Güvenilir Esnek Çalışma İçin 5 Öneri

Esnek çalışma saati nedir? Özellikle de girişimcilik anlamında çok önemli bir konuma sahip olan zaman kavramının son derece iyi biçimde kullanılması gerekmektedir. Bu kapsamda girişimcilerin iş dünyası içerisinde esnek çalışma gösterebilmeleri için birkaç etkenle birlikte çalışma düzenlerini de oluşturmaları gerekmektedir. Bu alanda güvenilir snek çalışmaları için önerileri dile getireceğimiz bu yazımızda şu alt başlıklara yer vereceğiz:

  • Korkulara çözümlerle yaklaşın
  • Takım arkadaşlarınızla bağ kurun
  • Test edin
  • Performansınızı ölçün
  • Esnek çalışmanın iş yerine katkıları
  • Hazır ve sanal ofisin pozitif katkısı

black and white surreal clock monochrome my post

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esnek çalışma saatleri ile çalışmanın birçok avantajı ve dezavantajı var. Bu şekilde çalışmanın dezavantajlarından biri de işvereninizin sizin yeteri kadar çalışmadığınızı, işleri geçersiz bahanelerle ertelediğinizi düşünebilecek olmasıdır. Çalışanla yönetici arasında güvene dayalı bir ilişki olması hem çalışan hem de firmanın müşterilerle olan ilişkisi için oldukça önemlidir.

Araştırmalar çalışanların büyük bir bölümünün esnek çalışma koşullarında faaliyetlerini sürdürmeyi istediklerini ortaya koymuştur. Peki hem esnek çalışarak hem de yöneticinize internette sörf yapmadığınız veya yangelip yatmadığınız hissini nasıl vereceksiniz?

Yöneticinizin size, istediğiniz yerde çalışma kolaylığı, üretkenliğinizin yüksek olacağı bir tarzda çalışma koşulu sağlaması ve faaliyetlerinizde sizi “sonuçlar” üzerinden değerlendirmesinin daha anlamlı olacağını düşünebilirsiniz. Fakat bu tarzda bir çalışma sistemine kavuşmak hiç de kolay değildir.

İşte size söylemesi kolay olan bu sisteme kavuşmak yolunda yöneticilerinizi ikna edebilmenizi sağlayacak 5 ipucu;

Korkulara Çözümlerle Yaklaşın

Arada sırada ofisten ayrılmak iş dengelerini düzenlemek için size yardımcı olabilir. Yöneticiniz sizi iş yerinde görmediğinde çalışmaya yeteri kadar ağırlık vermediğinizi düşünebilir. İşvereninizin bu kaygısına çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Çalışma takviminizi, hangi aşamada olduğunuzu patronunuzla paylaşmalı ve telefon e-posta gibi araçlarla sürekli ulaşılabilir olmaya özen göstermelisiniz.

Takım Arkadaşlarınızla Bağ Kurun EuroLeague basketball teamwork go team team work

 

 

 

 

 

 

 

 

Esnek çalışma konusunda sadece bağlı olduğunuz yetkilinizi değil çalışma arkadaşlarınızın kaygılarını da gidermelisiniz. Çalışma arkadaşlarınızla iletişimde kalıp, işleri birlikte ilerletmeye görüş alışverişi yapmaya gayret etmelisiniz. Teknoloji bu işi oldukça kolaylaştırdı; Skype, Google Hangouts gibi araçlar size yardım edebilir.

Nitekim girişimcilik dünyasında başarını temel etkenlerinden biri de şüphesiz takım olarak hareket etmektir. İnsanların ki özellikle de yöneticilerin bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Takım dayanışması verimli işleri de beraberinde getirecektir.

Test Edin

Kendiniz ve yöneticiniz için belli zaman aralıkları belirleyip çalışmalarınızı, kaydettiğiniz ilerlemeyi değerlendirebilirsiniz. Değerlendirmelere göre çalışma programınızı şekillendirebilirsiniz. Çalışmaların doğruluğunu sürekli olarak test ederek aslında çalışmalardaki yer alan yanlışları görmeniz mümkün olacaktır. Bu anlamda sizler de birçok çalışmanızı test ederek çeşitli yaptırımlarda da bulunabilirsiniz.

Performansınızı Ölçün

Yöneticiniz için önemli olan görece performanısınızdır. Hedeflerinizi, gerçekleştirdiğiniz ilerlemeyi ölçerek yöneticinizle paylaşın. Üzerinde çalıştığınız projeniz ile ilgili günlük, haftalık raporlar sunmalı, yapılacak listelerinizi yöneticiniz ile paylaşmalısınız. Böylece o da sizin hangi aşamada olduğunuz konusunda bilgilenebilecektir. Zaman zaman işvereninize durum bilgilendirilmesi yapmanız da faydalı olacaktır.

Esnek Çalışmanın İş Yerine Katkıları

Esnek çalışma koşullarına sahip olmak istiyorsanız, sizin de esnek olmanız gerekir. Bu akıllı telefonunuz ile devamlı maillerinizi incelemeniz, acil mailler haftasonu dahi yanıtlamanız veya sürpriz bir toplantıya hemen video konferans yöntemi ile katılabilmeniz anlamına gelmektedir. İşinize verdiğiniz bu 7/24 ulaşılabilirlilik, sizin işinize ne kadar önem verdiğinizin herkesçe anlaşılmasını sağlayacaktır.

HAZIR VE SANAL OFİS’İN POZİTİF ETKİSİ

İş dünyasında karşılıklı güvenin yanı sıra işe odaklanma da son derece önemlidir. Studio Offices Hazır Ofis ve Sanal Ofis hizmetleri ile size ve çalışanlarınıza pek çok avantaj sunuyor. Firmamız güçlü teknoloji ve telefon altyapısı, profesyonel sekreterlik hizmeti ile kusursuz bir iletişim hizmeti sunuyor. Bunun yanı sıra ustaca dizayn edilmiş kullanıma hazır kaliteli ofis eşyalarına sahip ofisinizle, iş yeri arama, iş yerindeki tadilat, yenileme gibi zaman kaybettirici unsurlardan kurtulun. Studio Offices hazır ofis seçeneği ile işiniz dışında sizi hiçbir şeyin meşgul etmesine izin vermiyor. Çalışmanıza ara verdiğiniz zamanlarda ise dinlenme alanlarını, sıcak içecekleri keyifle kullanabilirsiniz. Studio Offices olarak, siz ofiste değilken sizlerin gözünüz kulağınız oluyor ve esnek çalışma koşulları ile faaliyetlerinizi rahatlıkla sürdürebilmenizi sağlıyoruz.