Girişimler tahmin edilen veya edilemeyen birçok zorluğu da beraberinde getirir. Girişimcilerin başarılı olabilmesi için bu zorlukları bir şekilde atlatabilmesi gerekir. Bu mücadelede alanında uzman kişilerden öneriler, kitaplar yol gösterici, ilham verici olabilmektedir. Girişimcilerin okumasının yararlı olabileceğini düşündüğümüz kitapları bir araya getirdik!

girisimciler icin kitaplar

isi-ustasinden-ogrenin

İŞİ USTASINDAN ÖĞRENİN

Yazar: Frank Arnold / Sayfa sayısı: 368

“İşi ustasından öğrenin” kitabında kendi alanlarında dünya çapında başarı sahibi olmuş 64 ismin hedeflerine ulaşmak için izlediği yol anlatılıyor. Kitapta başarılı bir yöneticide olması gereken özellikler somut örneklerle inceleniyor.

aliskanliklarin-gucuALIŞKANLIKLARIN GÜCÜ

Yazar: Charles Duhigg Duhigg / Sayfa Sayısı: 432

Girişimcilerin alışkanlıkları, başarıya ulaşmalarının kaynağı veya engeli olabiliyor. New York Times’ın ödüllü muhabiri Charles Duhigg’in kendine özgü anlatımı ile yazdığı kitap insanların değişim yetenekleri hakkında şaşırtıcı bilgiler veriyor.

ted-gibi-konusTED GİBİ KONUŞ

Yazar: Carmine Gallo / Sayfa Sayısı: 213

Hemen her girişimci ilham verici TED konuşmalarını dinlemiştir. “Ted gibi konuş” girişimcilere TED konuşmaları yapmalarını sağlayacak ipuçları veriyor. Yazar, TED konuşmalarının dünya çapında dört milyardan fazla izlenmesinin nedenine de kitabında yer veriyor.

BAŞARILI STARTUP İÇİN 24 ADIM (DISCIPLINED ENTREPRENEURSHIP)

Yazar: Bill Aulet / Sayfa Sayısı:365

Girişimcilikteki en zor alanlardan biri de süreç yönetimidir. Kitap, girişimcinin yönetmesi, gelişim sağlaması gereken alanları bölümlere ayırıyor, 24 adımda inceliyor. Bill Aulet başarılı girişimcilerin ortak özelliklerine de değiniyor.

DÜŞÜN VE ZENGİN OL

Yazar: Napoleon Hill / Sayfa Sayısı: 240

Kitap, sıkça tartışılan bir konu olan düşünmenin gücüne ve etkisine değiniyor. 25 yıllık araştırma sonucu ortaya çıkan “Düşün ve zengin ol” okuru sarsmayı hem kişisel yaşantısına hem de iş hayatına katkıda bulunmayı hedefliyor.

GİRİŞİMCİLER İÇİN 100 KURAL

Yazar: Neil Lewis / Sayfa Sayısı: 288

Neil Lewis, girişimcilere günün koşullarına uygun ve gerçekçi önerilerde bulunuyor. 12 milyon sterlin değerindeki şirkete sahipken her şeyi kaybedip daha sonra tekrar eski başarısına kavuşan yazar elde ettiği deneyimi okuyucularıyla paylaşıyor.

100 $’LIK BAŞLANGIÇ

Yazar: Chris Guillebeau / Sayfa Sayısı: 296

“Bu kitabı okuduktan sonra hala kendi girişiminizi kurmaya hazır değilseniz kitabı tekrar okuyun” şeklinde iddialı bir tavsiye cümlesine sahip eser potansiyel girişimcilere cesaret veriyor ve kısıtlı kaynaklarla başarılı olabilmenin sırlarını anlatıyor.

FİKİR NASIL BULUNUR?

Yazar: Jack Foster / Sayfa Sayısı: 120

is fikri nasil bulunur
Girişim fikirle başlar, peki fikir nasıl bulunur, neden bazı insanlar yaratıcıyken bazıları değildir, yaratıcılık doğuştan mıdır? Jack Foster’ın ilham verici kitabı tüm bu sorulara yanıt veriyor ve herkesin parlak fikirler bulabileceğini belirtiyor.

GÖRÜNMEYEN EKONOMİST

Yazar: Tim Harford / Sayfa Sayısı: 304

Financial Times, Wall Street Journal, The Economist gibi saygın medya kuruluşlarının hakkında olumu yorumda bulunduğu kitap girişimler için sıkıcı fakat hayati bir konuya değiniyor, ekonomiye! Eğlenceli bir üslupla hazırlanan “Görünmeyen ekonomist”, okurlarının en azından daha kurnaz bir müşteri olabilmelerine yardım edeceğinin vaadini veriyor.

GOOGLE NASIL YÖNETİLİYOR?

Yazar: Jonathan Rosenberg / Sayfa Sayısı: 320

Teknoloji devi Google başarısıyla, büyüklüğüyle ve yaratıcılığıyla popüler kültürün en çok merak uyandıran şirketleri arasında. Google’ın en üst iki yönetici tarafından hazırlanan kitapta bu başarılı şirketin nasıl yönetildiğine, milyonlarca internet kullanıcısını ilgilendiren kararların nasıl alındığına dair detaylar bulmak mümkün.