İnsanları neler yönetir sorusuna hayalleri ve hedefleri cevabını rahatlıkla verebiliriz. Nitekim hedefi olan, bir noktaya ulaşmak isteyen kişilerin o noktaya ulaşma çabası tamamen hedefleri içindir. Peki hedefiniz ne kadar güçlü? Güçlü hedefler nelere bağlıdır? Hedefinizin güçlü olduğunu ona attığınız adımlarla, gerçekçi olmanız ile bağdaştırabilirsiniz. Eğer hedefinizden şaşmaz ve kararlı biçimde odaklanırsanız sizin hedefiniz güçlü bir hale gelecektir.

Bir diğer ölçüt ise hedeflerinizi uzun vadede tasarlayacak olmanızdır. Kısa vadeli hedefler genelde o an için kurulan hedeflerdir ve büyük bir etkisi olmaz. Ancak siz uzun vadeli hedeflere ulaşmak için kısa vadeli hedeflere de ihtiyaç duyar ve bu kısa vadeli hedeflerin birleşimi sizi uzun vadedeki hedefinize götürür. Yani hedefleriniz için uygulayacağınız her yöntem birbiriyle bağlantılı olmaktadır.

Bu yazımızda hedef kavramına daha yakından bakmaya ve güçlü hedefler için bir kaç ipucuna değineceğiz. İşte güçlü hedefler için ipuçları:

Konumunuzu Değerlendirin

İleriye açılmanın yolu şuan ki konumunuzun farkında olmanız ile alakalıdır. Şuan neler yapıyorsunuz, neredesiniz, hangi konumdasınız? Bu sorulara yanıt aldıktan sonra şu kilit soruyu da sormalısınız: Bunlar bana yeterli mi?

Bu sorunun cevabı “hayır” ise girişimcilik profili için adımları atmaya başlarsınız. Ancak bulunduğunuz konumu da dışarıya yansıtmalısınız. Yani gideceğiniz yolu nesnel bir biçimde belirlemeli ve adım adım ilerlemelisiniz.

Hayal ve Hedeflerinizi Belirleyin

Group of People Holding Posters

Gidilecek yol var ama varılacak nokta neresi? Varılacak noktaya hedef diyoruz tabii ki. Hedefinizi belirledikten sonra siz de göreceksiniz ki adımlarınızı daha sağlam atacaksınız. Siz zaten bir şeylere sahipsiniz. Hedefiniz, sizin neyi istediğinizdir. Ne istediğinizi bilen bir kişinin çalışmaları daha verimli geçer. Diğer türlü ne için çalıştığını bilmeyen biri için girişimcilik bir hayal olarak kalır.

Hedeflerinizi Analiz Edin

Güçlü hedefler aynı zamanda analiz de edilmelidir. Peki bu neye göre analiz?

Öncelikle zamana duyarlı mı? Planladığınız zaman sizi hedefinize götürmek için yeterli mi bunu belirleyin. Sonrasında gerçekçi bir hedef olduğuna karar verdiniz mi? Gerçekçi hedef ulaşılması daha mümkün olan hedeftir. Bu da tabii ki sizin imkanlarınıza, bütçenize ve çalışma biçiminize bağlıdır.

Sorumluluk Sahibi Olmak 

Photo of Woman Using Her Laptop

Hedefiniz belli, konumunuz belli ancak planlamalarda aksaklıklar, istenmeyen olaylar ve bunun gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlar çok doğal olmakla birlikte aşılacak da durumlardır. Bunları aşmak ve yine hedeflerinize odaklanmak yine sizin yetenekleriniz dahilindedir. Nedir bu yetenek?

Lider olma, yönetme becerisi diyebiliriz buna. Nitekim bünyenizde çalıştıracağınız ekibiniz tamamen şirkete ve size bağlıdır. Onları doğru bir şekilde yönetmek de sizin elinizdedir. Bu sorumluluğu almak şirketin tüm seyrini değiştirecektir. Sorumlu olmak ile olmamak arasındaki ince çizgi şirketinizin kaderini değiştirebilir. Bundan dolayı sorumlu bir girişimci olmakta fayda var.

Gereken Fedakarlığı Göstermek

Güçlü hedefler doğrultusunda yapacağınız her iş direkt hedefinizi etkileyecektir. Bundan dolayı bazı noktalarda göstereceğiniz fedakarlıklar da önemlidir. Zaten girişimci olmak rahatından, uykusundan ve sosyal yaşantısından ödün vermektir. Bu saydıklarımızı ön plana atan girişimcilerin hedeflerine ulaşması ertelenebilir. Tüm bu fedakarlıkların hepsi de sizi çalışmaya teşvik eder ve girişiminiz daha verimli geçecekken hedefinize ulaşmak da bir o kadar kolay olur.

Güçlü Hedefler İçin Tercihler de Çok Önemlidir

Hedeflerinize ulaşmak için vereceğiniz her karar büyük önem taşır. Bunların başında da tabii ki girişiminizi devam ettireceğiniz ofis, şirketler de gelmektedir. Nerede, hangi lokasyonda, hangi şartlarda girişiminizi sürdüreceksiniz?

Bunları belirlemek ve bir düzene oturtmak elbette zaman alır ancak nokta atışı bir karar vermeniz tüm seyri değiştirecektir.

Bu noktada Kamara ofisleri ile tanışmak girişimcilikteki sürecinizi hızlandıracaktır. Neden Kamara ofisleri?

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren şirkettir. Kamara’da ayrıca toplantılarınızı daha verimli yapabileceğiniz toplantı salonları bulunmakla birlikte kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz ortamlar da yer alır.

Ayıca Kamara’da girişiminize devam etmek çeşitli imkanlardan da yararlanmak demektir. Bu imkanlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7/24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Bu imkanlar neticesinde işlerinize daha iyi odaklanmak mümkündür. Çünkü diğer uğraşla için zaman harcamayacak ve zamanınızın büyük bir kısmını işlerinize vereceksiniz. Bu da sizin fazla çalışmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uygun kira fiyatlarını da baz aldığımızda giderleriniz de normal olacaktır. Ekstra bir gideriniz olmamakla birlikte giderlerin çoğu zaten Kamara tarafından karşılanacaktır.

Kamara’da girişimci olmak sosyal bir ortamda olmanız demektir. Çünkü Kamara’da sizin gibi onlarca hatta yüzlerce gerek aynı gerekse de çeşitli sektörlerden kişiler yer alacaktır. Bu kişilerle arkadaşlık, komşuluk yaparak sohbetler kurabilir işleriniz hakkında fikirler de edinebilirsiniz.

Ayrıca güçlü hedefler doğrultusunda gelir kaynağınız olan müşterilerinizin memnuniyeti de çok önemlidir. Onlara iyi hizmet vermek ortaya iyi ürünler çıkarmak tüm bu imkanlar ve sizin verimli çalışmanızın sonucu olacaktır.

Nitekim iş hakkında görüşmeler için gelen müşterileriniz, ziyaretçileriniz çalışma ortamınız ve profesyonelliğinizi gördüklerinde güvenleri artar. Bu da müşteri zincirinin artmasına vesile olur.

Güçlü hedefler, arkasında durulduğu sürece daha da güçlenir. Siz de hedeflerinizi güçlü olması ve hedeflerinize daha sağlam odaklanmanız açısından bahsettiğimiz ipuçlarını iş hayatınızda uygulamalı ve o istikrarı sağlamalısınız. Diğer türlü hedeften sapmalar olabilir ve dolayısıyla başarısızlıklar ile karşılaşabilirsiniz.