fbpx

Girişimin İlk Aşamaları ve Yapılabilecek Hatalar

Tecrübe kazanmak, bir şeyleri öğrenmek veya başarıya ulaşmak için belli başlı adımlardan geçilir. Peki bu adımları geçerken ne kadar hata yapacaksınız? Veya hiç hata yapmayacak mısınız? Öncelikle hata yapmaktan korkmamalısınız. Ve bilmelisiniz ki bu hatalar sayesine bahsettiğimiz tecrübeye sahip olacak ve yine bu hata sayesinde yeni yeni şeyler öğreneceksiniz. Önemli olanın ise yapmış olduğunuz hatadan ders çıkararak aynı hatayı tekrarlamamanızdır. ” Girişimin İlk Aşamaları ” her zaman için önemlidir. Bu aşamaları daha az hata ve kayıpla geçebiliyorsanız diğer adımları daha kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Bu yazımızda girişimine yeni başlayan ve girişimin ilk aşamaları için yapılabilecek ama yapmaması gereken hataları başlıklar halinde anlatmaya çalışacağız.

1-Çok Yüksekten ve Hızlı Gitmek

Özellikle ilk adımlarınızda, ilk deneyimlerinizde çok büyük hedefler koymamalısınız kendinize. Çünkü o hedeflere ulaşamadığınızı görünce, ki büyük hedeflere ulaşmak ilk aşamada çok kolay değildir, moraliniz motivasyonunuz bozulacak ve aklınızda sizi şüpheye sokacak soru işaretleri olacaktır. İlk aşamada daha kolay, gerçekçi ve geliştirilebilir hedefler koymak daha sağlıklı olacaktır sizin için. Bu küçük hedeflere ulaşabildiğinizi görünce de yavaş yavaş çıtayı yükselterek diğer hedeflere odaklanabileceksiniz. Bu sefer artan moral ve motivasyonla tabi ki.

2-Çok Kolay Pes Etmek

adult, blur, books

En genel yapılan hatalardan biridir belki de. Özellikle sabırsız ve işinde yeni girişimcilerin düştüğü hatadır. Başarılara ulaşmak, çok kazanmak her girişimcinin isteyeceği şeylerdir, ki doğal bir şeydir bu. Ancak bilinmesi gereken bir şey vardır, o da bunların kısa sürede ve hızlı bir şekilde gerçekleşemeyeceğidir. Başarıya ulaşamadığını ve işlerin yolunda gitmediğini görünce de pes etme noktasına kadar gelebilirsiniz. Ancak iradenizi koruyarak pes etmemelisiniz. Çünkü çoğu yazımızda da bahsettiğimiz gibi girişimcilikte ne kadar başarılı olmak varsa başarısızlık da olacaktır. Siz başarısızlık ihtimaline de kendinizi hazırlayın ve önünüze çıkan engellerde pes etmek yerine çözüm aramaya çalışın. Bu şekilde tecrübeli girişimciler arasında kendinize yer bulabilirsiniz.

3-Bıkmak

Photography of a Woman Sitting on The Chair Listening to Music

Yeni bir şeye başlamak, düzeni oluşturmak ve işi devam ettirmek ilk başta zordur. Özellikle ” Girişimin İlk Aşamaları ” sizin için çok daha zor olacaktır. Bu zorluğu da yenme gücünüz var elbette. Peki nasıl? Tabi ki çok çalışarak ve yerinde adımlar atarak. Çok çalışmak mecburiyetinde olmak, geceyi gündüze katmak gibi durumlar sizi bıktırabilir de. Ancak ne kadar bıksanız da buna devam etmek zorundasınız. Ya o an bıkkınlığınıza yenik düşerek batacaksınız ya da bıkkınlığınızın üstüne giderek yüksek bir coşkuyla girişiminizi devam ettireceksiniz. Girişimci dediğimiz kişi coşkuyu arkasına alarak her ne olursa olsun o işi yapmaya devam eder. Bıkmak gibi bir durumunuz olabilir ancak bunu yenmeniz de tamamen sizin elinizdedir.

4-Ön Yargıyla Yaklaşmak, Yapabileceğine İnanmamak

Siz de biliyorsunuz ki kolay bir işe başlamadınız. Belki de hayatınızda aldığınız en büyük sorumluluklardan biri girişimciliğe başlamak. Bu zorluğu kendi içinizde abartmamanız gerekiyor. Etrafınızdakilerin de sizi bu olumsuz hava içine atmalarına izin vermemelisiniz. Ve aklınızda “Yapabilir miyim,  acaba ne kadar devam ettirebilirim, zorlukların üstesinden nasıl gelebilirim, acaba devam etsem mi yoksa bıraksam mı?” gibi sorularla kendinizi sorgulamamanız gerekir. Çünkü ne kadar sorgularsanız o kadar bilinçaltına yerleştirirsiniz ve işten o kadar soğursunuz. Bu da sizin önünüzü kesecek en olumsuz hareketlerden biridir.

5-Kolay Olduğunu Düşünmek

İnternette, kitaplarda girişimcilik veya başarı hikayelerini okuyarak büyük bir motivasyon kazanmış olabilirsiniz. Ancak şöyle bir gerçek var ki, hiç bir girişim okunduğu kadar kolay değildir. Bu ne kadar kolay gözükse de zorluğunu ancak yaşarken anlayabilirsiniz. Düşünüldüğü kadar kolay olmadığını bilmeli ve kendinizi o denli girişimciliğe hazırlamalısınız.

6-Odağını Kaybetmek

adult, blur, business

Siz işinize devam ederken çevrenizde sizin dikkatinizi dağıtabilecek bir çok unsur bulunabilir. Bu da sizin işinize odaklanmanızda sorun çıkartacak ve istediğiniz başarıya ulaşmanızı engelleyecektir. Dolayısıyla da hedefinize ulaşamayacaksınız. Belki çevrenizdeki kişilerin size ayak uyduramaması belki ofisinizde sizi meşgul eden işler size engel olabilecektir. Bu yüzden zaman kaybedecek ve işlerinizi de ertelemek zorunda kalacaksınız.

Ofisinizi Kamara’ya Taşıyarak İşinize Daha İyi Odaklanın!

Özellikle ” Girişimin İlk Aşamaları ” olarak bahsettiğimiz sürede ofis seçimini de iyi yapmak gerekir. İleriki zamanları ve olabilecek olumsuzlukları da düşünerek iyi kararlar vermelisiniz. Bu kararlardan biri de şüphesiz içinde çalışacağınız ve günün büyük bir kısmını içinde geçireceğiniz ofisiniz olmalıdır.

İşe odaklanmaktan ve sizin işe odaklanırken engel olabilecek dikkat dağıtıcı unsurlardan bahsettik. Sadece işinize odaklanmak istemez misiniz? Veya ofisteki diğer işlerle meşgul olmamak ister miydiniz? Hem zamandan kazanmak hem de işinizi daha dikkatli yapmak adına kesinlikle istersiniz.

Ofis seçim aşamasında Kamara’yı tercih ederek bu isteklerinizden sonuna kadara faydalanabilirsiniz. Peki Kamara nedir, neye hizmet eder buna açıklık getirelim.

Kamara, yedi farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis, paylaşımlı ofis ve bunların yanında toplantılarınız için toplantı salonları gibi olanakları sınan bir kuruluştur.

Kamara’da Nelerden Faydalanacaksınız?

Kamara’da imkanlar bunlarla da bitmiyor. İşinize yarayabilecek bir kaç imkanı maddeler halinde belirtmek gerekirse;

  • Rahat çalışma alanları,
  • Resepsiyon,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Ofis ekipmanları,
  • Temizlik hizmeti,
  • Sınırsız çay, kahve ikramı,
  • Telefon, su, elektrik faturalarının hepsi faturaya dahil,
  • Fiber internet,

Bu imkanlardan yararlanacaksınız ve hiç birine ekstra zaman harcayarak meşgul olmayacaksınız. Bu sayede işe odaklanmanız daha rahat olacak ve sizi engelleyecek unsurları bu sefer siz engellemiş olacaksınız.

Aynı zamanda alanında profesyonel olan sekreterler sayesinde siz dışarıda olsanız bile sizin adınıza gelen telefon, kargo, evrak gibi paketleri ve müşterileri kaçırmış olmayacaksınız. Siz dışarıda olsanız bile işleriniz devam edecektir. Hem zaman kaybetmeyecek hem de müşterilerinizde olmayacaksınız.

Girişimciliğin ilk aşamaları sizin bazı şeyleri belki de risk alarak karar verme aşamanız da olabilir. Ofis kararını da bunun içine dahil ederek Kamara’yı seçebilirsiniz. Hem bu imkanlardan yararlanacak hem de işinize daha iyi odaklanabileceksiniz.

Bununla birlikte diğer başlıklarda bahsettiğimiz hataları da yapmamalısınız. Pes etmek, bıkkınlık, vazgeçmek gibi terimlerin olmaması lazım hayatınızda. ” Girişimin İlk Aşamaları ” ne kadar az hatayla geçilirse o kadar sizin için iyi olacaktır. Çünkü girişimci biri için süreklilik önemlidir. İradenizi de ortaya koyarak istikrar geliştirin ve Kamara ofislerinde istediğiniz başarıya rahatlıkla ulaşın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir