Başarılara ulaşmak ve istikrar sağlamak için girişimcilikte üretken olmak çok önemlidir. Ne kadar çok üretken ve girişken olursanız işleriniz lehinize döner ve istediğiniz noktalara gelirsiniz. Aksini düşündüğümüzde ise, işlerinde pasif olan bir girişimci istediği noktalara ulaşamaz ve girişimcilikte başarı elde edemez. Peki üretken olmak için neler yapılmalı? Öncelikle sizin işinize engel olan engelleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Peki bu engeller neler?

Bu yazımızda sizi işinize odaklanma ve girişimcilikte üretken olmak konusunda engelleyen bazı unsurlara ve bu engelleyici unsurlardan nasıl kurtulacağınıza değineceğiz. Engelleri maddeler halinde açıklayacak olursak;

1-Detaycı Olmayın

detaycı olmak ile ilgili görsel sonucu

Aslında detaycı olmayın diyerek de işinizi boş verin de demiyoruz. Her şeyin bir dozu vardır cümlesinin uyuştuğu başlık aslında bu. Bir işin sonucunda raporu incelemeniz gerekecek haliyle. Bu raporu 10 değil de 2 defa inceleyebiliriz. Detaycı olmayın diyerek bunu belirtiyoruz aslında. Çünkü detaycı olup her şeyi tek tek kontrol etmek hem vakit kaybına hem de işin verimini düşürmeye neden olur. Ki, bir girişimci için zaman çok önemlidir. İşin veriminin düşmesini de kimse istemez haliyle.

2-Bencillikten Kurtulun, İş Birliğine Açık Olun

girişimcilikte ekip ile ilgili görsel sonucu

İşiniz hakkında çok bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi olabilirsiniz. Ancak bütün işleri hep kendiniz yapamaz veya sonucunu kendi başınıza karar vermemelisiniz. Bir ekip dahilinde, tüm ekip elemanlarınca işinizi yürütmek işinizi verimli kılacaktır. Nitekim başarıya da tek değil, oluşturduğunuz ekip gücüyle yürürsünüz. Bundan dolayı “ben” olarak değil, “biz” olarak, “ekip” olarak düşünüp hareket etmelisiniz.

3-Daha Çok Değil, Daha Akılcı ve Etkili Çalışın

Çok çalışıp başarısız olmak mı yoksa az ama etkili çalışıp başarıya ulaşmak mı mantıklıdır? Cevabı açıkça belli aslında. Çok çalışmakla da başarı gelebilir ama çoğu kişi çok çalıştığında verim düşüyor ve başarıya ulaşamıyor haliyle. Bundan dolayı çalışma stratejini de değiştirerek etkili çalışmaya odaklanın ve gelecek başarıların altına imzanızı atın. Çünkü bir işi akılcı ve etkili çalışmak amacına ulaştırır.

4-Ertelemeyi Alışkanlık Haline Getirmeyin

ertelemek ile ilgili görsel sonucu

“Tembellerin çalışma günü yarındır.” diye bir cümle vardır bilirsiniz. Bu gruba dahil olmamanızı öneririz. Bunun için de erteleme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. İşlerinizi sürekli ertelerseniz zaten işi yapamazsınız. Bu aslında sizin işinize olan sıkılganlığınızı ve isteksizliğinizi de belirtir. Oysaki girişimciler belirttiğimiz üzere sürekli gelişen, geliştiren ve üretken olmak dolayısıyla istikrarlı olmak zorundadırlar. Bunları gerçekleştirmek için de ancak işlerini zamanında ve ertelemeden yapmak zorundalar. Girişimcilik ertelemeyi kabul etmez.

5-Sürekli Bir İşe Odaklanmayın

Aynı anda birden çok işe bakmanız gerekecektir çoğu zaman. Gerekmeyen zamanlarda da siz kendiliğinizden birden çok işe bakmayı deneyin. Bir işe başlamak için diğer işin bitmesini beklemeyin. Hem yeni bir işe başlayıp aynı anda devam ettirmek size yeni fikirler ve yeni tecrübeler de kazandıracaktır.

6-İhtiyacınız Yoksa İnternet Bağlantısını Kesin

disconnect ile ilgili görsel sonucu

Girişimci işine nasıl odaklanır? İşe odaklanmada sizi engelleyen etkenler ne? Bu etkenleri tespit edebilirsiniz aslında. Ve şunun garantisini verebiliriz ki bu etkenlerin arasında hiç şüphesiz internet/bilgisayar da vardır. Tabi ki iş yapmak için bunlara da gerek vardır ancak ihtiyaç olmadığında bunları kullanmak zaman kaybına neden olacaktır. İster istemez ilginizi çeken sitelere veya uygulamalara girip vakit geçirmişliğiniz olmuştur. Bu bile işinizi olumsuz anlamda etkileyen etkenlerden bir tanesidir. O halde ihtiyacınız olmadığında internet bağlantısını kesmeniz emin olun yararınıza olacak ve iş veriminiz artacaktır.

