fbpx

Girişiminizi Sağlamlaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Girişimler yapılmadan önce bir fikir ve düşünce sürecinden geçilir. Daha sonra uygulamaya başlanılarak işe koyulur. Girişimi başlatmak için de yine bir kaç adımdan geçmiş olmanız gerekecektir. Girişimleri de bir insan veya varlık gibi düşünebiliriz.  Önce doğar, sonra gelişir ve büyür. Girişimler de böyledir. Ne kadar girişiminizin arkasında durur ve gereken desteği verirseniz o kadar geliştirirsiniz ve girişiminizin ömrü uzar. Yani girişiminizi sağlamlaştırma aşamasında nokta atışları yapmalısınız. Nasıl mı? Bu yazımızda girişiminizi sağlamlaştırmak için neler yapmanız gerektiğini bir kaç başlık altında açıklamaya çalışacağız. Siz de girişimlerinizi daha sağlam ve geliştirilebilir yapmak istiyorsanız bu başlıkları dikkate alarak hayatınızda yer edindirin ve uygulayın.

1-İşinizden Ayrılmayın

İstikrar ve sabır kavramları size neleri çağrıştırıyor? Bu başlığı iki yönden düşünebiliriz aslında. Gerek bir şirkette veya ofiste patron, girişimci olun gerekse de o şirket türlerinde normal bir çalışan. Ne olursa olsun işinizi bırakmamalısınız. Neden mi?

Girişimcilerin işi bırakma nedenlerinde genelde başarısızlık yatar. İleriye gidememe durumu ve başarısızlık beraberinde korkuyu da getirebilir. Ancak girişimci insanlar bunları göze alarak girişimlerine başlamadı mı zaten? Siz de gerçekten girişimci olduğunuza inanıyorsanız önünüze çıkan ilk engelde işten kaçmak yerine içinde bulunan durum nasıl olumluya çevrilir onu düşünmeniz gerekiyor.

Çalışan için de durum farklı değildir. Belki fazla baskıya gelemiyor olabilirsiniz. Ancak iş kuralları bunu da gerektirebilir. Aklınızda kendinizce uygulamak istediğiniz bir girişimcilik fikri de olabilir. Ancak bunun size karşı galip gelmesine izin vermeyin. Çünkü garanti olacağından sizin bile haberiniz yok. Bu gibi istek ve hayallere kapılarak işten kopma evresine gelen çalışanların neredeyse hepsi yanlış karar vermiştir. Nitekim ne kadar girişimci olsanız da çalışan da olsanız hayata devam etmek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundasınız. Siz de girişimcilik fikrine çok kapılmadan önce işinize odaklanmayı bilmeli ve o süre zarfını boş geçirmemelisiniz. Girişimcilik fikrini ise yine istediğiniz zaman düşünebilirsiniz. Ancak en temel nokta, önünüze ilk engel çıktığında veya olaylar istenmedik biçimde devam ederken hemen işten ayrılmamaktır. Yoksa sizin adınıza gerçekten kötü sonuçlar doğurabilir.

2-Beklentinizi Düşük Tutun

Girişimciliğe başlamış da olabilirsiniz hala girişimcilik fikrini düşünüyor da olabilirsiniz. Ancak tüm bunlar yaşanırken belki de  yapmamanız gereken ilk şey fazla yüksekten uçmak olacaktır. Başarının ve belli büyük kazançların belli zamandan sonra geleceğini unutmamalısınız. Beklentiyi yüksek tuttuğunuzda elde edeceğiniz başarılar bile size az gelecektir ve bu, sizin işten soğumanıza bile etki edecek cinstendir. Bundan dolayı beklentiyi ideal bir noktada tutmak en makul olan şeydir. Başarılı veya başarısızlıklarda elde edeceğiniz tecrübe ve yanında gelen motivasyonla birlikte daha iyi noktalara geleceğinizden şüpheniz olmasın.

3-Patronluk Havasına Kapılmayın

Man Holding White Teacup in Front of Gray Laptop

Patron olmak ile bütün her şey bilinmez. İş sürecinde de girişimciler kendilerini alanında geliştirmeli ve üstüne yeni şeyler katmalıdır. Patron olmakla sadece bir ekibi yönetmeniz ilk akla gelen şeyedir. Bu havaya çok kapılmadan o ekibinizle birlikte yapacağınız işlerde fikir alışverişi ve hatta görev de alabilirsiniz. Bu sayede hem kendinizi geliştirmiş olacaksınız hem de patronluk havasına aşırı biçimde kapılmayacaksınız.

