Girişimciliğinizin ilk başlarındasınız ve doğal olarak heyecanlısınız. Belki de neyi nereden başlayıp devam edeceğinizi bilmiyorsunuz. Bu, süreç için doğal bir aşamadır. Bu aşamaları etkili ve sizin lehinize sonuçlandırmanız için tecrübeli kişilere, bu işle uğraşan kişilere de uğramanız ve bilgi birikimlerinden faydalanmanız gerekiyor. İlk girişim faaliyetiniz belki de ilerde elde edeceğiniz başarılarınızın temeli olacak ve iz bırakacaktır belli mi olur? İlk girişim her şeyin başlangıcı olacaktır.

İlk girişim için elbette ki planlar, takvimler, ekip arkadaşları ve gerekli sermayeyi oluşturdunuz. Gerekli özgüven, cesaret ve riski göze alma gibi özellikleri de kendinizde görmüşseniz girişimciliğe tamamı ile soyunmuşsunuz demektir. Peki girişimcilik faaliyetinizi sürdüreceğiniz yer, burayı belirlediniz mi? Belki de en önemli aşamalardan biridir bu. İşlerinizi nerede ve nasıl yürüteceksiniz belki de bilmiyorsunuz. Bunun için de yine bilgi birikimi olan kişilere danışmanız gerekebilir.

Bu yazımızda size ilk girişim faaliyetiniz için ofis seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini geniş yönleriyle ele alacağız. Umarız size yol gösterici bilgileri olur.

Ofis İçin Gerekli Araştırmaları Yapın

Öncelikli işinizin bu olması gerekiyor. Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Ofisinizin size hangi imkanları sunacağını, nasıl bir çalışma ortamında bulunmanız gerektiğini çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Sadece sizin için de değil ekibiniz için de tüm olanakları sağlayan bir ofis ortamını yakalamalısınız.

Bunlardan başka ofiste olması gerekenleri de belirlemeniz gerekecek. Koltuğundan masasına, sabit telefonundan A4 kağıdına, yazıcısından diğer tüm eşyalarına, araç gereçlerine kadar her şeyi iyi belirlemeniz ve temin etmeniz gerekecektir.

Girişimciliğe başlamışsınız ve sektörde adınızdan bahsettirmek istiyorsanız biraz da lükse kaçanız gerekecek elbette. Dolayısıyla siz de ofisinizin lüks ve kullanışlı olmasını isteyeceksiniz. Bunlar için ekstra enerji ve para harcamanız gerektiğini de unutmamanız gerekiyor tabi.

Bunların dışında bir kaç önemli maddeyi de atlamamanız gerekiyor tabi:

 • Kira sözleşmenizi kendi adınıza yapmanız gerekecek
 • Elektrik, su, telefon, internet gibi fatura giderleri için bütçe ayarlamanız gerekecek
 •  Ofis temizliği için bir personel tutmanız gerekecek ve dolayısıyla bütçenizden biraz daha kısmak zorunda kalacaksınız.
 • Ofisinizi iyi konumda seçmeniz gerekecek. Kimse, kötü çevre koşullarında çalışmak istemez.
 • Ofisinizin tüm giderleri için ekstra paralar harcamanız gerekecek, belki de bu planladığınız bütçenin dışına çıkarak sizi zarara sokacak.

İlk Girişiminiz İçin Ofisinizi Kamara’da Seçin!

Yukarıda ofis seçerken bir çok etkene dikkat çektik. Bu etkenlere dikkat çekerken de ekstra masraf yapacağınıza değindik. Eğer planlanmış bir bütçeniz varsa bu giderleriniz planladığınız bütçenin dışına da çıkarak sizi zarara sürükleyebilir. Bu belki de girişimcilerin ilk istemeyeceği şeydir. Çünkü planlar bir aksamaya başlayınca gerisi art arda gelecektir.

Hiç ekstra para harcamadan lüks, kullanışlı ve size en iyi hizmetleri sunacak ofislerde çalışmak, girişiminizi sürdürmek ister misiniz? Kamara’ya uğrayarak bu bahsettiklerimizden yararlanabilirsiniz. Hem de uygun fiyata!

Kamara nedir, neye hizmet eder ondan bahsedelim isterseniz. Kamara, 7 farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis imkanı vererek rahat ve kullanışlı çalışma ortamları sunan bir kuruluştur.

Kamara’da Olmanın Avantajları

Unutmayın ki Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci var. Avukatından mühendisine, yazılımcısından psikoloğuna kadar yüzlerce girişimci arkadaşınız olacak onlarla dostluklar da kurabileceksiniz. Bunun için de yukarıda ofisinizin konumundan bahsetmiştik. Kendi kurmak istediğiniz ofisin çevresinde belki de sizin gibi girişimciler olmayacak ve kendinizi yalnız hissedecektiniz. Bu bile Kamara’da olmanız için yeterli sebep.

Avantajlarından bahsetmek gerekirse;

 • Profesyonel sekreterya,
 • Resepsiyon,
 • Tüm ofis ekipmanları,
 • Posta, kargo ve evraklarınızın teslimi,
 • Rahat çalışacağınız ergonomi mobilyalar,
 • Sınırsız çay, kahve ikramları,
 • Elektrik, su, doğalgaz ve internet giderlerinin hepsi kiranın içinde,
 • Ofis temizliği.

Bahsettiğimiz üzere kendi kuracağınız ofisinizde tüm ofis ekipmanlarını almanıza belki de imkanınız olmayacaktı. Temin edecek olsanız da ekstra ücretler ödemek zorunda kalacaktınız. Ayrıca yine faturalara ve ofis temizliği için de ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak Kamara’da tüm bunların hepsi ödeyeceğiniz kiranın içindedir. Size düşen sadece işinize odaklanmak olacaktır.

İlk girişim faaliyetinizde böylesine rahat ve lüks ofislerde çalışmanız sizin başarınızı şüphesiz olumlu yönde etkileyecektir. Ekibinizle birlikte planladığınız işte başarılara koşmak ancak işinize odaklanmakla olabilirdi. Bunu da Kamara sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Olaya müşteri yönünden bakmak da gerekiyor öte yandan. Müşterilerinizin böylesine düzenli ve kaliteli ofislerde misafirperver sekreterleriniz sayesinde ağırlanması onların hoşuna gidecektir. Bu, sizin yeni müşteriler kazanmanıza da etkili olacaktır.

Profesyonel sekreterleriniz ayrıca siz dışarıdayken de sizin adınıza gelen kargo, evrak; telefonlarınızı karşılayarak sizin ekstra zaman harcamanıza gerek kalmayacak. Ayrıca müşteri de kaybetmiş olmayacaksınız.

Gelen müşteri ve ziyaretçilerinize seminer verebilir veya toplantı planları da yapabilirsiniz. Bunu içi Kamara içerisinde bulunan toplantı odalarını kullanarak toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İşten kalan zamanlarınızı olumlu geçirmek istemez misiniz? Bu zamanlarda yine Kamara içerisinde bulunan girişimci arkadaşlarınızla işleriniz hakkında çay, kahve ikramları ile birlikte koyu sohbetlere dalabilirsiniz. Bu sayede farklı alanlarda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu, sizin ufkunuzu açarak değişik açılarla olaylara bakmanıza da sebep olacaktır.

Görüldüğü üzere girişimciliğinize Kamara ofislerinde başlamak sizi diğerlerinden önde tutacaktır. Siz de ofisinizi Kamara’da kurmak isterseniz Kamara’nın şubelerine uğramanız yeterlidir. Kamara sayesinde başarıdan başarılara koşmanız dileğiyle 🙂