Sizce girişimcilikte tutarlı olmak ne anlam ifade etmektedir? Tutarlı olmak genelde parasal, ekonomik olarak düşünülerek sınırlandırılır. Ancak bu yazımızda bunun böyle olmadığını size anlatacağız.

Tutarlı olmanın çeşitli dalları vardır. Nasıl ki girişimciliğe başlarken belli kararlar verip planlar yapılıyorsa bu planların uygulanması noktasında da tutarlı davranmak önemlidir. Nasıl yani? Bu bir nevi eylem, söz tutarlılığıdır.

Aynı şekilde zaman açısından da, parasal açısından da tutarlılıktan söz edebiliriz. O zaman tutarlılığın hangi konuları ilgilendirdiğine değinerek hangi noktalarda tutarlı olmanız gerektiğine birlikte bakalım. İşte tutarlılığın başlıca konuları;

Parasal Anlamda Tutarlılık

Copper-colored Coin Lot

Hepimizin de bildiği üzere ve ilk akla gele tutarlılık konusu olan parasal anlamda tutarlılık bir girişimin devamı için gereken zincir halkalarından bir tanesi belki de en önemlisidir. Çünkü firmanızın, girişiminizin ayakta durması ve istikrarı yakalaması için bir şeyler kazanmalı ve belli noktalarda da harcamalar yapmalısınız.

Tutarlılık konusu altında önemli nokta bu harcamalardır. Bazı harcamalar vardır ki plan dışı olan ve çoğu zaman gereksiz, israf niteliğinde harcamalardır. Özellikle de girişiminizin başlarındaysanız bu konuda daha hassas olmalı ve bütçenizi olabildiğince korumalısınız. Aksi durumda kar-zarar oranını ayarlayamaz neticesinde de olumsuz bir görüntü verirsiniz.

Söz-Davranış Açısından Tutarlılık

Kendinizi en iyi yine kendiniz tanıyorsunuz. Bir yola, kariyere başladığınızda da kendi imkanlarınıza göre bir şeyler yapmak kısa vadede verilecek en iyi karardır. Ancak örneğin sermayeniz az ve ekibiniz de yeterli olmadığı halde hedefler koyup kendinizi zorlarsanız o hedeflere ulaşmamak gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu noktada da plan ve hedef açısından tutarsızlık yaşarsınız. Bunla karşılaşmamak için ulaşılabilir hedefler belirlemeli ve o hedefler için çaba göstermelisiniz.

Söz – davranış tutarsızlığı başlığı altında değineceğimiz diğer konu ise ürün ve müşteri bağlantısıdır. Müşterinize bir ürünü sunarken veya bir ürünü yetiştirmeye çalışırken olabildiğince dürüst davranmalı ve yanlış bilgi vermekten kaçınılmalıdır. Aksi durumda müşteri memnuniyeti azalmakla birlikte müşteri ağınızda da düşüşler yaşanabilir.

Zaman Açısından Tutarlılık

Analog Clock Sketch in Black Surface

Çok derin ve kapsamlı bir kavramdır zaman. Bundan ötürü yapacağınız işlemleri yapmadan önce belli bir zaman planlamasına koyarsınız. Ya da bahsettiğimiz üzere ürünlerin müşterilere tesliminde de belli bir zaman planı yapılmaktadır.

Buradaki tutarsızlık ise işlerin belirlenen zamanında yapılamamasıdır. Tabi bu gibi durumların oluşmasında da belli aksaklıklar, plan dışı olaylar yaşanmış olabilir ancak ne olursa olsun o iş ertelenmemelidir. Küçük işlerde hissedilmez belki ama büyük işlerde ertelenme durumu olduğunda diğer çoğu iş de bundan etkilenir ve planlarınız tamamen uygulamalarınız ile ters düşer.

