fbpx

Hangi İşi Yapabilirim Sorusunu Yanıtlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Rotasını, hedefini tam belirlemeyen, aklında çeşitli soru işaretleri olan ve arada kalan bir çok girişimci adayı vardır. Genellikle ya üniversite yıllarında okumaya devam eden kişilerde ya da yeni mezun kişilerde görülür bu olay. Acaba hangi sektöre atılsam, hangi işi yapabilirim, bitirdiğim bölüme devam mı etsem gibi sorular sorabiliyorlar kendilerine, ki bu çok doğal olmakla birlikte süreç uzadıkça yanlışa da dönüyor. Nasıl mı?

Zaman kavramının önemini hepimiz biliyoruz. Girişimcinin zamanı iyi kullanması gerektiği de aşikar. Peki bu zamanı hangi işi yapsam diye düşünüp süreç uzatılırsa ne gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilir? En basiti gün geçtikçe stres artar, düşünceler değişir veya her an bu işlerden de vazgeçebilirsiniz. Doğru zamanda doğru kararı vermek çok önemlidir. Hem bu nokta atışı bir davranış olur.

“İş kurmak istiyorum, hangi işi yapabilirim, nelerle uğraşabilirim?” gibi sorular ile karşı karşıyaysanız ve net bir cevap veremiyorsanız bu size daha çok soru işaretini de getirecektir. Bu yüzden de belirttiğimiz gibi işten vazgeçilebilir ve genç kesimin bu alana bakmasında tedirginlik olabilir. Peki bunun önüne nasıl geçebilir ve kendimizi istediğimiz, net bir işe adım atarken bulabiliriz.

Bu yazımızda çeşitli başlıklar altında genç girişimcinin kendini bir işe nasıl hazırlayabileceğini anlatacağız. Bu adımlar sayesinde umarız ki kafalardaki soru işaretleri gider. Dilerseniz başlayalım..

1-Hangi İşi Yapabilirim Demeden Önce Kendini Tanı

kendini, tanımak ile ilgili görsel sonucu

Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Hangi işlere yatkınsınız? Kendinizde olan yetenekleri görebiliyor musunuz? Gerçekten “Hangi İşi Yapabilirim” sorusunda cevap verebilecek misiniz ya da? Bu sorulara cevap vererek başlayabiliriz aslında. Böylece kendimizi daha iyi tanıyabiliriz. Öncelikle okulda okuduğunuz alana ve kendi yeterliliğinize bakın. Eğer bu alanda devam edecek kadar kendinizi pişirmişseniz ve yapabileceğinize inanıyorsanız bu alana yönelin ve ilerleyin. Ancak çoğu girişimci kendi işini kurarken alanından bağımsız düşünür ve farklı işlere yönelir. Eğer siz de böyle olmak istiyor, farklı işlere yönelmek amacındaysanız yine kendinizdeki yeteneklere ve ilgi alanlarınıza bakın. Sevmediğiniz bir işi de asla yapmayın çünkü o size bir yerden sonra hem bir şey katmayacak hem de bunaltıcı olacaktır.

Kendine sorular sor, hangi alana ilgili iseniz o alanda kendi yeteneklerini keşfet ve kendini geliştirmeye başla. Sonrası mı? Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir.

2- Bulunduğun Ülkenin Dinamiklerini Bil!

özel sektör ile ilgili görsel sonucu

İş kurarken de tek yönlü düşünmemelisiniz. Farklı bakış açılarından olaylara bakmalısınız. Örneğin yaşadığınız ülkede bu işi yapan kimler, hangi ünlüler var? Bu iş ülkenin ihtiyaçlarını ne derecede karşılayabiliyor? Ben ne yaparsam ülkeme faydalı olabilirim gibi soruların da cevaplarını bulmalı ve işinizi o yönde kurmalısınız.

3-Atılacağın Sektör Hakkında Bilgi Sahibi Ol!

Kendini tanıdın, ülkenin gereksinimlerini araştırdın sıra geldi atılacağın sektörü tanımaya. Öncelikle sektörün neye, nasıl hizmet ettiğine ve geleceğine bakın. Bu sektörün geleceği var mı ve iş alanları ne bunları araştırarak sektörü tanımaya devam edin. Ve bu sektörler uğraşanlara bakın, yani rakiplerinizi, rekabet edeceğiniz kişilere bakın daha öncesinde neler yapmışlar diye. Siz de bu yönde ekibinizi tamamlayarak yeniliklere imza atabilir, farklı işlerde kendinizi bulabilirsiniz.

4-Ekonomik Dengenizi İyi Kurun, Finansman İhtiyaçlarını Belirleyin

sermaye ile ilgili görsel sonucu

Neredeyse adımların çoğunu tamamladık sıra geldi iş kurma aşamasındaki en önemli adımlardan birine: Sermaye. Karar verdiniz, ülkenin dinamiklerini tanıdınız, sektörü araştırıp öğrendiniz, mesleki deneyim ve tecrübe de zamanla oluşacak ancak işi nasıl kuracağız? Tabi ki finansal bütçeyi iyi ayarlayarak işi başlatmak. Girişimde sermaye olmazsa olmaz adımlardan biridir.

5-Kendine Güven ve Cesaretli Ol

Şüphenizin olmaması lazım girişimcilikte. Tereddüt etmemelisiniz. Bunları yapmanız için de girişimci ruhunuz yüksek olmalı. Yani bir nevi cesaretli olmalısınız ve kendinize güvenmelisiniz. Çevrenizden gelen olumsuz görüşleri aldırmamalı, size gelen desteklere odaklanmalısınız sadece. Aynı zamanda risk de taşımalısınız. Nitekim başarılı girişimcilerin neredeyse hepsi tesadüfen değil isteyerek ve bir şeylerden feda ederek başarıya ulaşmışlardır. Siz de bunlardan biri olma adayısınız, bunun için sakın vazgeçmeyin, pes etmeyin, yenilebilirsiniz ancak tekrar ayağa kalkma iradesini kendinizde bulun. Güven ve cesaret sizin kendinizde oluşturduğunuz “Hangi İşi Yapabilirim” sorusunun cevabını vermekte çok yararlı olacaktır.

BONUS MADDE 🙂 

Önce hangi işi yapabilirim düşüncesiyle bu yola çıktınız ve adımları sırasıyla geçerek işi kurmaya, girişimciliğe karar verdiniz. Peki girişimci işlerini nereden yürütmeli? Ofisleri nasıl olmalı? Tabi ki kaliteli ve vazgeçilmez olmalı. Bunun için o kadar işlerin arasında bir de ofis aramak, ofis için ihtiyaçları düşünmek zorunda kalmayın. Kamarada bunlar zaten mümkün, sadece bilgisayarınızı masaya kurarak, ekibinizi de yanınıza alarak işe koyulabilirsiniz.

Neden mi Kamara?

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Kamara, 7 farklı şubede binin üzerinde müşteriye hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir şirkettir. Sizde ofisinizi Kamaraya taşıyarak çok iyi imkanlardan yararlanabilirsiniz. Nedir bu imkanlar?

 • Rahat çalışma ortamı,
 • Profesyonel sekreterya,
 • Siz olmadığınızda telesekreter,
 • Resepsiyon,
 • Fiber internet, su, elektrik gibi giderlerin hepsi kiraya dahil,
 • 7/24 güvenlik,
 • Ofis temizliği,
 • Sınırsız servisler

Ayrıca sadece ofislerle de sınırlı kalmayıp toplantı salonlarını da kullanabilirsiniz, bunlar Kamarada mümkündür.

Yine sizin gibi bir çok girişimci, ofislerinde işlerini sürdürürken sizinle komşuluk yapacak. Bu, sizin sosyal olmanıza yarayacak ve yeni arkadaşlıklar edineceksiniz. İşten kalan zamanlarda sınırsız çay kahve ikramlarıyla koyu bir sohbette bulabilirsiniz kendinizi.

Ve daha fazla imkanla tanışmak için Kamaranın şubelerine uğrayabilir daha yakından görebilirsiniz. Kamara ofislerinin bulunduğu şubeler:

 • Bostancı,
 • Şişli,
 • Levent,
 • Altıntepe,
 • Altunizade
 • Beyoğlu
 • Zorlu Center

Size uygun şubeye giderek Kamarayı daha yakıdan tanıyabilirsiniz.

Görüldüğü üzere genelde genç girişimci adaylarının şüpheyle yaklaştığı iş kurma düşüncesi ve aşamaları çok da kafaya takılacak türden değil. Çünkü hepsi mümkün olabilecek, yapılabilecek şeylerden oluşuyor, ki örnekleri de çok bunların. “Hangi İşi Yapabilirim” diye çok düşünen girişimci adayları için bu yazımız onlara bir yol haritası çizecektir umarım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir