Hayatınız tamamen sizin elinizdedir. Sizi yönlendiren şeyler sizin kararlarınız olacaktır. Hiç kimse olduğu konumda sabit kalamaz. Çünkü sürekli değişen ve gelişen bu dünya düzeni, sizin de bu düzene ayak uydurmanızı sağlar. Nitekim girişimciliği hedefleyen, girişimci olan bireyler için sabit kalmak düşünülemez. Değişen olaylar, işler, ortamlar ve çevre kişinin hedeflerini ve çalışma biçimini de doğrudan etkileyebilir. Bu yanlış ve olumsuz bir şey mi? Kesinlikle hayır. Çünkü bu değişim sizin gelişiminize dolayısıyla çalıştığınız belki de yönettiğiniz kurumun, şirketin büyümesine yol açacaktır. Değişken bir dönemde olmanız sizi endişeye düşürmesin. Ancak sorgulamayı da unutmayın. Belki de bu dönemde kendinize hayatınızı değiştirecek sorular sormanız sizin kendinizi daha iyi tanımanızı, konumunuzu daha iyi saptamanızı sağlayacaktır.

Bu sorular nedir peki? Bu sorular sizi, çalışma biçiminizi gerçekten etkileyecek, değiştirecek mi? Bu soruların cevabını ancak bahsedeceğimiz soruları kendinize sorarak ve yaşayarak bulabilirsiniz. İşte kendinize yöneltmeniz gereken ve hayatınızı değiştirecek sorular:

Kimsiniz ve Ne İstiyorsunuz?

Monochrome Photography of a Man Looking In front of Mirror

Kendinizi tanıdınız mı? Ya da tanımaya çalışıyor musunuz? Veya insan kendisini asıl tanır? En başta kendinize objektif bir bakış açısı ile bakmanız gerekir. Yeteneklerinizi, tutkularınızı, isteklerinizi ve geliştirmeniz gereken yönleriniz ne varsa hepsini belirlemelisiniz. Bu belirlemeler sizin kendinizi daha iyi tanımanıza ve neler yapacağınıza dair kararları vermenize itecektir. Kendinize soracağınız ilk soru bu olmalıdır. Çünkü zincirin diğer halkalarına geçmek için ilk başta kendi halkanızı oluşturmanız, yani kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir.

Neyi, Nasıl Yapacaksınız?

Kendinizi tanıdınız, yeteneklerinizi, hangi alanlarda ilgili olduğunuzu keşfettiniz. Sıra neyi yapacağınızda, nasıl yapacağınızda. Bu yolu da yine kendiniz oluşturacaksınız. Çünkü yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi hayatınızı, sizin kararlarınız yönlendirecektir.

Sıra geldi işlerinizin nasıl yapılacağına, nasıl ilerleyeceğine… Unutmayın ki her girişimci kafasında oluşan bir fikrin büyük hayalini kurarak girişimine başlamıştır. Bu ilk başta hayal olsa da sizin yaptıklarınız, yapacaklarınız bu hayallerinizi gerçeğe dönüştürecektir. Ancak çoğu zaman gerçekçi  de olmak lazım. Nerede olduğunuz ile nerede olmak istediğiniz arasında büyük bir mesafe olabilir. Bu mesafenin bağlantısı da ancak planlama ile oluşturabilirsiniz. Neyi yapacağınızı belirledikten sonra planlı ve disiplinli bir çalışma şekli sürdürürseniz işleriniz daha akıcı ilerleyecektir.

Neredesiniz ve Neden Oradasınız?

Man Wearing Black and White Stripe Shirt Looking at White Printer Papers on the Wall

Bir yolculuğa başladığınızda belli bir hedefler koyarak başlarsınız. Amacınız da bu hedeflere ulaşarak daha büyük hedeflere yönelmektir. Peki bunun için bir planlama yaptınız mı? Yaptıysanız da bu planlamanın hangi aşamasındasınız? Hedefinizin kaçta kaçını gerçekleştirdiniz veya istediğiniz noktaya yakın mısınız? Bu tür soruları belli aralıklarla kendinize yönelterek hangi aşamalarda olduğunuzu görmek sizin yol haritanızı daha iyi ortaya çıkarır. Hedefinizi nasıl kendiniz belirlediyseniz bu hedefi yönlendirmek ve sürdürmek de bu sorularla birlikte tamamen sizin elinizdedir.

Çevrenizde Kimler Var ve Size Olan Yararları Neler?

En kritik sorulardan biridir bu. Etrafınızdaki kişiler sizi olumlu/olumsuz etkileyecektir. Olumsuz etkilemesi istemeyeceğiniz en son şeydir. Nasıl ki ne yapmanız gerektiğini, hedefinizi, nasıl yapacağınızı, nelerle uğraşacağınızı girişiminizin başında belirliyorsanız kimlerle, hangi ortamlarda çalışmanız gerektiğini de belirlemelisiniz. Çünkü iş sürecinde en çok onlar yanınızda olacak ve çoğu zaman onlara ihtiyaç duyacaksınız. O kişilerin de belirli seviyede bilgi, birikimleri ve tecrübeleri de olmalı ki size verebileceği en iyi katkıyı versinler. Diğer türlü çokça sorun yaşayabilirsiniz.

Güvendiğiniz Ekibinizle En İyi Ortamlarda Çalışmalarınızı Devam Ettirin

Girişiminizin başında kendinize yönelteceğiniz bu hayatınızı değiştirecek sorular ile çalışmalarınızı sürdüreceğiniz şirket, ofis ortamını kurma aşamasında olacaksınız.

Bir girişimci doğal olarak iyi ofislerde çalışmayı ister. Ofislerin kişiye vereceği katkıyı da göz ardı etmemek gerekir. Nitekim zaman bir girişimci için en önemli kavram olacaktır. Bu zamanı iş dışında harcamak istemiyor ve tamamıyla işinize odaklanmak  istiyorsanız ofis adresiniz Kamara olsun!

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, girişimcilere, şirketlere ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren ve çeşitli imkanlar sunarak daha kolay çalışma alanlarına sahip olmalarını sağlayan bir şirkettir.

Kamara’da çalışmanın ayrıcalıkları:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan faydalanacağınız Kamara ofislerinde çalışmak çok daha kolay! Çünkü sizin çoğu meşgul olmak zorunda kalacağınız işlerle Kamara ilgilenecek ve siz vaktinizi tamamen işlerinize ayırmış olacaksınız. Bu da çalışmalarınıza hız kazandırmakla birlikte başarıları da getirecektir.

Ayrıca Kamara’da çevreniz de geniş olacaktır. Çünkü onlarca, yüzlerce girişimci arkadaşınız, komşunuz olacak ve yine Kamara’nın size sunduğu imkanlardan biri olan terasta çay, kahve ikramları vesilesiyle de o kişilerle kaynaşma fırsatı yakalayacaksınız. Gerek kişisel sohbetler gerekse de işleriniz hakkında sohbetler ederek zihninizi rahatlatabilirsiniz.

Kamara’da tüm bu imkanlar eşliğinde daha rahat bir çalışma ortamı sizi bekliyor olacaktır. Kamara’ya ait diğer tüm detayları “Sorularla Kamara” adlı makalemizde bulabilirsiniz.

Girişimcilikte kendinize yönelteceğiniz bu sorular ve beraberinde vereceğiniz cevaplar sizin iş hayatınızı olumlu yönde etkileyebilir, hız da katabilir. Bundan dolayı bahsetttiğimiz bu hayatınızı değiştirecek sorular size yön verecektir. Bu soruları kendinize sormaktan çekinmeyin ve çoğu zaman kendinizle yüzleşin.