Bir çok insan hayatının düzensiz olduğundan şikayetçidir. Peki bu sorunu sorgulayan insan sayısı kaç? Veya sorgularken çözüm üretilebiliyor mu bu sorun için? Ya da düzensiz bir hayat içerisindeyseniz bunun nedenlerini araştırdınız mı? Bazıları da vardır ki düzensiz  bir hayat içinde olduğunu bile bile bu sorunun farkında olmamalarıdır. Hayatın düzene sokulması kesinlikle ama kesinlikle uğraş isteyen bir iştir. Düzensizlik bir kaç farklı yoldan değerlendirilebilir. Ki bunlar zaman düzensizliği, çalışma düzensizliği, planlamada yaşanan düzensizlikler olabilir. Bunların önüne nasıl geçilebilir, hangi stratejiler uygulanarak hayatın düzene sokulması mümkün olabilir?

Gerek girişimciler, işçiler için iş hayatında gerek öğrenciler için okul hayatında gerekse de normal gündelik yaşamda düzeni sağlamak çok da zor bir olay değildir. Sadece içinde bulunduğunuz hayatı önemseyerek hareket etmeli ve planlarınızı gerçekleştirip hedeflerinize ulaşmak adına bu kurduğunuz düzene uymalısınız.

İşte hayatın düzene sokulması için insanların edinmesi gereken bir kaç alışkanlık:

Not Tutma Alışkanlığı

Planlama ile bütünleştirerek uygulanabilecek bir davranış biçimidir. Nitekim not tutmak size çoğu şeyin hatırlanmasını sağlar. Yapacağınız iş çok ve yoğun bir meşguliyet içindeyseniz her işinizi veya işleriniz hakkında ince ayrıntıların hepsini aklınızda tutmanız çok zor olabilir. Dolayısıyla bir şeyi unutma ihtimaliniz yüksektir. Bu unutmanın önüne geçmek için notlar almalısınız. Notlar ya kalem, kağıt kullanarak kendiniz tutmalı ya da dijital ortamları kullanarak almalısınız. Unutmayın ki not aldığınız bir işin bitiminde yanına tik işareti atmanın mutluluğu çok daha başkadır 🙂

Zamanlama Planı ve Son Tarihleri Belirleme

Flat Lay Photography of Calendar

Bir işin içinde olan, işleri yoğun devam eden kişiler için zaman kavramı çok büyük önem taşır. Zamanı verimli kullanmasını bilen bir girişimci hedeflerine daha çok yakınlaşır. Peki zaman nasıl verimli kullanılabilir? Tabii ki yine not tutma alışkanlığınızı burada da faaliyete geçirerek işleriniz için belirli zaman çizelgesi yapmalı ve o plana uymalısınız.

Zamandan kazanmak adına neler yapılabilir? Eğer ofisinizi Kamara ofislerine taşırsanız işleriniz dışında yapmak zorunda olduğunuz işlerden kurtulabilir ve o zamanı kendi işinize ayırarak daha verimli bir çalışma temposu içerisine girebilirsiniz.

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmak

İşlerinizi gerekmedikçe ertelemek sizde ilerde ancak sadece stres ve yük oluşturur. Çünkü her ertelenen iş bir sonraki işle çakışacak ve siz iki iş arasında tercih yapmak zorunda kalacaksınız. Zamanı da verimli kullanamayarak yaptığınız işlerden gereken verimi de alamayacaksınız. Bunu ancak sorumluluğunuzu bilerek işlerinize gereken değeri göstererek aşabilirsiniz. Yani ertelemeden, zamanı geldiğinde o işi yaparak. Zaman problemi yaşayan çoğu kişinin temelinde bu sorun yatmaktadır zaten. Ertelenen her iş sizin planlarınızı da bozacaktır. Buna izin vermeyin.

Düzenlemeye Zaman Ayırın

Düzenli insanların bir alışkanlığı da gerek evde gerekse de ofis ortamlarında eşyalarının yerli yerinde olması ve onlara ihtiyacı olduğunda koyduğu yerden almasıdır. Bu alışkanlığı kazanmak bile aslında sizin düzenli bir birey olduğunuza, olabileceğinize işaret eder. Dağınıklığın önüne geçmek adına yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Bu düzeni sağlamak için eğer ofis ortamında iseniz iş bitimine doğru, evdeyseniz de haftanın belli zamanlarını buna ayırabilirsiniz.

