fbpx

İş Hayatındaki Problemler Nasıl Çözülür?

Oturmuş Bir Düzene Geçmek

İş Hayatındaki Problemler Nasıl Çözülür?

Bir girişimci olarak iş sürecinizde bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Peki iş hayatındaki problemler nelerdir? Hangi sebepler, etkenler büyük problemleri beraberinde getirir? Ya da bu problemler için nasıl çözümler geliştirilebilir? İş hayatındaki problemlere nasıl bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini ele aldığımız yazımızda yer verdiğimiz alt başlıklar şunlardan oluşmaktadır:

 • Demokratik bir konuşma ortamı oluşturulmalı,
 • Konuşmaya dışarıdan başka kişiler davet edilebilir,
 • Neyin eksik olduğunu sorun,
 • Farklı kategorileri ele alın,
 • Hedefi sorgulayın,
 • Ofis ortamınız problem olmasın,
 • Problemleri lehinize çevirmelisiniz,
 • İlgili yazılar

Hangi işte hizmet verirseniz verin o iş sürecinde problemler yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Nitekim girişimcilikte de bu böyledir. Kendinizi her zaman olumluya, işlerin iyi gitmesine hazırlasanız bile mutlaka arada bir de olsa problemlerle karşılaşabilirsiniz. Önemli olanın bu problemlerin sizi sekteye uğratmaması ve bu problemlerden en az zararla sıyrılmanız. Bunu yapabilecek güçte olan kişiler genellikle işlerini başarıya ulaştırırlar. Peki bu problemlerin sebebi neler olabilir?

Problemlerin sebeplerine baktığımız zaman bir çok örnek sayabiliriz. Bunlar iş ortamı, ekip içi iletişimsizlik, işlerde sürekli olarak hata ile karşılaşılması, müşteriler ile yaşanan problemler ve daha fazlası…

Peki bu problemler nasıl aşılabilir? İyi bir girişimcilik sürecinin temel koşullarından biri problemleri en aza indirerek olabildiğince süreci etkin yönetmektir. Bu gibi problem durumlarında durumu gerek kendi yöntemleriniz ile gerekse de bir yerden tecrübe edinerek veya öğrenerek geliştirdiğiniz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İşte problemleri çözmek için uygulamanız gereken temel yöntemler:

Demokratik Bir Konuşma Ortamı Oluşturulmalı

Demokratik Bir Konuşma Ortamı Oluşturulmalı

Şirket mantığında daima ekibinizle hareket etmek size güç kazandıracaktır. Özellikle bu gibi problemli durumları ekibinizle oturup konuşarak, sorunları tespit ederek ve bir sonuca vararak aşabilirsiniz. Bunu yapmak için yönetici ve liderlik vasfınızı göstermeniz gerekmektedir. Toplayıcı ve birleştirici güç rolünde ekibinizi yönlendirmek ve problemlerin çözümü için birleştirici unsur olarak kullanmak sizin lehinize bir durum olacaktır. Aynı doğrultuda problemleri çözerken herkesin fikrini almalı ve iş geliştirme sürecini nasıl daha iyi yürütebilirsiniz bu konular üzerinde tartışılmalıdır. Böyle yapıcı bir ortamın oluşturulması problemleri en aza indirgemek için büyük fırsatlardır.

Konuşmaya Dışarıdan Başka Kişiler Davet Edilebilir

Problemi bir yönetici olarak tam anlamıyla çözüme ulaştıramayacağınızı düşünüyorsanız bu noktada dışarıdan destek alabilirsiniz. Nitekim alanında uzman ve profesyonel bir çok kişi bu konularda ekibinizi ve sizi daha iyi yönlendirerek oluşan problemlere son verebilir. Örneğin işin teknik kısmıyla ilgili bir problem varsa o konuda uzman olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Ya da herhangi bir konuda yaşadığınız problemler için de yardımlar alarak şirketinizi en az hasarla yürütebilirsiniz.

Neyin Eksik Olduğunu Sorun

Ortada bir problem var ama bu problemin sebebi nedir? Bu problemi ortaya çıkaran eksikler nelerdir? Bunları saptamak ve bunlar üzerinde güç oluşturmak için toplantılarınızda çeşitli sorular sormalısınız. Herkesin fikrini bu doğrultuda almalı ve bu fikirlerin analizlerini iyi derecede yapmalısınız. Aksi durumda problemlerin sebeplerine ulaşamayacak dolayısıyla problemin çözümü için bir metot geliştiremeyeceksiniz. Bu da kısa ve uzun vadede size zararlı sonuçlar verebilir.

