Günümüzde iş dünyası ile ilgili pek çok araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalardan biri de işini sevenlerin zamanla azalmasıdır. Araştırmalar Amerika’da çalışanların %30’unun kendini işine bağlı hissettiği ve kariyerinden ilham aldığını gösteriyor. %48’i işini hiç sevmediği, %18’i işine bağlı hissetmediği çünkü yaptığı işi sevmediğini belirtiyor.

İş Hayatında Motivasyon sonuçlara bakıldığında mutsuz işçiler veya girişimciler işlerinden ayrılarak sektör değişikliğine gidiyor ve zamanla diğer sektörlerde de mutsuz insan sayısı artıyor.

Gerçekte çoğunluğun yapması gereken iş hayatında ne istediklerini bilmek ve ona uygun seçimler yapmak.

İş Hayatında Motivasyon

Bu yazımızda girişimcilerin iş dünyasında mutsuz olmalarının nedenlerini, motivasyonlarının düştüğünü gösteren sebepleri 4 başlık altında inceleyeceğiz.

1. İşinde Güvensiz Hissediyorsun

company motivation ile ilgili görsel sonucu

Girişimci veya işçiyi baz aldığımızda çalıştığı şirkette bir çok sorundan dolayı işinde güvensizlik hissedebilir. Nitekim bunlar şirketin amaçları doğrultusunda kendini verimsiz görmen, sürekli patronunun ensende olması gibi sebeplerdir. Bu sebeplerden dolayı da kendine olan güvenin zamanla azalır ve iş verimin de düşebilir.

Bununla birlikte diğer çalışanların gözlerinin üzerinde olduğunu düşünür ve onlarla da iletişim kurma problemi yaşayabilirsin. Eğer ki bu durumdan kurtulmak istiyorsa bir girişimci hem üstleriyle hem de diğer çalışanlarla olan iletişimini artırmalı, iyi geçinmeli ve şirketin iş durumunu sürekli takip etmelidir. Böylelikle kaybedilen güven tekrar sağlanabilir.

2. İş Hayatını Yürütürken Bir Vizyonun Olmaması

business man's vision ile ilgili görsel sonucu

Vizyon ifadesi girişimciliğin temel yapısını oluşturur. Buna yeterince dikkat edersek para çalışanların motivasyonunda küçük bir pay oluşturur.

İnsanlar sıkı çalışma sonucunda başarıya ulaşır ve bu onların çalışma şevklerini arttırarak onları başarıya götüren vizyona sahip olunmasını sağlar. İnsanlar hayatlarında daha ileriye gittiklerini hissetmeyi severler, aksi durumda onlar sıkılgan ve tatmin olmamış hissederler.

Vizyonunu tamamlamamış veya kendini vizyonsuz olarak gören girişimciler kendilerine uygun hedefler belirlemeli ve onları uygulayıp uygulamadığını kontrol etmeli, sonuçlar çıkarmalıdır.

Bu hedefler doğrultusunda girişimci iş yerindeki performansını da geliştirmenin yanı sıra kendini daha iyi hissetmeye başlar. Dolayısıyla da kendine olan  güvenini tazeler.

3. Yönetici veya Şirket Sahipleri Ne Yaptıklarını Bilmiyor

company manager ile ilgili görsel sonucu

Şirkette çalışan bir girişimci için şirket üstlerinin, yöneticilerin tavırları, işine olan bağlılıkları oldukça önemlidir. Çünkü bir ekibi idare edecek olan kişiler onlardır.

Yöneticilerin yapacakları her tür hareket doğrudan ekibin motivasyonunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir.

Ancak şirket sahipleri işine çok bağlı kalmayıp tutarsız olduklarında ekipteki kişilerin güveni kaybolmuş olur. Haliyle işler oldukça aksar. İşini iyi bir performansla devam ettirmek zordur.

Bu noktada yapmamanız gereken tek şey yöneticiye tavsiye vermenizdir. Eğer bu tür şirketlerde rahat ve güvende hissedemiyorsanız başka şirketlerde iş aramaya başlayabilirsiniz.

4. Birlikte Çalıştığın Kişiler Memnuniyetsiz

 

Bir şirket ortamında ekipçe hareket etmek ekip içi iletişim ve herkesin birbirini tamamlaması iş verimi için oldukça önemlidir. Başarının sırrı zaten iyi bir ekiptir.

Ne var ki bazen hatta şirket tipine göre çoğu zaman bu ekipler arasında iletişim bozukluğu hat safhada olabilir. Bir şirkette birlikte çalıştığın insanlar çoğu zaman işe katlanıp katlanamayacağın konusunda tamam mı devam mı kararını verdirir. Memnuniyetsiz iş arkadaşların arasında sıkıştıysan, motivasyonunu sağlaman ve üretken olman zordur.

Eğer işini seviyorsan ve sırf bir kaç kişi yüzünden ayrılmak istemiyorsan tavrını değiştir veya iş anlaşmazlıklarını çözmek üzerinde çalışmaya gayret et.

Bir nevi liderlik göstermeli ekibi yöneticilerden sonra sen idare etmeye çalışmalısın.

 

Bahsettiğimiz nedenlerden dolayı girişimcilerde motivasyon ve güven eksikliği gözükmektedir. Ancak yazımızdan da anlaşılacağı gibi bunların üstesinden gelmek yine sizin elinizdedir.

Sizin iradeniz, cesaretiniz ve kararlarınız güven sorununu aşmanızda önemli kriterlerdir.

 

Benzer girişim yazıları ve içeriklerimize  göz atın.