Elinizdeki Fazlalıklardan Kurtulmak

Kullanmadığınız bir çok iş dosyası, kendi eşyalarınız olabilir. Bunlar sizde durmaya devam ederek yer kaplamamalı. Bunlardan kurtulma gibi bir alışkanlığınız da olmalı. Eğer sizin ihtiyacınız yok ancak kullanılabilecek şeyleriniz varsa bunları bağışlayabilirsiniz.

Sorumlulukları Önceliklendirmek

Person Using Macbook Pro on Brown Wooden Desk

Temel prensiplerinizden biri de sorumluluklarınıza öncelik tanıyıp yapmanız gereken işi aradan çıkarmak olmalıdır. Bu alışkanlığı kazanarak hem zaman yönetimini sağlayabilir hem de erteleme gibi bir sorunu aşabilirsiniz. Kişinin kendi sosyal hayatı da vardır elbette. Bu sosyal hayatını, boş zamanlarını daha iyi değerlendirmek adına önce yapması gereken işi yapıp o yükü kendinden atmalı sonra da o yapılan işin ödül niteliğinde boş vakitlerini daha rahat geçirebilir. Aksini düşündüğümüzde, sosyal hayatın daha öncelikli olduğu zaman diliminde sürekli akılda yapmanız gereken iş olacak ve zamanınızı rahat da kullanamayacaksınız.

Sıkı Çalışmak 

Planlarınızı gerçekleştirmek hedeflerinize ulaşmak adına yapmanız gereken en temel şey çok çalışmaktır. Çok çalışmak sizi ileriye taşıyacak en büyük unsurdur. Çalışmaktan şikayetçi olmamalı ve üstüne koyarak devam etmeyi amaç haline getirmelisiniz.

Girişimcileri ve özel sektör mantığını düşündüğümüzde çalışmak daha değerli bir kavram haline dönüşecektir. Çünkü rakiplerinizin de yer aldığı özel sektörde tutunmak sizin gösterdiğiniz performans ve çalışmaya bağlıdır. Özellikle düzen ve organize olmak açısından lehinize durum oluşturmak çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bize hatırlatmaktadır.

Düzeni Kurmak ve İşlere Daha İyi Odaklanmak Açısından Ofisinizi Kamara’ya Taşıyın

Yazımızı içeriğinden de bahsettiğimiz üzere özellikle de zaman planlamanızı yapmanız açısından ve diğer tüm düzenlemeleri gerçekleştirmek için ofisinizi Kamara’ya taşıyabilir ve çalışmalarınızı daha üretken biçimde devam ettirebilirsiniz.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Ayrıca Kamara, girişimcilere bir çok imkan sunarak çalışmalarını daha kolay biçimde yapmalarını da sağlamaktadır.

İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan da yararlanarak çalışmalarınızı sürdürmek size ekstra kazanım sağlar. Düzeninizi sağlama konusunda zorluk çekmeyeceğiniz Kamara’da toplantı salonlarından da yararlanarak toplantılarınızı daha sağlıklı geçirme şansına sahipsiniz.

Eğer uzaktan, freelance veya home-office şeklinde bir çalışmanız varsa Kamara’da sanal ofisten yararlanabilirsiniz. Yine çalışmalarınızı dışarıda sürdürürken sanal ofis olduğu için daha prestijli bir imaja bürünürsünüz.

Sosyal açıdan da yalnız kalmayacağınız hatta sosyal yaşam ile iş hayatını eş zamanda yürüteceğiniz Kamara’da bir çok arkadaşınız ve komşunuz olacaktır. İşten kalan zamanlarda Kamara’da bulunan teraslarda, bahçelerde onlarla çay, kahve ikramları ile birlikte sohbetler kurarak hem kafanızı dağıtabilirsiniz hem de işlerinizle alakalı olası sorunlarda istişare ederek işlerinize çözümler üretebilirsiniz.

Hayatın düzene sokulması açısından bahsettiğimiz bu başlıkları hem iş hem de özel yaşantınızda uygulayarak hayatınızı daha düzenli biçimde devam ettirebilir ve işlerinizden daha verimli sonuçlar alarak istikrarlı bir ilerleme halinde olabilirsiniz.

Hayatın düzene sokulması neyin nerede ve ne zaman olduğu/olacağı ile alakalı bir durumdur. Siz bu planlamayı, zaman çizgisini ayarlayıp sorumluluklarınızın da farkında olursanız düzenli ve başarılı bir hayatın içinde kendinizi bulabilirsiniz.