Girişimciler iş hayatı içerisine atıldıklarında bazen kendini boşluğa düşmüş gibi hissedebilir. İşlerin planını hatta geliri gideri bile tereddütlü bir yaklaşımla irade etmeye kendisini zorlar. Peki girişimci bu durumdan kendini nasıl kurtarabilir? İş hayatı ve para yönetimini nasıl idare eder ve verim alacağı noktaya getirir?

Bu yazımızda iş hayatı ve para yönetimi ile alakalı izlenecek yolları ele alacağız.

İŞ HAYATI İÇİN TEKNİKLER

1-Motivasyonu Sağlayın

İş hayatı için ilk adım motivasyonu sağlamak olsun. Gerek kendi motivasyonunuz gerekse de çalışanlarınızın motivasyonu şirketinizin yol haritası için büyük önem taşır. Bunu da ancak şirketi yöneten kişi, yani girişimci olarak siz sağlamalısınız. Takımı iyi yönetmeli, iyi motivasyonunuzu ekibinize yansıtmalısınız.

2- Doğru Görev Dağılımları Yapın

Çalışanlarınıza esnek bir çalışma koşulu içerisinde en doğru olan görev dağılımını yapın. Herkesin ilgili ve yeteneği olan alanına yönlendirerek onları işlerine konsantre olması açısından gerekli desteği verin. Bu sayede göreceksiniz ki işleriniz rayına oturmuş bir şekilde, doğru ekibin de desteğiyle devam ediyor.

3- Daha Fazla Odaklanın

Odak dağıtıcı nesneleri etraftan kaldırmakla başlayın işe ve tüm konsantrasyonuzu işe verin, ekibinize de bu alışkanlığı aşılayın. İşinizi yaparken örneğin telefonunuzu sessize alın veya diğer dikkat dağıtıcı nesneleri kaldırın. Bu sayede hem başka işlerle uğraşmayarak zamandan kazanacaksınız hem de işleriniz tam zamanında bitecektir.

4- Hobilerinize de Zaman Ayırın

İş nedeniyle stres altına girebilirsiniz doğal olarak. Bu stres sürecini uzatmamak adına bunu hobilerinize yer vererek kapatabilirsiniz. Nitekim katıldığınız aktiviteler zihninizi boşaltmaya yarayacak ve berrak bir kafayla işlerinize yoğunlaşmaya devam edeceksiniz. Sakın az iş yaptım diye düşünmeyin, bu sayede daha verimli bir iş yapacaksınız.

5-Uyku ve Sağlık Düzeninizi Koruyun

İşlerinize zinde gitmek için uyku düzeninizi iyi sağlamanız gerekiyor. Günde ortalama 8 saat uyku insanı gün içinde verimli kılar. Uykunun yanında sağlığınıza da dikkat etmeli ve sağlığınızı olumsuz etkileyecek gerek gıdalardan gerekse fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız.

PARA YÖNETİMİ İÇİN TEKNİKLER

sermaye ile ilgili görsel sonucu

1- Bütçenizi Kontrol Altına Alın

Şirketinizde gelir ve gider tablosu yöntemi oluşturarak belirli zaman dilimlerinde bu tabloyu inceleyin. Kasaya ne kadar girmiş, giderler ne derecede olmuş bunları belirledikten sonra diğer dünemin bütçe planlamasını ona göre yapın.

2- Birikim Yapın

Şirketinizin menfaatleri ve geleceği doğrultusunda birikim yaparak geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Bu birikim sayesinde bütçe kontrolünü de ayarlayabilir, ekonominizi de düzgün yapabilirsiniz.

3- Maliyetleri Düşürün

Giderle noktasında kontrolleri yaptığınızda sizin ve şirketiniz için gereksiz görünen giderleri azaltmanız faydalı olacaktır. Giderleri azaltarak ekonominizi daha üst seviyede tutabilirsiniz. Ayrıca maliyetlerinizi düşürme noktasında, daha uygun ve ekonominizi olumsuz anlamda etkilemeyecek ofisleri tercih edebilirsiniz. Kamara‘yı ziyaret ederek bu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

4- Finansal Aksamalar Konusunda Endişelenmeyin

Elbette ki şirketiniz her zaman kar yapmayacak ve bütün işler istediğiniz seyirde gitmeyecektir. Bu noktada sizin sabırlı ve iradali olmanız gerekecektir. Sakın çok zarar ettim düşüncesine kapılıp endişelenmeyin çünkü siz b yola bunları hesaba katarak ve risk alarak çıktınız. İniş çıkışlara alışmalı, bu durumları da normal görmelisiniz. Tabi ki bunun da üstesinden gelmeyi başarmalısınız.

5- Güven Verin

Gerektiği zaman bankalardan kredi çekecek ve bütçenizi bu kredi ile tamamlayacaksınız. Önemli olan burada borç almak değil borcunuzu söz verdiğiniz, anlaştığınız günde bankaya ödemektir. Böylelikle bankaya vereceğiniz güven artacak ve bir sonraki krediler için kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca çalışanlarınıza da maaşlarını gününde ödeme yaparak çalışanlarınızın da güvenini kazanırsınız.

Parasal ve iş hayatı olarak iki etapta ele aldığımız iş hayatı ve para yönetimi için olumlu adımlar girişimciler için bir fırsattır. Hem iş hayatını düzene sokmak hem de maliyesini kontrol altına almak isteyen girişimciler yukarıda saydığımız adımları yerine getirirse amaçlarına ulaşır ve bu sayede iş veriminde büyük br ivme kazanır.