7-Kendinize Çok Fazla Yüklenmeyin

Girişimcilik sektöründe işlerin yoğunluğu, toplantılar, yeni projeler derken kendinizi bir kalabalık arasında hissediyorsunuz ister istemez. Fakat aynı anda hepsine yetişme imkanınız var mı? Tabi ki de yok. Kendinize de zaman ayırmayı düşünün. Bunun için çalışma aralarında kendinize mola vererek zihninizi boşaltabilirsiniz. Bu sayede sizin veriminiz artacak dolayısıyla da işinizin de verimi artacaktır.

Görüldüğü üzere girişimcilikte süreklilik, üretkenlik ve istikrar bazı engelleri ortadan kaldırarak oluşur. Siz de bu bahsettiğimiz engelleri ortadan kaldırarak girişimcilikte üretken olmak konusunda istediğiniz verimi elde edebilirsiniz.

8-Üretkenliğinizi Artıracak Yerlerde Çalışın

Nasıl yerlerde, hangi tür ofislerde çalışmak sizi işinize daha çok sevk edebilir ve üretkenliğinizi artırabilir? Tabi ki işiniz dışındaki etkenlerle uğraşmadığınızda ve gereksiz zaman harcamadan işinize odaklanarak yapabildiğiniz ofislerde çalışmak sizin yararınıza olacaktır. Ki, tercih edilmesi gereken ofis türleri de bunlardır.

Kamara’da bu ofislere ulaşmak oldukça kolaydır.

Peki Kamara Nedir? Neye Hizmet Eder?

Kamara, 7 farklı şubede binden fazla mutlu müşterisine hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti veren bir kuruluştur.

Peki Kamara’da hangi hizmet ve imkanlardan yararlanacaksınız?

Kamara’da bir çok imkandan siz de yararlanacaksınız. Bunlar;

  • Rahat ofis ortamı,
  • 7/24 güvenlik,
  • ADSL, fiber internet,
  • Su, elektrik, ısınma gibi giderlerin hepsi kiranın içinde,
  • Temizlik hizmeti,
  • Profesyonel sekreterya,
  • Resepsiyon

Görüldüğü üzere bir çok imkandan yararlanma fırsatınız var Kamara’da. Kamara’da gözle görülebilen başka fırsatlardan da yararlanmak mümkündür. Bunlar nedir peki?

kamara ofis ile ilgili görsel sonucu

Normal bir ofis kurduğunuzda işiniz dışında da bir çok etkenle uğraşmak zorunda kalırsınız. Bundan dolayı hem enerji hem de zaman kaybı yaşarsınız ve dolayısıyla iş veriminiz düşer. Ancak Kamara’da durum böyle değildir.

Kamara’da yukarıda bahsettiğimiz imkanların hepsinden faydalanırken tek uğraşmanız gereken şey işinize odaklanmak olacaktır.

Siz ister ofisinizde olun ister dışarıda, size gelen kargo veya evrakları ve telefonlarınızı karşılayacak bir profesyonel sekretere sahip olacaksınız. Bundan dolayı iş ve müşteri kaybetmeyeceksiniz.

Yine ofis içi temizlik, düzen ve diğer işlerle uğraşmak gibi zaman alıcı şeylerle uğraşmayacak sadece işinize odaklanacaksınız. Bu da sizin başarılı olmanızı sağlayacak en önemli etken olarak görülebilir.

Bilindiği üzere zaman kavramı bir girişimci için her şeyden önemli bir kavram haline gelmiştir. Siz de zamanınızı etkin kullanmak ve girişimcilikte işinize odaklanarak üretken olmak için zamandan kazanacağınız ofisleri, yani Kamara’yı tercih ederek yeni başarılara imza atabilirsiniz.

Bununla da bitmiyor tabi. Kamara ailesi içinde sizin gibi onlarca hatta yüzlerce komşuluk yapacağınız girişimci arkadaşınız olacak. Bu kişilerle molalarda yine Kamara’nın hizmet ettiği çay, kahve eşliğinde koyu sohbetlere dalabilir, işten kalan zamanda kafanızı dinlendirebilirsiniz.

Girişimcilikte üretken olmak isteyen kişiyseniz eğer yukarıda bahsettiğimiz adımları atmanız ve uygulamanız gerekecektir.