İşlerinde çok iyi olan, kusursuza yakın bir performans sergileyen kişilerin bile hatalarla karşılaşma durumu vardır. Bu yüzden hatalardan korkmamak gerekir. Belki de yaptığınız hatalar size çoğu olumlu şey katacaktır. Hatalar bize nasıl olumlu şey katabilir? En basiti olaylara bakış açınızı değiştirebilir, nerelerde eksikleriniz var onları görmenizi sağlar.

Hatalardan korkmak sizi endişeye sürükler dolayısıyla işlerinizden verim alamaz başarısız olursunuz. Bunun zararı da hem size hem çalıştığınız şirkete olur. Bunlarla karşılaşmamak için hatalardan korkmamak, hatta hatalarla yüzleşmek gerekir. Peki bu hatalar bize neler kazandıracak? Faydaları neler olacak?

Bu yazımızda karşılaşacağımız hataların bize neler katacağına değinerek gerçekten hatalardan korkmamak gerektiğinin mesajını vermeye çalışacağız. İşte o faydalar:

1-Elinizdeki Fırsatları Kaçırmazsınız

En korktuğunuz veya en çekindiğiniz anlardan yeni bir şeyler yapmak istemezsiniz. Ancak şunu  unutmayın ki her yaptığınız hareket, girişim yaptığınız iş size belli bir şeyler kazandırabilir. Dolayısıyla önünüze çeşitli fırsatlar da sunabilir. Bu olumlu ihtimali de düşünerek hata yapmaktan da çekinmeyerek işlere adım atmanız gerekir. Çünkü o işlerin size ne fırsatlar sunacağı bilinmez. Bu fırsatları değerlendirmek ve fırsatlardan yararlanmak da sizin elinizde olacaktır.

2-İnsanları Hatalarından Dolayı Yadırgamak Yerine Anlayışlı Olarak Karşılarsınız

Belirttiğimiz üzere çok başarılı kişilerin bile yanılma payı, hata payı vardır. Bu olabildiğince doğal karşılanmalı. Bazı kişiler hata yapan insanları oldukça eleştirebiliyor ve bu noktada anlayışsız olabiliyorlar. Buna düşmemeniz gerekir. Burada en çok da empati duygusu devreye girer. Çünkü diğerleri gibi siz de hata yapabilirsiniz. Sizin yaptığınız hatayı başkaları da yapabilir. Bu durumlarda karşı tarafı yadırgamamayı öğrenerek onlara karşı daha anlayışlı olursunuz.

3-Kendinizi Keşfederek Farklı Yollar Çizebilirsiniz

Man With Luggage on Road during Sunset

Karşılaştığınız hatalar sizin kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar. Kendinizin hangi konularda iyi veya kötü olduğunuzu belirledikten sonra atacağınız adımlar da değişebilir. Bu sefer daha çok dikkat etmeye başlar sınırlarınızı genişletirsiniz veya duruma göre daraltabilirsiniz. Yani bir nevi hatalar sizi yönlendirir. Ayıca şunu da belirtmek gerek, hatalar size tecrübe katarak neyin nerede, nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi verir.

4-Yapılan Hatalar Kişiyi Amaçlarına Daha Çok Yaklaştırır

Hata yapmak çok basit bir eylemdir. Her an hatalarla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu hatalar karşısında daha sakin kalıp çözüm yolları aramak sizin bakış açınızı da değiştirecektir. Ayrıca insanlar en çok bir şeyler karşısında risk alarak işe başladığında hata yapar. Risk almak zaten sizin ne kadar kararlı olduğunuzu ve iradenize ne kadar sahip biri olduğunuzu gösterir. Tüm bu özelliklerinizle birlikte risk aldıktan sonra karşılaşacağınız hatalar size aydınlatıcı olur. Hatalar sonucu doğruyu aramanız sizi hedeflerinize daha da yakınlaştırır. Dolayısıyla hedeflerine yaklaşan biri başarıyı da yakalar.

5-Daha Çok Sabırlı ve Sakin Olursunuz

Woman Wearing White Sweater Sitting Beside Table

Hatalar size sabırlı olmayı da öğretir. Bir hata karşısında aceleci davranmadan sakin kafayla durumu toparlar veya konu hakkında bilgili olan kişilerle istişareler yapmak hatalardan daha hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Bu sayede olumsuzluklar karşısında soğukkanlı kalmayı, sabırlı ve sakin olmayı öğrenirsiniz.