Planlama, Zaman, Ekonomik ve Kaliteli Hizmet Açısından Kaliteli Ofis Ortamı: Kamara

Bu gibi tutarsızlıklarla beraber yaşanan sorunlar girişimcinin kendisinde ister istemez moral bozukluğu, motivasyon eksikliği oluşturur ve işe olan odaklanma durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına da bu problemlerin daha az yaşanacağı veya hiç yaşanmayacağı iş ortamları tercih edilmelidir. Nitekim burada vereceğiniz karar da büyük önem taşımaktadır.

Girişimcilikte tutarlı olmak adına Kamara ofislerini tercih edebilirsiniz. Çünkü Kamara’da kaliteli ofis hizmetinin yanında bir çok imkandan da yararlanacaksınız. Dolayısıyla parasal, zamansal ve dolayısıyla plan açısından da tutarlı olabileceksiniz.

Peki bu nasıl olacak?

Kamara, binden fazla mutlu müşterisine, şirketlere, firmalara ve derneklere hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir şirkettir. İster çalışmalarınızı şirket halinde ekipçe devam ettirin, ister bir mühendis olarak tekil çalışın isterse de bir home-office, freelance olarak çalışın Kamara’da yer alan ofis türlerinden istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Kamara’da ofislerle birlikte toplantı odalarından da faydalanabilecek; ekip, müşteri ve benzeri toplantılarınızı Kamara’da bulunan toplantı salonlarında daha kaliteli bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Kamara’da yararlanacağınız diğer imkanlar ise;

 • Rahat ve kaliteli çalışma ortamları, ofisleri
 • Ergonomik ve rahat ofis mobilyaları
 • Profesyonel sekreter hizmeti
 • Resepsiyon
 • Bütün ofis materyalleri
 • 7’24 Güvenlik
 • Temizlik hizmeti
 • Fiber hızlı internet fırsatı
 • Diğer fatura giderlerinin hepsi kiraya dahildir
 • Yeni girişimci arkadaşlar, komşular
 • Mutfak hizmeti
 • Sanal ofis tercihinde stopaj vergisi ödemezsiniz
 • Mola verebileceğiniz ve sohbetler edebileceğiniz teraslar mevcuttur
 • Çalışırken veya sohbet ederken Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları

Faydalanacağınız imkanlardan da anlaşılabileceği gibi Kamara’da ekstra maliyete girmenize gerek kalmayacak, neredeyse tüm ihtiyaçlarınız Kamara tarafından karşılanacaktır. Sekreterden resepsiyona, temizlikten ofis içi materyallere kadar kaliteli hizmet göreceğiniz Kamara’da zaman problemi de yaşamayacaksınız.

Girişimcilikte tutarlı olmak adına size çok iyi fırsatlar sunan Kamara’da onlarca komşunuz, arkadaşınız da olacaktır. Bu da sizin daha sosyal olmanızı ve işleriniz hakkında varsa problemlerinizi çözmeye yarayacaktır. Bu vesileyle girişimci kendini yalnız hissetmez ve çevresi de genişler.

Müşterilerinizi memnun etmenin yolu kaliteli hizmet vermek ve ürünlerini zamanında teslim etmektir. Kamara’da bu zamanı fazlasıyla bulabilecek ve müşterilerinizi ofislerde ağırlayarak da ofislerin kaliteli ve ihtişamlı görünümüyle ve bunlara ek olarak Kamara’daki sekreterlerin misafirperver olması ile de müşterilerinizi memnun edebileceksiniz.

Parasal, zaman ve plan açısından tutarlı olmanın girişimciye büyük faydası olacaktır. Hem müşteri kazanma açısından hem de kar etmesi açısından önemli bir kavram olan tutarlılık oluşturulur ve istikrarlı bir biçimde devam edilirse başarı da gelir. Tüm bahsettiğimiz bu kavramlar başarının birer anahtarıdır aslında. Girişimci bu anahtarı her zaman koruyabilmeli ve etkin kararlar da verebilmelidir. Girişimcilikte tutarlı olmak için de ofis tercihinizi Kamara tarafından kullanmak sizi başarıya biraz daha yakınlaştıracaktır 🙂