Farklı Kategorileri Ele Alın

Bir sorunun çözümü için değişik yapılara, değişimlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada göstereceğiniz en somut yaklaşım işinizi belli ölçütlere uyarak, çok da kalıbından çıkmadan değişik metotlar ile yeniden şekillendirmektir. Bu hem yeni çözüm önerilerini de beraberinde getirecek hem de ekibinizi farklı iş süreçlerine hazırlayacak en iyi çözüm yöntemlerinden biri olacaktır.

Hedefi Sorgulayın

Ortaya çıkan problemler hedefiniz ile ne kadar bağlantılı? Hedeflediğiniz noktayı ne kadar etkiliyor? İş sürecine başlamadan önce ortaya koyduğunuz hedefi iş sürecindeyken sürekli olarak sorgulamak gerekir. Nitekim ortaya çıkan problemler ortaya koyduğunuz hedefi negatif yönde etkilememeli. Bunun önüne geçmek adına hedefinizi sorgulayarak ilerlemeli ve hedeflerinizden şaşmamalısınız. Çözüm önerilerinizi uzun vadeli yapmak size problemlerin en aza indirgenmesi için ekstra kazanım sağlayacaktır.

Ofis Ortamınız Problem Olmasın!

Ofis Ortamınız Problem Olmasın!

İş problemlerinden biri de kişilerin çalışma ortamları olabilir. Çalışma ortamlarındaki düzensizlik, işiniz ile alakalı olmayan olayların gelişmesi, dış etkenler ve daha fazlası… Bu gibi durumlarda ofis düzeninizin sağlanması ve ofisinizin işlerinize ayak uydurması gerekmektedir. Bu noktada ofisinizi Kamara hazır ofislere taşımak sizin için daha avantajlı olacaktır. Kamara’da ofisleriniz son derece şık ve donanımlı olmakla birlikte ihtiyaçlarınızı karşılayacak imkanları da size sunmaktadır. Ayrıca Kamara’da sekreter imkanından da yararlanarak size ulaşmak isteyen kişileri ilk olarak sekreter karşılayıp size yönlendirecek. Böylelikle hem müşteri kaybından kurtulacak hem de işinizi siz aktif olmasanız bile devam ettirmiş olacaksınız.

Problemleri Lehinize Çevirmelisiniz

Problemler bazı zamanlarda art arda gelebilir. Bazı zamanlarda da sadece bir problemle uğraşmak zorunda kalırsınız. Problemin türü, sayısı ve zamanı ne olursa olsun en temel anlamda yapmanız gereken şey problemleri kendi kafanızda büyütmemek ve problemlerin çözümü için uğraşmak. Hatta bu konuda kendinize yapacağınız en büyük iyilik problemlerin derinine inerek tamamen durumu lehinize çevirmektir. Bunu başarabilirseniz zaten çok iyi bir girişimci profili çizmiş olacaksınız. Üstelik girişimcilik sürecinizin ilerleyen safhalarında da bu tecrübenizden yararlanarak problemler karşısında neyi, nasıl biçimde yapacağınızı kestirmiş olacaksınız.

Genel olarak baktığımız zaman iş sürecinde problemlerin olması yüksek bir ihtimaldir. Bu ihtimali ortadan kaldırmak çok zor olmakla birlikte işlerinizin her zaman istediğiniz biçimde, problemsiz gitmeyeceği de bir gerçektir. Bundan ötürü iş sürecinizde problemleri aşmak için bahsettiğimiz bu yöntemleri uygulamanızda ve sürekliliği sağlamanızda fayda vardır. Problemi hiç bir zaman kafanızda büyütmemeli, ekibinize de bunu yansıtmamalısınız. Aksine problemleri lehinize çevirmek için uğraş göstermelisiniz.

İlgili Yazılar

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri 🤗

 1. Problem Çözme Yeteneği İş Yaşantısında Nasıl Geliştirilir
 2. İş Hayatınızda Karşılaşacağınız Sorunlar
 3. Daha Kaliteli Girişimcilik İçin Japonların 5S Taktiği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir