Motivasyona ihtiyaç duymayan biri olabilir mi sizce? Sadece girişimcilik için değil tüm sektörlerde, hayatın her alanında, öğrencilikte ve her meslek dalında motivasyona gerek duyuyoruz. Başarıya, ideallerimize ulaşmak için yapacağımız işte kendine inanmak ve motive kalabilmek oldukça önemlidir. Motivasyon eksikliği ve memnuniyetsiz iş hayatı, sonucunda başarısızlığı getirecektir.

Bir girişimci olmak, kendi şirketini kurmak için yoğun bir stres ve büyük bir sorumluluk altına girmek demektir. Başarılı bir girişimci olmak ve kendi şirketinizi kurman için sadece doğru fikir veya işe başlamak yeterli değildir. Çoğu zaman motive kalabilmeniz gerekir. Çünkü girişimci iradesini korumalı, ekibini yönlendirmeli ve ayakta kalabilmelidir. Motivasyonu eksik bir girişimci, ekibini de olumsuz yönde etkileyecek ve bu etkilenme yapılan işe de yansıyacak. Dolayısıyla yapılan işten sonuç alınamayacak  ve başarı uzak olacaktır.

Bu yazımızda girişimcilerin motive kalmasını sağlayan yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kazançların Günlük Olarak Kaydını Tutmak

Şirketin büyüdüğünü görmek, yüksek kazançlar elde etmek girişimcinin ilk isteyeceği şeylerden bir kaçıdır sadece. Eğer motive kalmak ve şirketinizin ne kadar büyüdüğünü görmek istiyorsanız, şirketinizin yaptığı her şeyin gün be gün kaydını tutun. Bu şekilde kazandığınız gelire ve giderinize göre daha iyi planlama ve  analizler yapabilirsiniz. Kendinize günlük, haftalık veya aylık hedefler belirleyin ve bu hedeflerinizi gerçekleştirmeye çalışın, gerçekleştirmeye çalışırken de bir yandan kaydını tuttuğunuz verilere bakarak hedefinize ne kadar yakınlaştığınızı görebilirsiniz. Bunlar, sizin her gün devamlı motive olmanız için gereken motivasyonun kısa vadeli itici güçleri olacaktır.

Pozitif Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Motive kalmada en önemli adımlardan biri de iyi bir çalışma alanınızın olmasıdır. Bunun için ilk olarak ekip çalışmasından bahsedeceğiz. Daha doğrusu ekip içindeki kaliteli iletişimin önemli ve gerekliliğinden. İyi ve iletişim kalitesi yüksek bir ekiple çalışmak size her zaman bir güç ve motivasyon kaynağı görevi görecektir. Zaten iyi bir ekibe sahipseniz yapacağınız işin sonucunda başarıyı elde edersiniz.

Pes etmek istediğinizde bile motive kalabilmek için, çok pozitif bir çalışma alanı oluşturduğunuzdan emin olun. İş alanınızın her köşesi pozitif ifadelerle dolsun. Bu sayede işten kopukluk olmaz aksine bu motivasyon ile işinize daha çok bağlı kalırsınız.

Kendinize Somut Hedefler Belirleyin

Kendinizi en iyi kendiniz bilirsiniz. Bunun için kendinize, içinde bulunduğunuz duruma göre gerçekçi ve ölçülebilir hedefler koyun. Bu, motive kalmanız açısından önemli bir unsurdur. Kendiniz, hatta şirketiniz için belirlediğiniz bu hedefi sizin görebileceğiniz yere koyun veya asın. Bu sayede hedefinize ulaşmak için hep motive kalacaksınız ve ona göre daha çok çalışma isteği uyanacaktır.

Sabahları Güçlü Bir Başlangıç Yapın

En üretken, en verimli zaman dilimlerinin sabah vakitleri olduğunu unutmamanız gerekir. Bu durumdan faydalanarak günün, sizin için ilk saatlerinde işlere koyulun ve işlerinizi tamamlamaya çalışın. Eğer işlerinizi hallederek güne verimli ve motive bir şekilde başlarsanız, tüm gün boyunca bu sizin motive kalmanızı sağlayacaktır.

“Sabah uyandığınızda; hayatta olmanın, nefes almanın, düşünmenin, hayatın keyfini çıkarmanın ve sevmenin ne kadar değerli birer ayrıcalık olduğunu düşünün.” – Marcus Aurelius

Neden Bu İşe Başladığınızı Hatırlayın

İşleriniz her zaman yolunda gitmeyebilir. Bu yüzden zarara da uğrayabilir ve hatta pes etme noktasına bile gelebilirsiniz. Ancak girişimciliğe başlarken bunları da hesaba katmanız gerekiyor. Her zaman başarı gelecek diye bir kural olmadığını bilmelisiniz. Ayrıca önünüze ilk çıkan engelde asla ve asla pes etmemelisiniz. Ne zaman bu gibi olumsuz durumlara düşseniz, motive olabilmek için ekstra bir itici güce ihtiyaç duyduğunuzu hissederseniz. Önce bu işe neden başladığınızı, neden girişimci olduğunuzu hatırlamanız önemlidir. Belki de girişimciliğe başlarken kendinize büyük hedefler koydunuz ve ona ulaşırken bir yerde takıldınız. Pes etmeniz mi gerekiyor yoksa mücadeleye devam mı? Neden bunu yapmak istediğinizi hatırlarsanız, yolunuzda devam edebilmenizi sağlayacak müthiş bir ilham kaynağı elde edeceksiniz.

Motive kalmak, başladığınız işi devam ettirmek ve başarılara ulaşmak için oldukça önemlidir. Başarı isteyen bir girişimcinin yukarıda bahsettiğimiz beş adımı hayatında uygulayarak büyük bir motivasyon kaynağı elde etmiş olur. Bu sayede de hedeflediği başarıya er ya da geç ulaşır.