fbpx

Hotdesk Nedir? Hazır Ofislerde Hotdesk Kavramı

deskGeçmişten günümüze ofis kiralamalarına olan talebin gittikçe arttığını gözlemlemekteyiz.. Hotdesk çalışanların kendilerine ait özel eşyalarını koyabildikleri çalışma alanlarından ziyade ihtiyaçları göz önüne alınarak tahsis edilen çalışma alanıdır. Bu durum şimdilerde çalışanların iş ortamlarının ve yerlerinin günden güne değişmesiyle ilgilidir.

Bugünlerde özellikle Avrupa’da, Avusturalya’da ve Yeni Zellanda’da bölgesel olmayan işletmelere büyük ilgi gösterilmektedir. Amerika’da bu çalışma şeklini yeni yeni yakalamaya başlamıştır.

New Ways of Working 2010’da 103 farklı organizasyonu kapsayan bir rapor hazırlamıştır. 103 farklı şirketin 100 tanesinin karlılık oranı ortamalarının üzerindedir. New Ways of Working’in 2010 raporuna göre; her 10 organizasyondan 6 tanesinin hotdesking uygulamasını
kullandıkları gözlenmiştir.

Yazı Başlıkları

Neden hotdesk?

Hotdesk çalışma sistemi gelişen teknolojiile doğru orantılıdır. Bir smart telefon , bir notebook veya bir tablet bilgisayar tek başlarına dünyanın herhangi bir yerinde ofis olmaya yeter.

Kamara, ofis çalışanları ofis alanlarına olan ihtiyaçların küçülmekte olduğunu düşünüyor ve dünyanın en büyük tedarikçilerinin esnek çalışma yerleri olan kişilerin olduğunu söylüyor.

Hotdesk çalışma sisteminin en büyük ve en avantajlı özelliği alternatiflerinden oldukça ucuz olması. Standart bir ofisin günlük kullanım zaman ortalaması % 30 ile % 45 arasında hotdesk çalışma sistemi ile birlikte birçok ofis alan kullanımı ve maliyeti hemen hemen yarıya iniyor.

Kamara, Türkiye’de kuruldu. Kamara hotdesk çalışma sistemi ile birlikte hazır ofis, sanal Ofis ve toplantı odası kiralama hizmetini siz müşterilerimize en mükemmel şekilde sunmayı amaç edinmiştir..

Bizim düşüncemize  göre sanallığın konsepti olan kazançların zemini parasal beceri ve sağlam iş durumunun iş yolunun asıllaşmasının değişmesidir.

Hotdesk olan bir ofisin sıradan bir günü hakkında örnek verirsek: Betül işe gidiyor ve iş arkadaşlarıyla aynı departmanı, toplantı odalarını, kişisel eşyalarını ve kilitli kahve çekmecelerini paylaşıyor. Betül kilitleyerek dolabını montunu, dosyalarını ve gereçlerni kapsayan tekerlekli el arabasını kaldırıyor sonra, bugün devredilecek olan hotdeskin listelerini kontrol ediyor. Binadaki bölümlerin devredilecek olan çalışma alanlarını dolaşarak rezervasyonunu yapıyor. Hotdeskler her zaman sıradan çalışma masaları olmazlar, başkaları tarafından kullanılan eş zamanlı çalışma yerleri de olabilirler.

Eğer Betül konsantrasyonun önemli olduğu bir yerde çalışsaydı, etrafı gürültüyle çevrili olurdu. Sandalyenin yüksekliği düzeltildikten sonra ihtiyacı olan birşeyi dosyasından hemen alabilirdi. Telefon ve laptoplardaki soketler özel masa lambalarına hotdesklerlar için dizayn edilerek yerleştirilir.

Gelişmekte olan hotdesk işinin bir aksesuarı olan o lamba ve hotbox geniş ürün çeşitliliği ve video konferans sistemi sunmaktadır.

Siemens’ten P&G’ye hatta Microsoft’a kadar bir çok firmanın yanı sıra Avusturalya’dan Londra’daki hukukçulara kadar bu çalışma sistem kullanılıyor.

Hotdesk, zamanının çoğunu ofis dışında yolda çalışanlar için uygun bir çalışma şeklidir. Aynı zamanda kamu kuruluşları veya özel sektör çalışanları için ofis dışında yapılacak görüşmeler için de uygundur.Kısa bir zaman önce Scotland’s Glasgow City Councilın benimsediği bir
plandı. The British Council Offices’ 2011 Guide to Fit Out personel iletişimine yardım etmek, konsantrasyonu geliştirmek ve meslektaşlar arası bilgi alışverişini arttırmak için açık plan ofisi tasarlamayı belirlemiştir.

Özellikle genç çalışanlar veya evden çalışanlar bölgesel olmayan ofisleri sevmektedirler. İngiltere asıllı desking konusunda uzmanlaşmış olan Project Office Furniture şirketinin yaptığı araştırmaya göre 200 ofis çalışanının yüzde 84’ü bu şekildeki çalışma şeklini tercih
etmektedir.

Fakat aynı zamanda bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimisi için el sütünde tutulan bir çalışma şekli olarak görülürken kimisine göre belirsiz ve stres dolu görülebilir.

Arizonan Dianne Wilkinson özel üniversitelerde çalışırken açık planlar ofisinin kilitli olması onun kafasını karıştırmıştır.

Bazı çalışanlar sessiz yerde çalışmayı sevdiğini ve birçok çalışan ile birarada çalışırken konsantrasyonunu toparlamakta zorlandığını düşünebilir. Takım ruhunu hissetmeyi seven fakat yıllardır kendi için çalışan biri olarak bu çalışma şeklinin iddialı olduğunu düşünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir