Günümüzde işini yöneten, iş kuran ve kendini özel sektöre adamış bir çok girişimci, iş adamı çalışmalarını sürdürmek için ofislere ihtiyaç duyar. Olaya sadece iş adamı olarak da bakmamak gerek. Çünkü bir kuruma freelance şeklinde çalışanlar da var kendi işini home-office yapan yapmaya devam eden kişiler de vardır. Bu gibi kişiler fiziksel bir ofis çalışma ortamına ihtiyaç duymasa da müşterilerine ve kendi kesimine daha prestijli gözükmek adına sanal ofislere taşınabilirler. Hazır ofis ile sanal ofis hangi yönlerle birbirinden ayrılıyor? Farkları nelerdir? Kimlerin hazır ofis, kimlerin sanal ofis seçmesi daha uygundur? Bu gibi sorulara değineceğimiz yazının sonunda siz de kendinize uygun ofis türünü seçebilirsiniz.

Hazır ofis ile sanal ofis arasında ince çizgiler vardır. Tabii ki hazır ofis daha kapsamlı ve fiziksel alanı olan bir ofis türüdür ancak prestij açısından sanal ofisi de yok saymamak gerekir.

Hazır ofisler normal bildiğimiz ofis türleridir aslında. Çalışma masası, sandalyesi, dosyaların yer aldığı dolapları olan bir ofis çeşidi. Sanal ofis ise adından da anlaşılacağı gibi ofisi sanala taşımaktır bir nevi. Nasıl yani? Özellikle bahsettiğimiz üzere gerçek anlamda bir ofise ihtiyaç duymayan ancak çalışmalarını sürdürürken daha kapsamlı ve resmi olması açısından sanal ofisler tercih edilebilir.

Bu Ofisler Hangi Meslek Gruplarına Hitap Ediyor?

Hazır ofis ile sanal ofis aynı meslekten kişilere de bünyesinde yer açabilir. Örneğin bir yazılım/bilgisayar mühendisini, programcısını düşündüğümüz zaman eğer bir firmaya bağlı ise mecburen o firmanın ofislerinde çalışmalarını sürdürmek zorunda olacaktır. Ancak kendi işini yapıyorsa tercih tamamen kendine aittir. Çünkü bu kişi fiziksel bir hazır ofiste de çalışabilir sanal ofis eşliğinde istediği yerde de çalışabilir.

Mühendislerin yanında örnek vereceğimiz diğer meslek grupları ise; muhasebeciler, psikologlar, avukatlar ve daha bir çok meslek grubu daha. Hazır ofis ile sanal ofis tüm bu meslek gruplarını içerebilir.

Neden Kamara Hazır Ofis?

Bilindiği üzere ofislerin de, kalitesine, konumuna göre maliyeti vardır. Maliyetin fazla olması kişiyi etkileyeceği gibi bazı yapması gereken planları da ertelemesine sebep olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve daha iyi ortamlarda çalışmaları devam ettirmek için Kamara hazır ofislerini tercih edebilirsiniz. Neden Kamara?

Çünkü Kamara’da biraz önce bahsettiğimiz maliyet kısmından çok fazla etkilenmeyecek hatta kendinizi karlı bile görebileceksiniz. Çünkü uygun kira fiyatları olan ofislerde çalışırken çoğu hizmetten ücretsiz yararlanacaksınız. İşte o yararlanacağınız hizmetler ve hazır ofislerin bir kaç özelliği:

 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri mevcuttur
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Kamara hazır ofislerinde çalışmalarına devam eden bir girişimci için yararlanabileceği tüm imkanlar mevcuttur. Bu imkanlar eşliğinde hem zaman kaybı hem de aşırı bir maliyet kaybı yaşamaz. Böylece çalışma günleri daha da verimli geçecektir. Bu da şu demek oluyor ki Kamara’da girişimci olan bir kişi işlerine daha çok yoğunlaşabilir, eğer varsa ekibini daha iyi organize ederek işlerini daha iyi seviyelere kadar çıkarabilir.

Neden Kamara Sanal Ofis?

Sanal ofisler ne için ve hangi amaçla seçilmelidir? Sanal ofisler yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere gerçek anlamda fiziksel bir ofis ortamına ihtiyaç duyulmadan sadece bir kaç şartın sağlayarak oluşturulan ofis türüdür.

Mesleğiniz ne olursa olsun devamlılığı sağlamak için daha fazla kazanmaya dolayısıyla daha fazla müşteriye ulaşmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl başarabilirsiniz?

Hazır ofisler yerine çalışmalarını home-office, freelance biçimde veya kafe ortamlarında sürdüren kişilerin Kamara sanal ofisleri ile tanışmaları onlar için dönüm noktası olabilir.

Kamara sanal ofislerini seçmeniz bir çok imkandan faydalanacağınız anlamına gelmektedir. İşte Kamara’da sanal ofis seçmenin sizin için faydaları;

 • Ekonomiktir,
 • Prestijlidir,
 • Resmi adres olarak gösterebilirsiniz,
 • Verimlidir,
 • Risksizdir,
 • Müşteri ve çalışan memnuniyeti daha kolay sağlanır

Eğer büyük bütçelerle ofisler kiralamak istemiyorsanız sanal ofisler tercihiniz arasında olmalıdır. Çünkü Kamara’da sanal ofis kiralamanın büyük bir maliyeti olmamakla birlikte hem resmi adres olarak gösterebilir hem de bahsettiğimiz üzere müşterilerinizi kendinize daha çok çekersiniz.

Size ulaşmaya çalışan, sizi arayan kişilere direkt olarak Kamara’da bulunan sekreterler, telesekreterler bağlanarak sizin hakkınızda onlara bilgi verecektir. Gerekirse de size yönlendirerek müşteriler ile iletişim kurmanızı sağlar. Böylece müşterilerinizin size ulaşımı kolaylaşacak hem de zamandan tasarruf yapabileceksiniz.

İşinizle alakalı kartvizit, bir web sitesinin olması da müşterilerin size ulaşmaları adına gerekli yöntemlerden bir tanesidir.

Ayrıca Kamara tarafından sanal ofis kiralasanız bile toplantı yapmanız gerektiğinde Kamara’da yer alan toplantı salonlarını kullanabilir, toplantılarınızı daha verimli biçimde geçirebilirsiniz.

Kamara’da hazır ofis ile sanal ofis hizmetlerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin ofisler hakkındaki tüm detaylara ulaşması adına Sorularla Kamara” adlı makalemizi okumalarında fayda var.

Tüm bu ofis hizmetlerinden yararlanacağınız Kamara’da özetle düşük bütçelere daha iyi koşullarda çalışabilecek, işinize gerekli olan zamanı harcayarak işe odaklanmanızı daha da artıracaksınız.

Ayrıca tüm bunlarla beraber Kamara ortamında bir çok girişimci arkadaşınız da mevcut olacaktır. Çünkü Kamara binden fazla mutlu müşterisine hitap eden bir şirkettir. Dolayısıyla çalışacağınız herhangi bir Kamara şubesinde birden çok arkadaşınız, komşunuz olacak ve Kamara’da yer alan teraslarda onlarla çay, kahve eşliğinde sohbet ederek sosyal açıdan da avantaj sağlamış olacaksınız.

Girişimcilikte başarı ölçütlerinden biri olan kaliteli ofislerde çalışma olayını Kamara’da gerçekleştirerek istediğiniz hedeflere ulaşmanız ve başarılı olmanız dileğiyle… 🙂