4-Giderlerinizi İyi Hesaplayın

Black Point-and-shot Camera Near Macbook Pro

Belki de girişiminizi sağlamlaştırmak için en temel adımlardan biri ekonomik boyuttur. Çünkü siz bu işi başlatmak için ortaya büyük bir sermaye de bırakmış olabilirsiniz. Sürekli kar yapmak isteyecek ve zararı karşılayacak parayı kazanmak isteyeceksiniz. Ancak bunları yaparken yine planlı bir süreç içinde giderlerinizi de hesaplamanız gerekecektir. Bu sayede her şey somut biçimde önünüzde olacak ve kendi ekonomik istatistiğinizi kendiniz çıkaracaksınız.

5-Paranızı İdareli Kullanın

Özellikle de girişiminiz başındaysanız buna ayrı bir özen gösterin, dikkatli harcama yapın. Çünkü yapabileceğiniz herhangi bir lüks harcama beraberinde diğer harcamaları da getirecek ve size kalan kısım çok çok az olacaktır. Yani daha başlarken zarara uğramış da olabilirsiniz. Her şeyin öncelik sırasına göre alınması gerektiğini vurgulayarak çalışanlarınız veya ortaklarınızın da fikirlerinin bu yönde olmasına dikkat edin.

Peki para nasıl idareli kullanılabilir? Girişiminizi sağlamlaştırmak ve ilerletmek adına sermayenizin ve kazancınızın da sağlam olması gerekmektedir. Parayı idareli kullanmak demek de aslında boşa harcamamaktır. Peki bir girişimci hem az para harcayıp hem de kaliteli hizmetler almak istiyorsa ne yapmalıdır?

Ofisler üzerinden gitmek gerekirse, girişimcinin işlerini yürütmesi adına ilk gereksinim duyduğu şeydir aslında ofis. Ofisin sıradan ve bakımsız olması da girişimcinin dışarıdan göründüğünde prestijini düşürebilir bir bakıma. Ofisin tam, donanımlı ve ayrıca size kaliteli hizmet etmesini istiyorsanız eğer paraya da kıyacaksınız aslında. Sekreteriniz, ofis ekipmanları, mobilyalar ve üstüne ofis faturaları derken baya bir masraf çıkıyor ortaya.

Az Para Harcayarak Kaliteli Ofislerde Çalışabilirsiniz!

Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Evet, daha az para harcayarak çok daha kaliteli ofislerde çalışma imkanınız var. Nasıl mı? Kamara sayesinde tabi ki.

Kamara nedir, neye hizmet eder buna açıklık getirelim.

Kamara, yedi farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve bunların yanında toplantı salonları gibi imkanları da sunarak müşterilerine kaliteli çalışma ortamları sağlıyor.

Kamara Ofislerinde Hangi İmkanlardan Yararlanacaksınız?

Kamara ofislerinde bir çok imkandan yararlanacak ve sadece işinize odaklanacaksınız. Peki bu imkanlar nelerdir birlikte bakalım.

  • Rahat çalışma alanları
  • Profesyonel sekreterya
  • Resepsiyon hizmeti
  • Temizlik hizmeti
  • Elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin hepsi kiraya dahil
  • Fiber internet
  • Sınırsız çay, kahve ikramı

Görüldüğü üzere sizin bu kaliteli ofisler için ekstradan para ödeme durumu olmayacaktır. Girişiminizi sağlamlaştırmak adına kaçırılmayacak bir fırsat olarak değerlendirilebilecek bir durumdur bu.

Kamara’da imkanlar ve olanaklar bununla da sınırlı kalmıyor tabi. Sizin gibi yüzlerce girişimci ile arkadaşlık, komşuluk yapma fırsatı da doğacaktır. İşten kalan zamanlarda bu kişilerle sohbet edebilir, işler hakkında istişarelerde bulunabilirsiniz. Tabi ki yine Kamara’nın çay, kahve ikramları eşliğinde.

Yine müşteri memnuniyetinden bahsedecek olursak, dışarıdan size gelen ziyaretçi, müşteri gibi kişilerin profesyonel çalışma alanıyla ve misafirperverlikle karşılaşması sizin için bir artıdır. Çünkü bu ortamı ve güzellikleri gören bir müşteri tekrar gelmek isteyecek ve sizin ekstra müşteriler kazanmanıza da vesile olacaktır.

Profesyonel sekreterler sayesinde siz dışarıda olsanız bile gelen evrak, kargo gibi paketler ve yine sizin adınıza gelen telefonlar sekreterleriniz tarafından karşılanarak boş geçilmeyecektir. Bu sayede hem müşteri hem de zaman kaybetmemiş olacaksınız. Siz dışarıdayken de işleriniz yolunda ilerleyecektir.  Kamara’da size düşen sadece bilgisayarınızı masanıza kurarak işinize odaklanmak olacaktır.

Bu maddeleri uygulayarak girişimciliğinizi sağlamlaştırmak yolunda önemli adım atmış olursunuz. Girişiminizi sağlamlaştırmak demek başarıyı da kovalamak demektir. Hem bu maddeleri uygulayarak hem de Kamara’da istediğiniz ofisi seçerek büyük başarılara imza atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir