Bu yazımızda hayatınızı değiştirecek anektodlar nelerdir, hangi yöntemlerin uygulanmsı hayatınıza yön verebilir bunlara değineceğiz. İşte yazımızın içerisinde yer alacak alt başlıklar:

  • Şikayet etmeyi bırak
  • Kendinizi yeniden keşfedin
  • Olumsuz insanlardan uzak kalmak
  • Bir beceri seçin
  • Hedeflere bağlı kalın
  • Başarısız olun!
  • Fırsatları değerlendirin

Bazı anlar vardır ki girişimcilikte dönüm noktası diyebileceğimiz nitelikte güçlü yönleri olabilir. Bu, verilecek bir karar, kazanılacak bir müşteri veya kazanılacak bir para olabilir. Aynı zamanda kaybedilecek para veya yapılan hatalar, başarısızlıklar da olabilir. Yani buradan şunu anlıyoruz ki girişimcilik esnek bir süreci ve her şeyin olabileceği bir süreci kapsamaktadır. Kazanılan başarılar kadar başarısızlıkların da olabileceği girişimcilikte her zaman tetikte olmalı ve sürekli kendinizi yenilemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kendinizi sürekli güncel tutmanız elbette ki zor olacak ancak başarının da buna bağlı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu gerçeğin de farkına vararak olabildiğince olumlu şeyler yapmalı ve o istikrarı da sağlamalısınız. Nitekim olumsuz şerler de yaşanacak hatta bazen işler yolunda gitmeyecektir ancak bunun neticesinde ders alınması gerektiğini bilerek hareket etmeli ve hataları minimuma indirmeyi de amaçlamalısınız. Bir kaç anektod ile hem kendinizi yenileyebilir hem de iş yaşamında başarılı olabilirsiniz. Peki nedir bu hayatınızı değiştirecek anektodlar? Hangi yöntemler ile bir adım daha öteye gidebilirsiniz? İşte sizler için derlediğimiz, yapmanız gereken yöntemler:

Şikayet Etmeyi Bırak

Olumsuz giden zamanlarda bahaneyi başka yerde aramak, sürekli şikayetçi olmak sizi çözümden ziyade iyice sorunların içine çeker. Neticesinde içinden çıkılmaz bir hale gelerek sürekli geriye doğru gidersiniz. Bununla karşılaşmamak adına şikayet etmeyi değil de çözümler aramayı, alternatif planlarınızı devreye sokmayı, hatta yeni planlar oluşturmanız gerekmektedir. Kararları tek başınıza değil de ekibiniz dahilinde alırsanız çözüme daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Yeniden Keşfedin

Öğrenme eylemi sadece okul içinde değil hayatın her evresinde var olan bir eylemdir. Yani siz her ne kadar mesleği elinize alıp çalışmaya başladıysanız da hatta büyük şirket sahibi olup ekiplerinizi yönetseniz bile yeni şeyler öğrenmeye her zaman aç olmalısınız. Bu aynı zamanda iş kültürünüzü de artıracakken iletişim yönünden insanlarla olan ilişkinizi de kuvvetlendirecektir. Çünkü özel sektörde sürekli insanlarla bir arada olarak onların sorunlarına çözümler üretmeye çalışacak veya kendi sorunlarınız için onlara danışacaksınız. Hem bu tür sorunlara daha hızlı çözüm üretmek, hem daha sosyal olabilmek hem de kariyerinizde daha ileri gitmek için sürekli öğrenme alışkanlığı kazanmalısınız.

Olumsuz İnsanlardan Uzak Kalmak

Çevrenizi ne kadar iyi seçerseniz işlerinizin başarısı ve getirisi de o yönde fazla olur. Çünkü sizi sürekli motive eden, başarısız olsanız bile işleriniz için mücadele eden kişilerin olması sizin her zaman avantajınıza olacaktır. Bunun tersini düşündüğümüzde ise size sürekli negatif yükleri aşılayan birileri zamanla sizi işinizden bile soğutabilir. Bu kişilerin yanınızda sürekli olması sizi geriye götürmekten, başarısızlıklar ile karşılaşmanızdan başka bir şey olamaz. Ekibinizi bile bu yönden düşünerek iyi seçmelisiniz. Çünkü işlerinizin çekirdeğini ekibiniz oluşturacaktır.

Bir Beceri Seçin

Bir Beceri Seçin

İş hayatınız kadar sosyal hayatınızın da olduğunu unutmayın. Belki de iş hayatınızdaki başarınız veya başarısızlığınız sosyal hayatınızdan kaynaklanacaktır. Kendinizi her zaman iş ile de sınırlandırmamalı, kendinize kafanızı dağıttıracak, zihninizi toparlattıracak aktiviteleri kazandırarak boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Ekstra bir beceri sizi farklı bir yere de sürükleyebilir. Örneğin enstrüman çalma becerisi, dil eğitimleri, programlamaya ilgi duymanız veya yazarlık yapmanız beceri sayılabilecek türdendir. İş dışında bu ve bunun gibi becerilerle uğraşmanız hem sizi zinde turabilecek hem de ufkunuzu genişletecektir.

Hedeflere Bağlı Kalın

Başarı kavramı çok göreceli bir kavramdır. Ancak temel anlamda başarı, kişinin hedeflerine ulaşması ile örtüşebilir. Nitekim sizin çehrenizi değiştirecek en önemli kriterlerden biri de başarınız olacaktır. Başarmak için de her zaman hedeflerinizi takip etmeli, planlarınızı düzenli biçimde oluşturarak hedeflerinize kilitlenmelisiniz. Hedefi sadece kendiniz için değil aynı zamanda şirketiniz yine aynı zamanda ekibiniz için de oluşturduğunuzun bilincinde olmalısınız. Yani bir hedef bütün kitleyi etkileyecek türden olabilir. Siz de hedeflerinize bağlı kalarak ve sürekli hedefleriniz doğrultusunda çalışmalar yaparak işlerinizi daha istikrarlı biçimde ilerletebilir, neticesinde yeni başarılara ulaşabilirsiniz.

Başarısız Olun!

Gerçek bir girişimci, lider olduğunuzu ancak kötü zamanlarınızda göstereceğiniz reaksiyon ile gösterebilirsiniz. Bu kötü zamanlar başarısızlıklarla karşılaşacağınız zamanlar olarak nitelendirilebilir. Öyle ki bazen başarısız olmak belki de gelecek süreci olumlu yönde etkileyebilecek bir olgudur. Önemli olan başarısızlık durumlarından çıkarılabilecek derstir. Neyi nerede yanlış yaptığınızı anlamak, tespit etmek sizin gidişatınız açısından önemlidir. Yüzlerce girişimin bir kaç başarısızlık karşısında pes edilerek yok olduğu da bilinmektedir. Bunu aşmak için kriz dönemleri iyi yönetilmeli ve iyi bir strateji uygulanmalıdır.

Fırsatları Değerlendirin

Co Working Alanları Freelance Çalışanlar İçin Nasıl Avantajlar Sağlar?

Fırsatları Değerlendirin

Bazı anlarda öyle fırsatlar doğar ki, belki de bu zaman dilimleri sizin için dönüm noktası oluşturacaktır. Bu fırsatları iyi değerlendirmek de önemli bir adım olacaktır sizin için. Belki bu tarz fırsatları değerlendirmek büyük risk isteyebilir. Ki, girişimcilik ruhu yüksek kişinin risk alarak çoğu şeyi başarabileceğini de biliyoruz. Bazı fırsatlar da sizin özellikle ekonomik anlamda rahat etmenizi sağlayabilecek türdendir. Kamara da bunlardan bir tanesidir. Ofis olarak loksayonunuzu seçtiğiniz sırada Kamara’yı da seçenekler arasına, hatta en üste almanızda fayda var. Çünkü Kamara’da sizin ihtiyacınıza göre hazır ofis, sanal ofs ve paylaşımlı ofis hizmeti verilmekle birlikte bir çok imkandan da yararlanma şansınız olacaktır. Hem daha sosyal bir çalışma ortamı hem de daha uygun kira fiyatları ile modern ofislerde çalışma fırsatını Kamara’da bulabilirsiniz