi için bahsettiğimiz başlıkları iş hayatınızda faaliyete geçirmelisiniz. Ofis tercihinizi de Kamara’dan yana kullanmak bu sürecin daha iyi ve hızlı yönde gelişmesini etkileyecektir.

Başarı, hedeflere ulaşmak kolay olmamakla birlikte zorluklarla da mücadeleyi gerektirir. Bu zorluklardan kaçmak yerine zorluklarla mücadele etmek sizi güçlü bir girişimci yapar. Hep daha güçlü olmak ve ileriye kat edebilmek adına zorluklara rağmen geri adım atmamalısınız.