Girişimciliğe hazır olduğunuzu nasıl gösterirsiniz? Belki yüklü bir sermayeniz, hazır bir ekibiniz ve tam donanımlı ofisleriniz de hazır olabilir. Ancak bu maddi kriterlerin yanında manevi yani psikolojik faktör dediğimiz kriteri de kendinizde yeterli görüyor musunuz. Yani girişimcilikte psikolojik güç sizin elinizde mi? Girişimcilik için sermaye ne kadar gerekliyse kendinizi girişimciliğe hazır hissetmek ve göstereceğiniz değerler de o denli önemlidir. İşiniz için ne kadar fedakarsınız, zorluklarla karşı karşıya geldiğinizde tepkileriniz ne olacak, olumsuzluklarda suçu kimlerde arayacaksınız? Bu gibi soruların cevabını da ancak yaşayarak, tecrübe edinerek öğrenebileceğinizi unutmayınız.

Girişimcilikte sizi bekleyen olumlu ve olumsuz bir çok durum olacaktır. Bu durumlarla karşı karşıya gelmelerinizde neler kazanabileceğinizi, girişimcilikte psikolojik güç olarak neleri elde edebileceğinizi belirleyen bilgileri bir kaç madde başlığı altında toplamaya çalıştık. Umarız yararınıza olur.

1-Olumsuzluklar

Bu durumla karşılaşma ihtimaliniz çok çok yüksektir. Çünkü her şey istediğiniz gibi gitmez ve istediğiniz başarıya kısa sürede ulaşamazsınız çoğu zaman. Bundan dolayı bu durumlara hazır olmalısınız. Nitekim bu yola çıkmadan önce bu durumların olabileceğini de düşünerek çıkmalısınız. Peki olumsuzlukları ortaya çıkaran etkenler nelerdir? Çok kazanamamak, rekabette geriye düşmek, kendinizi piyasada iyi tanıtamamak… Bu ve bunlar gibi çok örnek verilebilir. Ancak girişimci hepsini bir paket şeklinde düşünmelidir. Çünkü hepsi art arda ve bağlantılı bir şekilde gelen kavramlardır. Başarıya ulaşmak için rekabetten kazançlı çıkmanız gerekmektedir. Başarının sonucunda ise hem madden hem de manen kazanan siz olacaksınız. Tabi her şey söylemek kadar basit değil. Bunun uzun vadede veya kısa vadede planlar yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

2-Gerginlikler

Man in White Shirt Using Macbook Pro

Şirket içinde, ekip içinde anlaşmazlıklar yok değil. Bu anlaşmazlıklar sonucunda ortaya gerginlikler de çıkabiliyor. Unutmamalısınız ki bu ortaya çıkan gerginlikler işlerin ilerleyişini de etkilemektedir. Bu olumsuz etkilenmekten kurtulmak için de iyi bir liderlik örneği göstererek ortamın daha fazla gerilmesine izin vermeden durumu karşılıklı biçimde toparlamaktır. Yapacağınız bu yaklaşım hem şirket içi huzuru sağlar hem de işleriniz daha fazla olumsuz etkilenmez. Ancak ne olursa olsun bu gerginliği ortadan kaldırabilecek hamleler yapmalısınız.

3-Sorumluluklar

Bir yönetici olarak şirketin tüm sorumluluklarını üstlenmek zorundasınız. Ekipteki arkadaşlarınızdan tutun da gelir gidere kadar her şey sizin vereceğiniz son kararlarla şekilleniyor. Yönetici olarak hepsini idare etmek ve iyi bir yönetim anlayışı sergilemek zorundasınız. Ekibinizi idare etmek, ürünlerinizi piyasada pazarlamak, müşterilerle uğraşmak gibi bir sürü sorumluluk sizi bekliyor. Bu sorumluluğa ne kadar hazırsınız veya gerçekten kaldırabilir misiniz bu sorumluluğu?

4-Liderlik

Selective Focus Photograph of Man Wearing Gray Suit Jacket

Gerçek bir lider ve yönetici misiniz? Veya çalışanlarınıza yaklaşımınız nasıl? Çünkü girişimcilikte psikolojik güç liderlikten geçer. Yönetici olmanın vermiş olduğu en büyük sorumluluk bu olsa gerek. Çünkü bir ekibi, şirketi yönetme zorunluluğunuz vardır. Yöneticilerin tavrı ödüllendirmeye dayalı olmalıdır. Bu, çalışanlar arasında tatlı bir rekabeti de ortaya koymakla birlikte başarıya da zemin hazırlar. Diğer türlü somurtkan ve ekibiyle ilgilenmeyen bir yöneticiyseniz çalışanlarınız size soru sormaya veya bir şey danışma konusunda çekinirler.

5-Finansal Sorunlar

Çok para kazanacağınız zamanlar da olacak istediğiniz miktarı kazanamama durumları da olacaktır. Bu durumların hepsine kendinizi ve şirketinizi hazır etmelisiniz. Bu, şirketinizin geleceğini de şekillendiren bir durum olacaktır. Kazanacağınız para şirketin büyümesini de sağlayabilir küçülmeye gitmesine de sebep olabilir. Eğer bu işten kazançlı çıkmak istiyorsanız istikrarlı bir iş anlayışı sergilemelisiniz. İşe odaklanmanız daha iyi olmalı ve gereksiz meşguliyetlerle uğraşmamanız gerekir. İşe en iyi şekilde odaklanma ve zamandan kazanmak için ofisinizi Kamara’ya taşıyabilir Kamara tarafından sunulan tüm imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Kamara,binden fazla mutlu müşterisine, derneklere ve firmalara hazır ofis, sanal ofis ve paylaşımlı ofis hizmetini sunan bir kuruluştur.

Kamara’da şirketinize uygun ofis türünü seçerek girişiminize başlayabilir ve başarıya daha hızlı ulaşabilirsiniz. Nasıl mı?

Kamara’da girişimci olmanın ayrıcalıkları şunlardır:

  • Rahat ve tam donanımlı ofislerde çalışma imkanı,
  • Sanal ofis seçiminde stopaj vergisi ödenmez,
  • Gider gibi düşünülen tüm faturalar kiraya dahildir,
  • Profesyonel sekreter ile gelen evraklarınız, müşterileriniz ve telefonlar geri çevrilmez,
  • Kamara tarafından ofisleriniz sürekli temizlenir ve düzenli tutularak hizmetinize sunulur,
  • Kamara’da sizin gibi yüzlerce girişimci mevcuttur. Hepsiyle arkadaş ve komşu olma imkanı,
  • Sohbet ve muhabbet aralarında yine Kamara tarafından sınırsız çay, kahve ikramları,

Hem finansal sorunlar yaşamamak adına maliyetten kurtulmak hem de işe daha iyi odaklanmak adına zamandan kazanmak için Kamara en iyi adrestir. Size düşen sadece bilgisayarınızı masaya kurarak işe başlamanızdır. Gerisi Kamara’ya ait.

Bu maddeleri girişimcilik serüveninizde uygulayarak girişimcilikte psikolojik güç adına bir çok kazanım elde edersiniz. Elde ettiğiniz bu kazanımlarla da istediğiniz kazanç ve başarıya daha kolay ulaşabilirsiniz.