Vereceğiniz Kararlar da Hatalı Olabilir

İnsanlar sadece iş yaparken yaptığı hamlelerle değil hangi işi yapacağına karar verirken bile hataya düşebilir. Keza aynı şekilde yapacağı işin nerede yapması gerektiğine karar verirken de hataya düşebilir. Ancak bu hatalar sizden bağımsız gerçekleşen hatalardır. Çünkü gelecekle ilgili bir şey göremiyorsunuz. Peki bu kararlı hatalar nasıl lehimize çevrilir?

Şuan yapmaya devam ettiğiniz işin size uygun olmadığını ilerleyen süreçlerde anlayabilirsiniz. Bunu anladıktan sonra hemen işi bırakma kararı da almamak gerek. Çünkü burada bir çok çözüm yöntemi vardır. Mesela işinizle alakalı bilmediğiniz terimleri araştırıp öğrenmek gibi. Daha çok kişiye ulaşarak bilgilerinden faydalanmak gibi. Bu işi yapmaya kararlı olan kişi için birden çok çözüm yolu vardır. Bu çözüm yollarına başvurarak verdiğiniz kararı kendi açınızdan lehinize çevirebilirsiniz.

Yer seçimi konusunda da hatalı karar vermiş olabilirsiniz. Peki verdiğiniz kararın hatalı olduğunu nasıl anlarsınız? Eğer işiniz için seçtiğiniz ofis sizin isteklerinizi sağlamıyor, yeterli değil ve sizi çok yoruyorsa işte o zaman verdiğiniz kararın hatalı olduğunu anlarsınız. Bu hatalı kararı da ancak iyi ofisleri tercih ederek, iyi olan ofislere taşınarak lehinize çevirebilirsiniz.

Bu noktada Kamara ofislerini tercih edebilirsiniz. Çünkü Kamara’da girişimcilerin isteyebileceği ve rahatça çalışabileceği ortamlar mevcuttur.

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine ve şirketlere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir şirkettir. Kamara’da sadece ofis kiralamayacak bir çok imkandan da yararlanabileceksiniz.

İşte Kamara’da yararlanacağınız imkanlar;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Tüm bu imkanlardan yararlanacağınız Kamara’da zaman açısından oldukça faydalanacaksınız. Çünkü meşgul olacağınız tüm işlerle Kamara ilgilenecek ve size işe odaklanmanız için gerekli zaman fazlasıyla kalacaktır. Bu zaman dilimi içerisinde işlerinizi daha verimli bir şekilde yürütebilir dolayısıyla daha az hatayla yolunuza devam edebilirsiniz.

Kamara bünyesi içerisinde girişimci olarak çalışmanın size faydalarından biri de sosyalliğinizin artacak olmasıdır. Çünkü bahsettiğimiz gibi Kamara binden fazla kişiye hitap etmektedir. Dolayısıyla diğer girişimciler ile arkadaş, komşu olabilir ve güzel bir ortam kurabilirsiniz.  Bununla birlikte işlerinizde karşılaşacağınız olası problemleri istişareler halinde çözebilirsiniz. Sohbet ettiğiniz kişilerin işleri ile alakalı ekstra bilgiler öğrenerek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

Tüm bunlar gerçekleşirken maliyet açısından da çok bir şey kaybetmeyeceksiniz. Çünkü çoğu imkandan yararlanmak ücretli değil, hepsi kiraya dahil biçimdedir. Esnek ve rahat çalışma ortamlarının olduğu Kamara’ya ofisinizi taşımak sizi mesleğinizde başarı olarak bir kaç adım ileride olmanıza vesile olacaktır.

Hatalardan korkmamak adına uygulamanız gereken tüm bu yöntemleri gerek iş hayatında gerekse de kendi özel hayatınızda uygulayarak hata oranını en aza indirebilir ve çözüm yolları oluşturarak kendi yolunuzu kendiniz açabilirsiniz. Bu yüzden hatalardan korkmamak gerekir.

Kamara ofislerinde, hatasız bir biçimde çalışıp başarıya ulaşmanız dileğiyle…